Tisíce Slovákov čakajú vyššie dane z nehnuteľností a nové poplatky

  • Slovenské mestá sú pod čoraz väčším tlakom
  • Jednotlivé samosprávy začali zdvíhať poplatky obyvateľov
  • Chcú tak pokryť vysoké výdavky, problémom je zákon
Ľudia v uliciach a ruky, ktoré držia prázdnu peňaženku a pár drobných.
Slovensko bez peňazí Unsplash/@malyushev, Freepik/@jcomp
  • Slovenské mestá sú pod čoraz väčším tlakom
  • Jednotlivé samosprávy začali zdvíhať poplatky obyvateľov
  • Chcú tak pokryť vysoké výdavky, problémom je zákon

Podľa hovorkyne Trnavy Veroniky Majtánovej Trnavčania dostanú nové výmery poplatkov za odvoz odpadu, a to v kontexte nových zákonných povinností pri nakladaní s nimi. Trnava na nasledujúci rok dane zvyšovať nebude. Mesto zvýšilo dane z nehnuteľností pre fyzické a právnické osoby od roku 2020 zhruba trojnásobne oproti vtedajším sadzbám.

Piešťany zvyšovali niektoré miestne dane na rok 2023, podľa referenta pre komunikáciu Martina Ričányho sa zostavovanie budúcoročného rozpočtu nachádza v prípravnej fáze, nateraz zvyšovanie daní a poplatkov v Piešťanoch nemajú v pláne.

„Mesto Galanta bude predkladať prvý návrh rozpočtu poslancom mestského zastupiteľstva na prerokovanie začiatkom novembra,“ uviedla hovorkyňa Mária Kilácskóová.

Plánujú zvýšenie poplatkov za komunálny odpad o 2,96 eura ročne, pričom dôchodcovia a ťažko zdravotne postihnutí budú mať zľavu. Stúpnuť by mal aj poplatok pre množstvový zber o 0,02 eura za liter.

Nárastu sa nevyhne daň z nehnuteľnosti, naposledy ju upravovali v roku 2019. „Dôjde k miernemu zvýšeniu sadzby za byty a stavby. Najväčší podiel bude mať nárast sadzby za priemyselné stavby. Celkovo týmto návrhom očakávame medziročne nárast príjmov o 307 000 eur,“ doplnila.

V Hlohovci podľa hovorkyne Miroslavy Hankoščákovej analyzujú finančnú situáciu v súvislosti s budúcoročným rozpočtom. „Decembrovému zastupiteľstvu predloží radnica návrh na rokovanie o prípadnom zvýšení alebo zachovaní dane. Vedenie mesta si uvedomuje, že súčasná situácia je pre mestá a obce komplikovaná a mesto Hlohovec nie je výnimkou,“ ozrejmila.

„Nárast cien, personálne zvyšovanie zamestnancov, zníženie podielových daní sú faktory, ktoré sa odzrkadlia na pripravovaných podkladoch. Napriek týmto negatívam nie je v meste Hlohovec ešte rozhodnuté, či a akým spôsobom sa k zvyšovaniu daní pristúpi,“ uviedla. Zvýšenie miestnych daní a poplatkov zvažujú aj ďalšie mestá v Trnavskom kraji.

Výnimkou nie sú ani Michalovce

„Mesto pristupuje k úpravám sadzieb dane z nehnuteľnosti jednak z dôvodu zmien v legislatíve s dosahom na nižší nárast príjmov z podielových daní, ako aj z dôvodu legislatívnych zmien, ktoré značnou mierou negatívne ovplyvňujú príjmy a výdavky mesta a znamenajú zhoršenie finančnej situácie,“ potvrdila pre TASR hovorkyňa mesta Mária Stričková..

Ako spresnila, ide o zmeny týkajúce sa zvyšovania minimálnej mzdy, valorizácie miezd, zvyšovania cien energií a inflácie.

„Mesto si uvedomuje zložitosť finančnej situácie občanov, ale pre udržanie poskytovania verejnoprospešných služieb, kultúrnych či športových aktivít, ako aj pre zachovanie sociálnych podmienok je značne zvýšená potreba zdrojov z rozpočtu mesta,“ dodala radnica.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá