Tisíce Slovákov dostanú peniaze navyše. Čoskoro začne platiť zmena, ktorá uľaví invalidným dôchodcom
- Invalidný dôchodok poberá každý dvanásty Slovák v produktívnom veku, pričom v 97 % za to môže choroba
- V júli nastanú zmeny spojené s invalidným dôchodkom
- Invalidný dôchodok poberá každý dvanásty Slovák v produktívnom veku, pričom v 97 % za to môže choroba
- V júli nastanú zmeny spojené s invalidným dôchodkom
V júli tohto roka by mal do platnosti vstúpiť zákon, podľa ktorého sa budú pri invalidite posudzovať nové druhy ochorení. Ako totiž informujú Webnoviny, rezort práce, sociálnych vecí a rodiny prišiel s návrhom, ktorý aktualizuje prílohu k zákonu o sociálnom poistení.
Tá upravuje percentuálnu mieru poklesu zárobkovej činnosti podľa druhu zdravotného postihnutia na účely individuality.
Ako pred niekoľkými dňami informoval portál Finsider, zmeniť by sa mala aj percentuálna miera poklesu schopnosti pracovať pri niektorých ochoreniach. Tieto zmeny budú ovplyvňovať nie len uznávanie invalidity, ale aj nárok na invalidný dôchodok a jeho výšku. Seniorom, ktorí už sú poberateľmi invalidného dôchodku pri niektorých ochoreniach, sa penzia môže zvýšiť.
Cieľom MPSVR SR je upraviť mieru poklesu schopnosti pracovať na základe najnovších medicínskych poznatkov, pričom bude zodpovedať závažnosti poškodenia zdravia.
Nové ochorenia budú na zoznam pri hodnotení miery individuality pridané na základe pracovnej skupiny, ktorá bude zložená z posudkových lekárov sociálneho poistenia v spolupráci s hlavnými odborníkmi ministerstva zdravotníctva a ďalšími špecialistami z príslušných medicínskych odborov.
Agentúra TASR pred niekoľkými dňami informovala o tom, že invalidný dôchodok poberá každý dvanásty Slovák v produktívnom veku, pričom v 97 % za to môže choroba. Zaujímavosťou však je, že výška tohto dôchodku je každým rokom vzhľadom na priemernú mzdu nižšia, čo uviedla marketingová špecialistka spoločnosti Swiss Life Select Slovensko Zuzana Bányi.
Dopĺňa, že v SR bolo k uplynulému decembru 224 143 invalidných dôchodcov. Je to konkrétne 8,1 % ľudí v produktívnom veku, čo znamená, že jeden človek z dvanástich poberá čiastočný alebo úplný invalidný dôchodok, zatiaľ čo v susednom Česku je to jeden poberateľ zo šestnástich.
Väčšina ľudí sa podľa firmy domnieva, že invalidita sa ich netýka, lebo jej príčinou sú najmä vážne úrazy. Úrazy sú však príčinou iba v 3 % prípadov. Vo zvyšných 97 % sú príčinou choroby, napríklad pohybovej a opornej sústavy, nádory či duševné poruchy, upozorňuje poistný analytik spoločnosti Peter Mocker.
Títo ľudia podľa údajov ku koncu roka dostávajú od štátu priemerný čiastočný invalidný dôchodok vo výške 231 eur alebo priemerný plný invalidný dôchodok 419 eur, vyčíslila spoločnosť. Nárok na invalidný dôchodok vzniká po určitom počte odpracovaných rokov.
„Výška invalidného dôchodku sa navyše postupne vzďaľuje priemernej mzde,“ vysvetľuje poistný analytik. Dodal, že zatiaľ čo invalidný dôchodok v roku 2020 tvoril 45 % priemernej čistej mzdy, v minulom roku to bolo 42 %.
O koľko sa zvýšia invalidné dôchodky
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.