Tisíc eur za dieťa a titul „matka-hrdinka“. Putin sľubuje Ruskám za plnenie jeho predstavy mnoho výhod
- Úloha ruskej ženy v spoločnosti je jasná
- Musí vedieť variť a ak má viac ako 10 detí, dostane titul a milión rubľov
- Úloha ruskej ženy v spoločnosti je jasná
- Musí vedieť variť a ak má viac ako 10 detí, dostane titul a milión rubľov
Tradičný obraz ženy ako matky a manželky je v Rusku intenzívne propagovaný vedením krajiny a významnými osobnosťami. Tento pohľad nachádza silnú podporu aj u prezidenta Vladimira Putina, ktorý dlhodobo presadzuje tieto hodnoty v spoločnosti.
Ruské ženy by mali hlavne rodiť, vychovávať deti, variť dobrý boršč a postarať sa o manžela. Žena má preňho byť dostatočne pekná. Alternatívne predstavy o úlohe žien v spoločnosti sú často označované za nežiaduci vplyv zo Západu. Upozorňuje na to Denník N.
Ženy, ktoré vychovajú a porodia viac ako 10 detí, môžu zároveň dostať titul s názvom Matka hrdinka spolu s miliónom rubľov, čo v prepočte predstavuje približne 11-tisíc eur, takže niečo vyše tisíc eur na dieťa.
Šírenie naratívu
Sociálne médiá zohrávajú kľúčovú úlohu v šírení týchto myšlienok. Príkladom je kanál na Telegrame Manželky a ŠVO (špeciálnej vojenskej operácie), ktorý informuje o Putinovom presvedčení, že manželky vojakov sú „najlepšími psychologičkami“ a mali by sa zúčastňovať terapií spolu s nimi.
Putin sa netají svojím obdivom k mnohodetným rodinám z minulosti. Na stretnutí s konzervatívnymi náboženskými a politickými predstaviteľmi vyhlásil: „Mnohé z našich starých mám a prababičiek mali sedem alebo osem detí a možno aj viac. Mali by sme zachovať a oživiť tieto nádherné tradície.“
Ženy, ktoré majú viac ako 18 rokov, by podľa Putina mali rodiť. Ideálny vek na rodenie je podľa Tatiany Golikovej, zástupkyne ruského ministra sociálnych vecí, medzi 18 a 24 rokom života ženy. „Čím skôr sa narodí prvé dieťa, tým skôr sa narodí druhé a tretie,“ povedala. Zároveň by sa ženy podľa ruských politikov nemali sústrediť na vzdelanie a rodenie detí by mali uprednostniť pred rodinou a prácou.
Obnova sovietskeho titulu
Tento postoj sa odráža aj v konkrétnych krokoch ruskej vlády. V novembri 2022 Putin obnovil sovietsky titul Matka hrdinka pre ženy s desiatimi a viac deťmi. Tento titul, pôvodne zavedený v roku 1944 ako reakcia na úbytok obyvateľstva počas druhej svetovej vojny, prinášal nositeľkám rôzne výhody.
Ocenenie Matka-hrdinka udelil ešte v novembri 2022 ruský prezident Vladimir Putin po prvýkrát od obdobia Sovietskeho zväzu viacerým ruským občiankam, ktoré majú viac ako desať detí. Medzi nimi bola aj manželka čečenského vodcu Ramzana Kadyrova Medni. Podľa dekrétu z Kremľa sa tento titul udeľuje za „významné zásluhy v posilňovaní inštitútu rodiny a za výchovu detí“.
Okrem Medni Kadyrovovej dostala ocenenie aj ďalšia žena z Jamalskoneneckého autonómneho okruhu na severe Ruska. Tento titul Matky-hrdinky udeľovali sovietski predstavitelia medzi rokmi 1944 – 1991. Do novembra 1991, keď sa tento titul udeľoval naposledy, bolo takto ocenených viac ako 430-tisíc sovietskych žien a ako píše portál iDnes, aj jeden muž. Ten mal sám vychovať 12 adoptovaných detí.
Pri obnovení titulu v roku 2022 Putin tiež uviedol, že ženy dostanú okrem titulu aj jednorazový finančný príspevok vo výške milióna rubľov. Šéf Kremľa pritom dlhodobo nabáda ženy, aby mali viac detí.
Zdroje: Denník N, TASR, iDnes, Instagram Denník N, Ruská federácia-dekrét