Tip na víkend: 6 klenotov Slovenska, o ktorých veľa ľudí nevie (FOTO)
- Jesenná krajina hrá aktuálne všetkými farbami
- Je tak ideálny čas na spoznávanie zákutí našej krajiny
- Jesenná krajina hrá aktuálne všetkými farbami
- Je tak ideálny čas na spoznávanie zákutí našej krajiny
Skalka nad Váhom
Ide o najstaršie pútnické miesto na Slovensku. Skalka sa nachádza na ceste z Trenčína do Nemšovej. Pozostáva z dvoch objektov: Malej Skalky s barokovým kostolom z roku 1745 postavenom na vápencovej skale. Tá je protipólom trenčianskeho hradného brala. Zároveň je tu kláštor – Veľká Skalka.
Osídlenie Skalky datujú odborníci na základe archeologických nálezov od neskorej doby kamennej. Skalka s výhodnou strategickou polohou bola ideálnym miestom na zakladanie sídiel.
Nezmazateľné stopy tu zanechali starí Slovania v podobe hradiska i pohrebiska z 9. stor.
Vyraziť môžeš na nenáročnú a príjemnú prechádzku s dĺžkou trasy 5,5 km z Trenčína okolo Váhu cez prírodnú rezerváciu Zamarovské jamy až na Skalku, ktorá sa v posledných rokoch stala tiež obľúbeným miestom skalolezcov.
Haluzice – kostol a roklina
Románsky kostolík s obranným múrom so vstupnou vežou a zvonicou postavili na okraji dnešnej obce Haluzice už v roku 1240.
Opevňované kostoly v stredoveku boli často jedinou pevnou stavbou v okolí, a preto okrem ochrany pred lúpežníkmi a ozbrojenými vojskami plnili aj úlohu útočiska pred povodňami či búrkami. Bývali zhromaždiskami či miestom pre trhy.
Haluzický kostol ukončil obradné poslanie v roku 1810. Na začiatku 18. storočia z neho odviezli vzácnu sochu Madony z konca 15. storočia. Ak sa poponáhľaš, v kostolíku nájdeš unikátnu umeleckú inštaláciu od Juraja Gábora, ktorá tu bude do konca septembra.
Dnes je uložená vo farskom kostole v Beckove a pravdepodobne je to jediná pamiatka z pôvodného interiéru. V stavebnej časti kostola, z ktorého sa zachovalo iba kamenné torzo, sa z času na čas konajú bohoslužby.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ak si ako turista zvolíš v Bielych Karpatoch prechádzku po celej Bošáckej doline, obec Haluzice ležiaca bokom od hlavnej cesty je vhodným východiskom.
K obci vedie vedľajšia cesta za Trenčianskymi Bohuslavicami. Ku kostolíku sa dá dostať aj poľnou cestou z obce Štvrtok. Za dobrého počasia je viditeľný hrad Beckov. Na kopci stojí i menšia rozhľadňa s ešte krajším výhľadom.
Na severnej strane sa tiahne asi kilometer dlhá, 200 metrov široká a 50 metrov hlboká Haluzická tiesňava. Toto chránené krajinné územie je zaujímavé aj tým, že potok svoju prácu ešte neskončil a trhlina sa stále prehlbuje.
Ak sa rozhodneš pokračovať malebnými kopanicami až do Novej Bošáce, malou odmenou za vytrvalosť môže byť aj malý pohár miestnej tradičnej slivovice.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.