Diabol, ktorý nosí Pradu. TikTokový bojovník Kadyrov je „fejkový influencer“
- Čečenský tyran, ktorý nosí exkluzívnu obuv od Prady
- Na TikToku tvrdí, že sa nachádza na Ukrajine, no skrýva sa v Rusku
- Kadyrov túži obsadiť Kyjev
- Čečenský tyran, ktorý nosí exkluzívnu obuv od Prady
- Na TikToku tvrdí, že sa nachádza na Ukrajine, no skrýva sa v Rusku
- Kadyrov túži obsadiť Kyjev
Mäsiar, Putinov kamarát, „prezident“, vojnový zločinec, diktátor a tyran. To je reputácia muža menom Ramzan Kadyrov, ktorý od roku 2007 vedie autonómnu republiku v Rusku nazývanú Čečensko.
Podľa audio záznamov z rozhovorov medzi Amydovom a ruskými predstaviteľmi je zrejmé, že čečenská hlava štátu mala byť jedným z mála ľudí, ktorí vedeli o Putinovom pláne zaútočiť na Ukrajinu. Ruskom podporovaná čečenská armáda v súčasnosti pôsobí na Ukrajine.
Vojenská obuv od Prady
The Independent uvádza, že hrdlorez Kadyrov má rôzne groteskné chute. Čečenský vodca sa prikláňa k ubližovaniu zvierat a svojim stúpencom prikazuje, aby unášali a zabíjali homosexuálov, disidentov a novinárov. Tyran zohráva úlohu aj v Putinových vojenských plánoch na Ukrajine.
Vo vojne získava pozornosť, po ktorej veľmi túži. Dokazuje to aj jeho výber oblečenia. V pomyslení na to, že Kadyrovových mužov obviňujú z ťažkých vojnových zločinov na predmestiach Kyjeva či v Mariupole, je to však absurdné. Obuv, ktorú Kadyrov nosí, je totiž exkluzívnym kúskom od značky Prada. Jej maloobchodná cena sa pohybuje na úrovni 1 200 – 1 450 eur.
Trasorítka, ktorá sa tvári drsne
Express uvádza, že svet čečenských bojovníkov zosmiešňuje a nazýva ich „TikTok-vojakmi„. Jednotky Čečenska sú totiž na sociálnych sieťach veľmi aktívne. Snažia sa získavať na popularite a reprezentovať ako silní a drsní. Robia to však pomocou bizarných videí, v ktorých napríklad strieľajú do prázdnych budov. Experti ich preto volajú PR jednotkou.
Ich vodca je sám známy tým, že vytúženú popularitu sa snaží získavať aj na TikToku. TikTok-vojak Kadyrov na sociálnych sieťach chváli svoje jednotky za ich údajné úspechy. Prezident prostredníctvom TikToku tvrdil, že sa nachádza na Ukrajine spolu so svojimi bojovníkmi, no v skutočnosti šlo o divadielko vysielané z Ruska.
Doviedlo ho to presne k opaku toho, čo sa snažil dosiahnuť. Svet si z neho uťahuje a ukrajinská armáda čečenských votrelcov už niekoľkokrát zosmiešnila. Navyše, Ukrajinská bezpečnostná služba tvrdí, že hlavnou úlohou „tvrďasov“ z Čečenska je strieľať ruských vojakov, ktorí sa pokúsia vzdať, ako im mali prikázať ruskí velitelia.
Kadyrov chce obsadiť Kyjev
Ramzan Kadyrov v pondelok oznámil, že ruská armáda bude okrem Mariupolu útočiť aj na ďalšie ukrajinské mestá vrátane Kyjeva. „Dôjde k ofenzíve, nie len proti Mariupolu, ale aj ďalším miestam, dedinám a mestám. Prvotne úplne oslobodíme Luhansk a Doneck a potom obsadíme Kyjev a ďalšie mestá,“ tvrdí Kadyrov vo videu, ktoré zverejnil na Telegrame.
Kadyrov sa často sám opisuje ako „Putinov pešiak“. Tvrdí, že ohľadom Kyjeva netreba pochybovať a že „nespraví ani jeden krok späť,“ uvádza Reuters.
Podľa odborníka na Rusko a Kaukaz Christophera Swifta nemajú prívrženci Kadyrova a jeho bojovníci, teda Kadyrovci, veľa spoločného s čečenskými hodnotami.
„Sú bizarnou kombináciou veľmi konzervatívnych islamských myšlienok z Blízkeho východu a otrockej oddanosti Putinovmu režimu,“ hovorí Swift.
Kadyrovova cesta k moci
Po rusko-čečenských vojnách bolo v roku 2003 podpísané referendum a schválila sa nová čečenská ústava. Tá tento štát ukotvila k Rusku, ale taktiež rozšírila práva jeho parlamentu. Prezidentom bol v tom čase Ramzanov otec Achmat Kadyrov. O rok neskôr sa tento pán ocitol na prehliadke k dňu Sovietskeho víťazstva.
Na futbalovom štadióne sedel vo VIP zóne, z ktorej už živý neodišiel. Oslavy prerušil výbuch bomby, ktorý zabil Kadyrova, jeho dvoch bodyguardov, novinára Reuters a ďalšiu desiatku ľudí. Po tomto atentáte ruské jednotky v rokoch 2005 – 2006 zabili niekoľko lídrov čečenských separatistov.
Ramzan Kadyrov, syn zavraždeného prezidenta, mal už v tom čase na krku obvinenia z porušovania ľudských práv, únosov, mučenia a vrážd. Napriek tomu získal výraznú podporu Vladimira Putina a po takmer jednohlasnom hlasovaní čečenského parlamentu sa v roku 2007 stal jeho prezidentom. Odvtedy sa svojej pozície nevzdal a v Čečensku vládne nepretržite.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Independent, Express, Reuters