Tipy na neopozerané celodenné výlety. Vyraz na jesenné dobrodružstvo po Slovensku (FOTO)

  • Mnohí z nás môžu mať pocit, že na Slovensku a v jeho okolí ich už nemá čo prekvapiť a všetko videli
  • Nemusí to však byť celkom tak
Na snímke je žena v jesennej prírode.
Unsplash/Simona Hantáková
  • Mnohí z nás môžu mať pocit, že na Slovensku a v jeho okolí ich už nemá čo prekvapiť a všetko videli
  • Nemusí to však byť celkom tak

Príroda, výhľady, história aj adrenalín. Je tu jeseň a s ňou aj ideálne počasie na príjemné výlety po Slovensku. Ak ti v tomto smere dochádza inšpirácia, prezri si náš zoznam miest, ktoré podľa nás stoja za pozornosť.

Kamenné mestečko

Aj prírodná rezervácia môže byť zaujímavá, je toho dôkazom najväčšie travertínové územie na Slovensku – Dreveník. Už na prvý pohľad ponúka skalnú scenériu kamenného mestečka.

Jeseň je ako stvorená na spoznávanie nových miest. Tu je niekoľko tipov na lákavé výlety.

Nájdeš tu zvyšky slovanského hradiska a Kamenný raj. Územie je zapísané aj v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Z Dreveníka sú naozaj skvelé výhľady a to napríklad aj na majestátny Spišský hrad.

Ku skalnej scenérii ťa dovedie značkovaný chodník z parkoviska práve pod Spišským hradom. Prírodnou rezerváciou Dreveník vedie aj značený turistický chodník zo Spišského Podhradia alebo z obce Žehra.

Hojdačka s top výhľadom

V obci Vernár na rozhraní Nízkych Tatier a Slovenského raja sa nachádza hojdačka, ktorá ti ponúka nezabudnuteľný pohľad na Kráľovu hoľu. Nachádza sa len 15 minút od Hotela Studnička. Vytvorila ju rodina Alexovcov, a to nielen pre hostí, ale pre všetkých, ktorí milujú byť spätí s prírodou.

Táto horská obec je aj východiskom na výlety do Slovenského raja. Len dvanásť minút autom sa nachádza aj Dobšinská ľadová jaskyňa a za necelých 5 hodín peši sa z Vernára vieš dostať na Kráľovu hoľu.

Po stopách Andrássyovcov

O Mauzóleu Františky a Dionýza Andrássyovcov sa hovorí, že je svedectvom veľkej a nerozlučnej lásky k žene a ku kraju pod hradom. Postaviť ho dal v rokoch 1903 – 1904 gróf Dionýz Andrássy po smrti manželky Františky.

Zomrela v Mníchove, no jej telesné pozostatky boli uložené práve do krásnohorského mauzólea. Zatiaľ čo zvonku pôsobí mauzóleum vcelku skromne, interiér má honosnú a monumentálnu výzdobu.

Realizátorom stavby bol Karol Sczmucker, tento objekt je plný mramoru rôznych farieb, ktorý pochádza z niekoľkých krajín sveta. Majstrovským dielom je oltár a pozlátená kupola stavby. Tento unikát obklopuje aj malý park s pomníkom verného psa grófskeho páru, jazvečíka Tascherla, s nápisom Vernosť za vernosť.

Zelené pleso

Jednou z dokonalých destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť, je Chata pri Zelenom plese. Ide o pohodovú túru, na ktorej konci ťa čaká pekný zážitok. Je ním bez pochýb aj pohľad na Zelené pleso s rozlohou 1,77 ha, ktoré je najväčším plesom vo východnej časti Vysokých Tatier. Patrí medzi najkrajšie tatranské plesá. Na piesčitom dne plesa vidieť vyvierajúce pramene a na jeho brehu stojí Chat pri Zelenom plese.

Turistika na Zelené pleso so svojou nadmorskou výškou 1 551 metrov je stredne náročná s prevýšením 855 metrov. Z Bielej vody, priamo k plesu, je to 7,7 kilometra a to do mierneho kopca popri tatranskom potoku. Pohodovým tempom sa dá na chatu dostať za cca. 3 hodiny.

Stratená dedina

Prísne chránené územie Slovenského raja je charakteristické hlbokými dolinami a lesnými porastami, rastúcimi aj na tých najextrémnejších miestach. Práve to dodáva Slovenskému raju jeho atraktívnu a nenapodobiteľnú podobu. Dobrodruhovia určite ocenia atraktívne turistické chodníky s rebríkmi a stúpačkami. Mnohé zákutia sú však ukryté pred veľkým náporom turistov.

Podporuješ turistický ruch na Slovensku?

Za zmienku stojí prírodná rezervácia Stratená v južnej časti národného parku. Je síce známa, no jej zákutia, paradoxne, nepatria medzi najnavštevovanejšie miesta. Dedinka Stratená sa doslova stratila v obkolesení Sokolích skál.

