Na šialene drahú hypotéku zabudni. Módny tiny house si dáš postaviť za zlomok ceny bytu
- Tiny house je trvalo obývateľný dom, ktorý je postavený na veľmi malej ploche
- Popularita tohto konceptu rastie priamo úmerne s rastúcimi cenami nehnuteľností
- Tiny house je trvalo obývateľný dom, ktorý je postavený na veľmi malej ploche
- Popularita tohto konceptu rastie priamo úmerne s rastúcimi cenami nehnuteľností
Ceny nehnuteľností síce zamrzli, dokonca mierne klesajú. To však neznamená, že sú lacné. Zastavili sa totiž po rokoch divokého rastu a momentálne sú hypotéky také drahé, že na vlastné bývanie často nedosiahnu ani ľudia so slušnými platmi. Už aj Slováci preto rozmýšľajú, ako bývanie vyriešiť za menej.
Na západ od nás sú v obľube tzv. tiny houses, teda minidomy. Stačí ti pozemok s vodou a elektrinou a firma ti privezie hotový domček, v ktorom si môžeš spokojne nažívať celý rok. Jednou z nich je aj Cargo Home.
Startup Cargo Home má pomerne nezvyčajné motto: „Obmedz sa a premýšľaj inside the box.“ Na trh prináša svoje dizajnové a praktické malé domy, známe aj ako „tiny houses“. Zmestíš do nich všetko – podobne ako do malého napríklad klimatizáciu do bytu.
Všetky sú vyrobené z prepravných kontajnerov – takzvaných „one-trippers“, ktoré sa posielajú z Číny a často sa rozpredávajú. Ceny ponúkaných domov z dielne startupu sa pohybujú od necelých 49-tisíc eur po takmer 172-tisíc eur.
Jedinečné domy nie sú na kolesách, ale sú plne mobilné, stačí mať k dispozícii vhodný príves. Medzi ich benefity patrí aj skutočnosť, že majú pomerne nízku cenu, disponujú minimalistickým dizajnom a tiež šetria životné prostredie. Ak záujemca chce a má na to rozpočet, je možné v nich bývať aj úplne mimo lokalít so sieťami.
Kontajnerové domy sa v dnešnej dobe stávajú čoraz obľúbenejšími najmä v dôsledku bytovej krízy. Pozornosť nielen mladých ľudí sa tak presunula z bytov a tehlových domov aj na iné typy bývania, ktoré boli ešte pred pár rokmi považované za celkom neštandardné.
Model tiny housu s názvom Helm je príklad toho, aké funkčné a pomerne priestranné môžu byť domčeky z lodných kontajnerov. Konkrétne Helm je vyrobený z dvoch rôznych kontajnerov, ktoré sú postavené na sebe. Dokopy ich spája kovové točité schodisko.
Tento model je určený na prespanie pre maximálne šesť ľudí. Má dve spálne, dve kúpeľne na mieru, jednu obývaciu izbu, kuchyňu s jedálenským kútom, súkromnú terasu na vrchu a vonkajší priestor na zemi.
Je štylizovaný ako kombinácia rustikálnej vily a moderného bytu. Za predpokladu, že ti nevadí lineárne usporiadanie, môže byť dokonalým rodinným domom. Helm je vyrobený z 12,2-metrového kontajnera v dolnej časti a z 6-metrového kontajnera v hornej časti.
Nájdeš tu steny z hrubej vlnitej ocele, ktoré sú z vonkajšej strany obložené cédrovým obkladom, no nechýba tu ani vkusný borovicový trám. Samozrejmosťou je aj klimatizácia a kúrenie.
Prízemie má dva vchody, predtým oceľové dvere boli nahradené celoplošnými presklenými dverami. Na jednom konci je priestranná obývacia izba so spálňou a kúpeľňou. Kuchyňa je umiestnená centrálne a hneď vedľa nej je jedálenský kút pre šesť ľudí.
Hlavná spálňa je prístupná po bočnom kovovom točitom schodisku cez ďalšie presklené dvere. Disponuje vlastnou veľkorysou kúpeľňou s práčkou, stojacou sprchou, WC a umývadlom.
Pri okne je kútik na čítanie a súkromná terasa s vonkajším nábytkom. Helm je vlajkovým modelom firmy Cargo Home. V Texase ho dokonca jeho majiteľ prenajíma aj na Airbnb, kde sa stal jedným z najobľúbenejších ubytovaní.
Cargo Home je amerických projekt, no už aj na Slovensku máme firmy, ktoré ti „pocket house“ postavia za pre mnohých prijateľnú cenu. Reč je o malej remeselnej firme Faircraft, ktorá sa špecializuje na drevostavby.
Jej zakladateľom je Ing. Gabriel Bartoš a dnes spolu s tímom navrhujú praktické a ľahko udržateľné stavby, aby sa v nich dobre a pohodlne bývalo. Ich energeticky sebestačná novinka boduje medzi mladými a mesačné náklady na život sa rátajú len v desiatkach eur.
Na trh realít prišli s konceptom s názvom Pocket House, ktorého cena začína na sume 25 700 eur. Projekt bol navrhnutý s dôrazom na energetickú efektívnosť, aj keď do pasívnych stavieb oficiálne nespadá. Odhadované mesačné náklady na bývanie v tomto mobilnom dome sú približne 50 eur.
V prípade, že sa neplánuješ pripojiť k verejným sieťam, ale rád by si mal vlastné zdroje, potom je v katalógu firmy aj mobilný dom v režime Nomad system. Ten dokáže fungovať ako sebestačný OffGrid ostrovný systém s vlastnými zdrojmi energie a s využívaním dažďovej vody.
Text sme upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 1. mája 2022.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: Cargo Home