Kauza „Tinder swindler“ upozornila na nebezpečenstvo, pomôcť má nová zaujímavá funkcia aplikácie

  • Obľúbená randiaca aplikácia zavádza novú funkciu
  • Jej používateľom umožní preveriť si svojich nádejných partnerov
  • Prístup budú mať dokonca aj k údajom z registra trestov
Randenie s Tinder aplikáciou
Unsplash/Mindy Sabiston, Mika Baumeister
  • Obľúbená randiaca aplikácia zavádza novú funkciu
  • Jej používateľom umožní preveriť si svojich nádejných partnerov
  • Prístup budú mať dokonca aj k údajom z registra trestov

Medzi jednu z najpopulárnejších aplikácií na randenie patrí jednoznačne aj Tinder. V snahe nájsť svoju spriaznenú dušu ju mesačne využíva až neuveriteľných 75 miliónov ľudí z celého sveta. 

Práve Tinder pred nedávnom čelil veľkému náporu kritiky. Po zverejnení príbehu „Tinder swindler-a“, ktorý prostredníctvom zoznamovacej aplikácie okrádal ženy o tisíce dolárov, nastal ošiaľ. Používateľov zaskočila nízka bezpečnosť a obávali sa o to, koľko podvodníkov môže mať k aplikácii prístup. Preto obľúbená randiaca appka predstavila novinku, píše CNN

Nebezpeční používatelia

Aplikácia v minulosti čelila možným únikom informácií. Napriek snahe zlepšovať systém zabezpečenia im však akoby doposiaľ unikalo, že nebezpečie môžu predstavovať aj samotní používatelia.

Príbeh Simona Levieva (Hayuta), známeho pod prezývkou „Tinder swindler“, obletel celý svet. Napriek tomu ani zďaleka nebol jediným, ktorý na tejto aplikácii pôsobil ako podvodník. Okrem podvodníkov, ktorí sa snažia iných obrať o peniaze, sa však môžu používatelia stretnúť aj s kriminálnikmi či sexuálnymi delikventami.

Aplikácia Tinder poskytuje svoje služby takmer každému na svete. Je dostupná až v takmer 200 krajinách a na založenie účtu postačí len vyplniť len základné údaje: pohlavie, sexuálnu orientáciu a dátum narodenia. Podrobnejšie údaje je možné zdieľať na dobrovoľnej báze, informuje Business of Apps

Práve minimum informácií, ktoré sú používatelia pri registrácii nútení zdieľať, vedú k častému „catfishing-u“. Používanie fotografií cudzích ľudí sa stáva v online randení čoraz viac populárne. Okrem falošných fotografií je však oveľa nebezpečnejšie zatajovanie skutočnej identity.

Podnikajú prvé kroky

Pri online randení je mimoriadne dôležité pokúsiť sa overiť si totožnosť človeka, ktorý sa skrýva na druhej strane. Jednou z možností je napríklad požiadať o odfotenie aktuálnej fotografie a porovnanie so zverejnenými fotografiami na profile. 

Novinkou ale je, že sa Tinder okrem týchto „catfish“ profilov zameral aj na kriminálnikov a sexuálnych delikventov. Tinder spolu so so svojou partnerskou spoločnosťou Match Group používateľom aplikácie umožní overiť si svojho potenciálneho partnera. Stane sa tak po spojení síl s neziskovou spoločnosťou Garbo, do ktorej materská spoločnosť investovala sedemcifernú sumu. 

Garbo je spoločnosť, ktorá dlhodobo zhromažďuje údaje o zatknutiach, odsúdeniach a registroch sexuálnych delikventov v jednotlivých okresoch Spojených štátov, pokiaľ sú, samozrejme, tieto údaje dostupné. 

Aplikácia Tinder bude obsahovať novú funkciu, pri ktorej si každý bude môcť vyhľadať meno dotyčnej osoby a overiť si, či sa v podobnom zozname delikventov nenachádza, a teda, či tento človek nepredstavuje nebezpečenstvo. 

aplikácia tinder
zdroj: Unsplash/Good Faces Agency

Falošný pocit bezpečia

Odborníci tvrdia, že mnohé sexuálne podnecované útoky nie sú nahlasované a často sa útočníci ani nedostanú pred súd. Preto sa podľa nich nie je možné s istotou spoliehať na zoznamy stíhaných a usvedčených delikventov. 

„Vyhnete sa veľa nebezpečným ľuďom tým, že budete používať registre trestov a overovanie si pozadia jednotlivcov. Môže to však vyvolať falošný pocit bezpečia, ktorý by tam však nemal byť,“ povedala pre CNN Kathryn Kosmidesová, zakladateľka spoločnosti Garbo. Ona sama v minulosti prežila rodovo podmienené násilie. 

Tvrdí preto, že stále je dôležité dávať si pozor, keďže ide o zoznamovanie sa s neznámymi ľuďmi a človek musí byť obzvlášť obozretný. 

Prečo to nerobí samotný Tinder?

Otázka, ktorá mnohých trápila, bola aj prečo podobné „čistky“ neprebiehajú už pred samotnou registráciou do aplikácie. Tinder však pre portál CNN uviedol, že informácie, ktoré používatelia pri registrácii poskytujú, nemusia byť dôveryhodné. Ľudia si môžu upraviť meno či dátum narodenia a nie je možnosť ako dôveryhodne verifikovať používateľov. 

Podľa ich slov nedokážu podľa takých údajov filtrovať mená, ktoré sa nachádzajú v registroch. Naopak, samotní používatelia vedia pri komunikácii s inými používateľmi zistiť dôležité informácie – meno, priezvisko, PSČ, dátum narodenia alebo znamenie zverokruhu. Tieto informácie môžu dopomôcť k identifikácii skutočnej identity človeka, a teda aj k odhaleniu prípadného nebezpečenstva. 

Ide o krok správnym smerom, avšak stále je na čom pracovať. Nová funkcia je ale naozaj zaujímavá. Prostredníctvom porovnávania budú môcť po novom používatelia nahlasovať profily. Pokiaľ sa niektorý z profilov bude nachádzať na zozname, ktorý poskytla spoločnosť Garbo, používateľ bude môcť tento účet nahlásiť a spoločnosť Match Group bude môcť zakročiť.

Služba bude dostupná aj pre neregistrovaných

Spoločnosť Tinder uviedla, že možnosť náhľadu do registrov spoločnosti Garbo udelí aj neregistrovaným používateľom Tinderu. Používateľom poskytne na začiatok dve bezplatné overenia si osoby prostredníctvom Garbo.

Pre tých, ktorí nepoužívajú Tinder, alebo pre akékoľvek ďalšie vyhľadávania, si ľudia môžu kúpiť jeden, tri alebo päť kreditov od spoločnosti Garbo za 2,50 USD za kus. K cene sa pripočíta však ešte prirážka za spracovanie požiadavky.

Stránka tiež poskytuje možnosť zakúpenia kreditov na overovanie a poskytnutie ich iným, ktorí túto službu potrebujú.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, Business of Apps

Najnovšie videá

Trendové videá