Tisíce ľudí musia po pilotnom testovaní zostať v domácej izolácii. Hygienici popísali, ako má vyzerať

  • Cez víkend prebehlo v najviac postihnutých okresoch Slovenska pilotné testovanie na COVID-19
  • Testovanie odhalilo tisíce nakazených ľudí, ktorí sú teraz povinní zotrvať v domácej karanténe
  • To, ako sa doma bezpečne izolovať, popísali hygienici z ÚVZ
testovanie , koronavirus
TASR/Erika Ďurčová
  • Cez víkend prebehlo v najviac postihnutých okresoch Slovenska pilotné testovanie na COVID-19
  • Testovanie odhalilo tisíce nakazených ľudí, ktorí sú teraz povinní zotrvať v domácej karanténe
  • To, ako sa doma bezpečne izolovať, popísali hygienici z ÚVZ

Počas pilotnej fázy plošného testovania na ochorenie COVID-19 otestovali zdravotníci 140 945 ľudí. O výsledkoch informoval na dnešnej tlačovej besede predseda vlády Igor Matovič. Z otestovaných ľudí bolo 5 594 identifikovaných ako infekčných, ich celkový percentuálny podiel je 3,97 percenta. Všetci títo ľudia musia teraz byť v domácej karanténe.

Hygienici z Úradu verejného zdravotníctva sa preto rozhodli objasniť, ako má vyzerať dobre zvládnutá domáca izolácia. V prvom rade je najdôležitejšie neopúšťať miesto tvojho pobytu. Zabudnúť by si mal aj na prijímanie návštev a ak to je možné, absolútne obmedz kontakty s inými osobami.

V parlamente je po kotlebovcoch čoraz viac nakazených, ďalšie dve strany sú v karanténe

Ak sa domáca izolácia vykonáva v rodinnom dome, je v poriadku tráviť čas na dvore či vo svojej záhrade. V bytovom dome môžeš ísť na svoj súkromný balkón. V prípade bytového domu možno podľa odborníkov rešpektovať nutné a krátke opustenie priestorov. 

Nemusíš tak mať výčitky svedomia, keď pôjdeš vyhodiť smeti, prebrať nákup, vyvenčiť psa a podobne. Samozrejme aj v týchto prípadoch je nutné mať prekryté horné dýchacie cesty, dodržiavať sociálny odstup a dezinfikovať si ruky pred opustením bytu.

https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/photos/a.282048765997240/714500242752088/

Rovnako je podstatné zdržiavať sa v spoločných priestoroch bytového domu iba na nevyhnutný čas, výťah radšej vôbec nevyužívaj. Na opustenie bytového domu je nutné mať relevantný dôvod, pretože v prípade nahlásenia porušenia karantény je otázne dokazovanie, že to bolo nevyhnutné opustenie miesta izolácie,“ objasňujú hygienici.

Nákupy je najlepšie si zorganizovať  s pomocou priateľov, rodiny či blízkych, ktorých môžeš poprosiť, aby ti ich nechali pred dverami alebo na inom určenom mieste. Prípadne, ak sa dá, využi službu dovozu potravín do domácnosti, respektíve služby samospráv. 

„Medzi základné preventívne opatrenia voči vírusovému ochoreniu patrí najmä dôsledné umývanie rúk dezinfekčným mydlom a časté, nárazové vetranie miestností. Kľučky, povrchy a predmety, ktoré bežne používate, dezinfikujte častejšie prípravkami s obsahom chlóru alebo alkoholu,“ upozorňujú experti.

Čo si myslíš o plošnom testovaní na koronavírus?

Najvhodnejšie tiež bude, ak budeš používať jednorazové papierové a vlhčené utierky. Každý člen rodiny má mať aj svoj vlastný uterák. Rovnako vlastný tanier, poháre či príbor a po použití je ich potrebné umyť v umývačke riadu alebo umyť ručne v teplej vode s prostriedkom na to určeným.

Ideálnym riešením pre pozitívne testovaného člena rodiny je samostatná izba. Ak to nie je možné, izbu by nemal zdieľať s rizikovými osobami. Ide o starších ľudí, osoby s chronickými ochoreniami a oslabenou imunitou. 

„Kontakt s inými členmi domácnosti by mal byť minimálny. Kúpeľňu by pozitívne testovaný mal používať ako posledný, následne ju umyť a dezinfikovať. V blízkosti iných ľudí treba nosiť rúško, pri kýchaní, kašľaní a smrkaní používať jednorazové papierové vreckovky, ktoré hneď po použití treba zahodiť do bezkontaktného odpadkového kaša a umyť si ruky mydlom a vodou najmenej 20 sekúnd a použiť alkoholový dezinfekčný prostriedok na ruky,“ dodáva ÚVZ.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: ÚVZSR, MZSR

Najnovšie videá

Trendové videá