Tisíce Nemcov protestujú proti „nacistickým praktikám“ strany AfD. Chce údajne deportovať migrantov
- Nemci protestujú proti krajne pravicovej strane AfD
- Deje sa tak po kontroverznom stretnutí politikov strany a neonacistov o vyhostení migrantov z krajiny
- Nemci protestujú proti krajne pravicovej strane AfD
- Deje sa tak po kontroverznom stretnutí politikov strany a neonacistov o vyhostení migrantov z krajiny
Nemecká pravicovo-populistická strana AfD – Alternatíva pre Nemecko – chce podľa vicekancelára a ministra hospodárstva za stranu Zelených vytvoriť z Nemecka autoritatívny štát ako Rusko. V rozhovore pre časopis Stern zároveň varoval pred možným zakázaním strany v Nemecku.
„Pravicoví autoritári chcú zaútočiť na podstatu republiky,“ povedal Habeck v rozhovore. S jeho názorom súhlasí aj bavorský premiér a šéf Kresťanskosociálnej únie (CSU) Markus Söder, ktorý si myslí, že správanie AfD je nepriateľské voči nemeckej ústave, avšak rovnako ako jeho kolega považuje zakázanie strany za príliš veľké riziko.
Podľa ministerky vnútra Nancy Faeserovej je možné konanie o zákaze AfD „najostrejším mečom“, ktorý má krajina k dispozícii, pričom nevylúčila jeho možné použitie, píše nemecký portál Tagesschau.
„Všetci rozumní ľudia, ktorí boli doteraz ticho, sa teraz musia ozvať,“ uviedol líder vládnej SPD Lars Klingbeil pre Redaktionsnetzwerk Deutschland.
Protesty naberajú na sile
Protesty proti krajne pravicovej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD) naberajú v krajine na intenzite. Vyvolali ich tvrdenia, že sa dvaja jej vysokopostavení členovia zúčastnili na diskusiách o plánoch na masové deportácie občanov cudzieho pôvodu. TASR o tom v stredu informuje podľa správy agentúry Reuters.
Thousands demonstrate in Berlin & Potsdam for a ban on the AfD after plans for mass deportation were uncovered pic.twitter.com/y3mmCHRFBU
— James Jackson (@derJamesJackson) January 14, 2024
Podľa prieskumu siete Correctiv sa politici AfD, neonacisti a podnikatelia stretli v novembri 2023 v hoteli neďaleko Postupimu, aby diskutovali o vyhostení miliónov migrantov z Nemecka, informuje nemecký portál Zeit. „Tieto plány sa týkajú nás všetkých,“ povedal šéf SPD.
K spomínanému stretnutiu sa včera vyjadrila aj líderka strany AfD Alice Weidelová, ktorá potvrdila, že sa rozišla so svojím kolegom Rolandom Hartwigom, ktorý sa zúčastnil stretnutia. Nemecká politička však nevysvetlila dôvody a ako pripomína Tagesschau, „prešla na útočný režim“, pričom v súvislosti s výskumom hovorí o „politickom a mediálnom škandále“.
AfD dlhodobo brojí proti imigrantom, avšak návrhy na deportácie „neprispôsobivých občanov“ do „modelového štátu v severnej Afrike“, o ktorých informovalo investigatívne médium Correctiv, vyvolali v Nemecku rozhorčenie. Niektorí kritici ich prirovnali k pôvodným plánom nacistov deportovať európskych židov na Madagaskar, informuje TASR.
„Hranica je už dávno prekročená,“ uviedol jeden z demonštrantov na protestnom zhromaždení, ktoré sa uskutočnilo v utorok večer v Kolíne nad Rýnom. Mnohí jeho účastníci tam vyzývali na zakázanie strany AfD.
Očakávané nemecké voľby
Nemecko v druhom polroku tohto roka čakajú troje krajinské voľby a to v Brandenbursku, Durínsku a Sasku, pričom podľa aktuálnych prieskumov vo všetkých troch regiónoch je AfD najsilnejšou stranou.
V prípade, že by sa do Saského parlamentu nedostala SPD alebo liberálna FDP, tak by AfD mohla pokojne vytvoriť aj jednofarebnú vládu, hoci aj len so 40 percentami.
Ako píše nemecký portál Spiegel, v prieskume inštitútu pre výskum verejnej mienky Civey a denníka „Sächsische Zeitung“ dosiahla AfD 37 percent a CDU 33 percent. Pred mesiacom boli pritom obe strany v rovnakom prieskume na rovnakej úrovni.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Stern, TASR, Zeit, Tagesschau, Spiegel