Tisíce Slovákov končia na psychiatrii z absurdného dôvodu. Mäkká droga nás úplne ničí
- Alkohol je na Slovensku dlhodobý problém
- Rodičia by mali ukázať svojim deťom vedúci postoj k zodpovednému správaniu pri požívaní alkoholu
- Alkohol je na Slovensku dlhodobý problém
- Rodičia by mali ukázať svojim deťom vedúci postoj k zodpovednému správaniu pri požívaní alkoholu
Minulý rok počet hospitalizácií v psychiatrickej starostlivosti stúpol, najmä u mladších ľudí. Avšak najviac týchto hospitalizácií na psychiatrii má na svedomí práve alkohol. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), uvádza agentúra TASR.
Na Slovensku vlani v psychiatrickej starostlivosti hospitalizovali 37 482 pacientov. „Najväčší podiel na tom majú, podobne ako v predchádzajúcich rokoch, poruchy psychiky a správania, ktoré zapríčinilo užívanie alkoholu,“ uviedla hovorkyňa NCZI Veronika Daničová.
Jeho podiel pri psychiatrických hospitalizáciách je 25,8 %. Druhou najčastejšou skupinou diagnóz boli schizotypové poruchy a poruchy s bludmi s podielom 21 %.
Medziročne sa podľa NCZI zvýšil počet hospitalizácií najmä u mladých ľudí. „V skupine 15 až 19-ročných o 13,8 percenta, v skupine 20 až 29-ročných o 7,9 percenta a vo vekovej skupine 30 až 44 rokov o 5,4 percenta,“ priblížila Daničová. V ostatných vekových skupinách bolo oproti minulému roku hospitalizácií menej.
Najviac hospitalizovaných mužov pre poruchy súvisiace s užívaním alkoholu pochádzalo z Košického a Trenčianskeho kraja. Najviac žien bolo z Trenčianskeho a Žilinského kraja. „Najčastejšie boli s touto diagnózou hospitalizované slobodné (43,6 percenta) a nezamestnané osoby (38 percent),“ dodala hovorkyňa.
NCZI poznamenalo, že alkohol je na Slovensku dlhodobý problém, ktorý priamo súvisí so samovraždami, smrteľnými dopravnými nehodami či s rodinnými tragédiami.
„Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa to počas pandémie ochorenia COVID-19 len zhoršilo. Počas pandemických rokov stúpla celosvetovo spotreba alkoholu, pričom Slovensko so spotrebou 11,1 litra na obyvateľa predčilo nielen európsky priemer, ale takmer dvojnásobne aj svetový,“ doplnila Daničová.
Deti a alkohol
Napriek tomu, že alkohol je bežnou súčasťou našej spoločnosti, ide stále o psychoaktívnu látku, ktorá ohrozuje organizmus. Tobôž závažné je to pri mladom organizme.
Dieťa má však problém prijať a naučiť sa rozlíšiť podporné látky od iných. Ako uviedol portál Respektuj18, rodičia by mali ukázať svojim deťom vedúci postoj k zodpovednému správaniu pri požívaní alkoholu.
Podľa prieskumu iniciatívy ROZUMNE až 37 % mladých ochutnalo alkohol do svojich 14 rokov. Keďže rodič pôsobí ako vzor správania, pri alkohole to môže byť aj vzor samotných detí. Klinický psychológ Marián Huštaty uviedol ako príklad „detské šampanské“. Je to tradícia, príležitosť na to, aby si mohli deti „vypiť“.
„Rodičia často argumentujú: veď je to len malinovka a na otázku, či by im kúpili aj detskú vodku, ak by sa vyrábala, sa chytajú za hlavu, no pritom im príde v poriadku podávať im detské šampanské,“ uvádza.
Ďalej vraví, že s prevenciou je potrebné začať už v rodinách, potom na školách, v zamestnaniach, za volantom a inde.
„Nie nadarmo sa používa fráza, že alkohol je metla ľudstva. Osobne som rád, že pominula éra, kedy odborníci z oblasti medicíny verejne odporúčali malé množstvá alkoholu. Benefity, ktoré nám alkohol prináša, sú stále menšie ako riziká, ktoré spôsobuje,“ tvrdí.
Jeden z účinných nástrojov je taktiež zavedenie vyhradených obchodov s alkoholom a predaj len vo vyhradených hodinách, ako to napríklad funguje v Nórsku.
Slováci prepili vyše 2 % zo svojich výdavkov
Podľa čísel Eurostatu priemerná domácnosť EÚ dala v roku 2019 na alkohol 1,6 % svojich výdavkov. Slováci až 2,3 %. No absolútnymi víťazmi tohto rebríčka sa v EÚ stali všetky Pobaltské krajiny. Prvé miesto so 4,8 % obsadili Lotyši, tesne za nimi sa držia Estónci a tretia je Litva. O 4. a 5. miesto sa s rovnakým číslom 3,4 % delia naši susedia Česi a Poliaci.
Obyvateľ Slovenska minulý rok skonzumoval v priemere 85,2 litra rôzneho alkoholu. oproti roku predtým je to pokles, kedy priemerná spotreba dosahovala 94 litrov, uviedol portál Trend.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Respektuj18, Trend, TASR