Tisíce gumených kačičiek skončili v oceáne, kde plávajú už 30 rokov. Ak ich získaš, môžeš si pekne zarobiť
- Hoci sa hračky do oceánu dostali pred 30 rokmi, plávajú dodnes
- Ak niekto kačičku nájde, má šťastie, pretože ide o zberateľský kúsok
- Hoci sa hračky do oceánu dostali pred 30 rokmi, plávajú dodnes
- Ak niekto kačičku nájde, má šťastie, pretože ide o zberateľský kúsok
Cestovať po svete je snom každého, no nie každému sa to podarí. To šťastie však mali gumené kačičky, ktoré sa na svoju púť dostali 10. januára 1992 a podľa National Geographic sú na cestách aj dnes. Výlet kačičiek bol neplánový a pôvodne mali skončiť v Tacome.
Cestou z Hongkongu však loď, na ktorej boli prepravované, zastihla búrka, v dôsledku ktorej z lode cez palubu vypadlo 12 12-metrových kontajnerov. V jednom z nich bolo uskladnených 28 000 žltých gumových kačičiek.
Hoci ide o absurdnú záležitosť, je nutné uviesť, že práve tieto hračky stoja za viacerými objavmi týkajúcimi sa morských prúdov. Ako uvádza Ľuboš Hobza, zároveň však zvýšili povedomie o plastovom odpade v oceánoch.
Vzhľadom na to, že kačičky sú na cestách už 30 rokov, získali aj svojich fanúšikov, ktorí ich pomenovali Friendly Floatees. Hoci sa incident vstal už v januári, prvé hračky boli nájdené až na konci roka 1992. Podľa British Sea Fishing sa objavili na pláži v aljašskom meste Sitka.
Na aljašským pobrežiach sa kačičky začali vyplavovať pravidelne a v rôznych množstvách. Niektoré sa však objavili aj pri Havaji, ďalšie sa vrátili domov do Japonska. Kým kačičky prišli do Európy, prešlo niekoľko rokov. Ich pohyb si môžeš podrobne prezrieť na mape, ktorú zverejnila Wikipedia.
V čase, keď sa kačičky mali priblížiť k Spojenému kráľovstvu, začali vznikať klebety, že ľudia ich už našli. Trvalo dlhšie, kým bola na škótskom pobreží nájdená jedna z hračiek. V obehu je v súčasnosti množstvo z nich a je otázne, či sa vôbec niekedy dostanú na pevninu. Spôsobené to je veľkým cirkulujúcim morským prúdom.
30 rokov pohybu kačičiek viedlo napríklad k vývoju počítačových modelovacích programov, ktoré sledujú a predpovedajú pohyby morských prúdov. Pomôcť malo práve to, že kačiek bolo viac. Hračky zároveň dokazujú, že plastové znečistenie vôd je škodlivé a je veľmi náročné sa ho zbaviť.
V súčasnosti sú kačičky zberateľským kúskom, pričom ľudia sú ochotní za jednu zaplatiť aj 1 000 libier.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: National Geographic, Facebook, British Sea Fishing