V pôvodne baníckej obci tavili rudu ešte v roku 1 927. Z pôvodnej huty fabriky sa zachovala len niekdajšia administratívna budova (dnes penzión Šafran). Ide o obec, kde slnko v zimných mesiacoch takmer nezasvieti, no nájdeš tu atraktívny Stratenský kaňon s náučným chodníkom. Východiskom na túru do Stratenského kaňonu môže byť obec Stratená alebo osada Dobšinská ľadová jaskyňa.

Aj Gemer má, čo ponúknuť 

Ak sa rozhodneš pre výlet na východe Slovenka, zavítať sa oplatí aj na Husitský kostolík. Pôvodný kostol pochádza už z 13. storočia a neskôr bol obsadený husitmi. Počas 1. svetovej vojny čiastočne vyhorel a už nebol obnovený. Poslednú ranu dostal počas II. svetovej vojny od sovietskej armády, keď slúžil ako nemecká obranná pozícia.

V rámci objavovania Gemeru môžeš navštíviť aj takzvané granárium. Je to národná kultúrna pamiatka zapísaná pod názvom Sýpka s vínnou pivnicou v Jablonove nad Turňou. 

Dnes je budova po dôkladnej rekonštrukcii, avšak so zachovaním historického genius loci. Poskytuje netradičné ubytovanie s pôvodnými drevenými prvkami v konštrukcii, malými okienkami s mrežami, jednoducho všetko tu dýcha vidieckou romantikou. Možno aj preto tomuto miestu prischla prezývka „slovenské Toskánsko“.

Havrania

Hojdačka na skalnom brale v obci Zázrivá v časti Havrania je to, čo hľadá každá romantická duša. Zaparkovať je potrebné pod bralom, potom sa k nej vydáš pešo. Nachádza sa tam aj ohnisko, a tak sa v lone prírody môžeš nielen pohojdať, ale aj si niečo opiecť.

Pri hojdaní sa budeš pozerať na Kubínsku hoľu, ale aj Kriváň či Rozsutec. Pozor, v obci v časti Havrania sa nachádzajú až dve hojdačky. Druhú nájdeš ju aj v Google maps ako Hojdačka s výhľadom na Malú Fatru. 

Veľká homoľa

Na tomto mieste stojí už druhá rozhľadňa, tú, na ktorú sa môžeš ísť pozrieť dnes, postavili v roku 2018 mestá Modra a Pezinok. Veľká homoľa je pravdepodobne najobľúbenejšia rozhľadňa v okolí Bratislavy, ponúka skutočne nádherný pohľad na okolitú krajinu a viničom zarastené svahy. Uvidíš Malé Karpaty, Považský Inovec, Tribeč aj rakúske Alpy. Rozhľadňa sa nachádza na vrchole v Malých Karpatoch, ktorý nesie rovnaké meno ako rozhľadňa.

Najrýchlejšie sa sem dostaneš, ak vystúpiš na zastávke Zochova chata a budeš nasledovať červenú turistickú značku. Cesta lesným chodníkom by ti tak mala trvať hodinu. 

Rozhľadňa ideálna aj pre cyklistov

Rozhľadňa v Kravanoch nad Dunajom sa nachádza v novovybudovanom parku hneď pri dunajskej hrádzi. Postavili ju v roku 2013 a od krásneho výhľadu na dunajskú scenériu ťa delí len 90 schodov.

Veža má 17 metrov a na vyhliadkovej plošine nájdeš aj vyznačený smer 30 hlavných miest zo sveta a to, ako ďaleko od nich momentálne si. Popri rozhľadni vedie aj medzinárodná cyklotrasa Eurovelo, rozhľadňa je teda výborným cieľom aj pre cyklistov.

Aj napriek tomu, že je najvyššia v Nitrianskom kraji je jednou z najnižšie položených rozhľadní z celého Slovenska, nachádza sa len vo výške 108 metrov nad morom. Z rozhľadne uvidíš okrem Dunaja aj okolité obce a Pilišské a Vyšehradské vrchy.

Extra tip: Najvyššia drevená vyhliadková veža

A čo tak zavítať aj do Rakúska? Pyramidenkogel pri obci Maria Wörth v Korutánsku je najvyššia drevená vyhliadková veža na svete. Nájdeš ju len 4 hodiny cesty autom od Bratislavy.

Táto sto metrov vysoká pozoruhodná konštrukcia sa týči k oblohe nad jazerom Wörthersee. Jej špirálovitý tvar umožňuje kochať sa 360° výhľadom na korutánsku krajinu s jazerami a horami. Priehľadný panoramatický výťah, ktorý tiež ponúka rozhľad na okolitú prírodu, ťa dopraví na vyhliadkovú plošinu vo výške 70 metrov. Mimoriadnym lákadlom na tejto veži je najvyššia krytá šmykľavka v Európe, po ktorej môžete svišťať 120 metrov nadol rýchlosťou až 30 kilometrov za hodinu.

Zdroje:  Pyramidenkogel.info, Youtube/Slovensko zhora, pezinok.sk, krasyslovenska.sk, Košice Región Turizmus, slovakia.travel

Najnovšie videá

Trendové videá