Tip na víkend: 6 klenotov Slovenska, o ktorých veľa ľudí nevie (FOTO)
- Jesenná krajina hrá aktuálne všetkými farbami
- Je tak ideálny čas na spoznávanie zákutí našej krajiny
- Jesenná krajina hrá aktuálne všetkými farbami
- Je tak ideálny čas na spoznávanie zákutí našej krajiny
Leto nie a nie odísť, no teploty už nie sú také úmorné a slnečné počasie naozaj láka do prírody. Ak ešte nemáš na tento predĺžený víkend žiadne veľké plány, máme pre teba 6 super tipov na miesta, kde nestretneš davy turistov.
Na Slovensku existuje veľké množstvo rôznych zákutí, ktoré nie sú síce notoricky známe, no majú obrovské čaro. Vybrali sme pre teba nevšedné miesta, ktoré môžeš objaviť v rámci Trenčianskeho regiónu.
Rozhľadňa Dohňany
Na vrchole Tlstej hory, nad obcou Dohňany, stojí unikátna drevená vyhliadková veža nazývaná aj „Rozhľadňa Púchovskej doliny“. Na jej zostrojenie bolo použitých približne 60 kubíkov dreva a 35 metrov kubických betónu.
Hlavné piliere rozhľadne tvoria nosné zdvojené stĺpy. Rozhľadňa má tvar valašského klobúka. Smerom k vrcholu sa zužuje a je členená na šesť poschodí – vyhliadkových plošín. Autorom projektu tejto originálnej 21,5 metrov vysokej veže je Antonín Závada.
Výhľad z rozhľadne je kruhový a ten najlepší sa ti naskytne z najvyššieho podlažia. Dominujú v ňom blízke bielokarpatské bralá Lednica a Vršatec.
V ďalších panorámach kraľujú Javorníky, Kysucké vrchy, Malá Fatra so svojou Vrátnou i Kriváňom, Martinskými hoľami a Kľakom.
Za zmienku stojí aj pohľad na Strážovské vrchy s majestátnym Strážovom, Súľovské vrchy s Veľkým Manínom. Vidno i mesto Púchov, dedinku Dohňany a z druhej strany v hlbokej doline čupiacu sa obec Zubák.
Ako prístupovú cestu k rozhľadni môžeš použiť náučný chodník „Tri skaly“, rozhľadňa je jeho štvrtou zastávkou.
Kratšia cesta vedie od autobusovej zastávky v obecnej časti Lazy. Do sedla na hrebeni Tlstej hory sa dostaneš za 45 minút. Po ľavej strane zbadáš rozhľadňu, ku ktorej prídeš za pár minút.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Brodzany: kaštieľ s anglickým parkom
K najznámejším kultúrno-historickým stavebným pamiatkam Ponitria patrí renesančný kaštieľ s parkom v Brodzanoch. Ku kaštieľu priťahuje návštevníkov duch v anglickom parku.
V renesančnom kaštieli v Brodzanoch však nestraší. Lákadlom pre milovníkov histórie, kultúry, umenia i poézie je všadeprítomný duch klasika ruskej poézie Alexandra Sergejeviča Puškina a tiež niekoľko búst významných slovenských i ruských spisovateľov.
Stavbu dala v 17. storočí upraviť rodina Kvaššayovcov. Kaštieľ vtedy získal aj potrebnú obrannú funkciu. V 19. storočí sa jeho majiteľom stal rakúsky diplomat, barón Gustáv Friesenhof pôsobiaci v Petrohrade. Po smrti manželky Natálie sa Gustáv oženil so švagrinou, vtedy už nebohého, básnika A.S. Puškina Alexandrou Gončarovovou.
Ich dcéra Natália prežila celý život v Brodzanoch. Jej vzdelanosť a charizma prispeli k rozhodnutiu zveľadiť a ozvláštniť sídlo. Kaštieľ romanticky upravila a okolo neho dala vysadiť park so vzácnymi drevinami, v neďalekom lese vybudovala kaplnku s rodinnou hrobkou a letohrádok. Práve tu sa schádzala európska umelecká smotánka, šľachta i rodina Alexandra Sergejeviča Puškina.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.