Tisíce Slovákov nemusia dostať hypotéku. Podstatné je podať daňové priznanie, vysvetľuje odborníčka

  • Expertka ďalej zdôraznila, že súčasťou žiadosti o úver je aj potvrdenie z finančnej správy
  • Tiež odporúča urobiť jednu zásadnú vec
Daňové priznanie a online platba.
Ilustračný obrázok TASR/Radovan Stoklasa, Freepik/@freepik
  • Expertka ďalej zdôraznila, že súčasťou žiadosti o úver je aj potvrdenie z finančnej správy
  • Tiež odporúča urobiť jednu zásadnú vec

Podnikatelia, ktorí uvažujú o hypotéke, by mali vedieť, že banky overujú ich príjmy oveľa dôkladnejšie v porovnaní so zamestnancami. Pri živnostníkoch a spoločníkoch spoločností s ručením obmedzeným (s. r. o.) banky skúmajú nielen daňové priznania, ale aj účtovné výkazy.

Eva Šablová, riaditeľka pre úvery spoločnosti FinGO.sk, upozorňuje, že snaha o optimalizáciu daní môže výrazne skomplikovať alebo dokonca úplne zabrániť získaniu hypotéky.

„Daňové priznanie a výška zdokladovaných príjmov sú pri hypotéke pre podnikateľov kľúčové. Vo veľkej miere rozhodujú o tom, či živnostník alebo spoločník s. r. o. úver od banky dostane a v akej výške. V niektorých prípadoch o výške uznaného príjmu rozhoduje aj to, či si uplatní paušálne alebo skutočné výdavky,“ uvádza odborníčka a dodáva, že v prípade, že si podnikateľ optimalizuje daňové priznanie tak, aby platil čo najnižšie dane, hrozí, že nezíska hypotéku vôbec alebo mu bude schválená len minimálna suma.

Eva Šablová pripomenula, že pri posudzovaní žiadosti o hypotéku banky zohľadňujú nielen výšku príjmov podnikateľa. Tiež zohľadňujú oblasť jeho podnikania a dĺžku podnikateľskej histórie.

„Všetky banky vyžadujú, aby žiadatelia o hypotéku, ktorí podnikajú, mali za sebou minimálne jedno ukončené zdaňovacie obdobie a zároveň, aby ich podnikateľská činnosť naďalej aktívne prebiehala. Podnikatelia musia predložiť kladné daňové priznanie, čo znamená, že ich príjmy by mali prevyšovať náklady. Taktiež si musia vysporiadať všetky záväzky voči štátnym inštitúciám, ako je finančná správa, zdravotná poisťovňa a Sociálna poisťovňa,“ uviedla Šablová.

Na čo nezabúdať pred podaním daňového priznania

Expertka ďalej zdôraznila, že súčasťou žiadosti o úver je aj potvrdenie z finančnej správy. To obsahuje údaje z daňového priznania a informáciu o tom, či daňový subjekt nemá nedoplatky. Väčšina bánk vyžaduje toto tlačivo už pri podaní samotnej žiadosti.

„V súčasnosti podnikatelia komunikujú s finančnou správou primárne elektronicky, čo znamená, že aj o potvrdenie o príjme môžu požiadať online. Stačí sa prihlásiť na portál finančnej správy a podať žiadosť o vydanie potvrdenia o výške daňovej povinnosti pre účely vybavenia hypotéky. Za túto službu sa platí štandardný poplatok vo výške 50 centov,“ vysvetlila odborníčka.

Živnostníkom a spoločníkom s. r. o., ktorí uvažujú o hypotéke, sa podľa Šablovej oplatí urobiť si predbežnú kalkuláciu úverových možností ešte pred podaním daňového priznania. Pri výpočte by mali vychádzať zo svojich predpokladaných tržieb a ziskov. Je dôležité mať na pamäti, že jednotlivé banky majú rozdielnu metodiku a akceptujú príjem podnikateľov v rôznej výške.

„Napríklad, ak o hypotéku požiada živnostník – IT špecialista, ktorý vlani fakturoval v priemere 3 000 eur mesačne, v jednej banke môže získať hypotéku vo výške 153 000 eur. Iná banka mu však poskytne iba 79 000 eur a tretia banka mu nemusí poskytnúť žiadny úver,“ upozornila Šablová. V prípade spoločníkov s. r. o. môžu byť rozdiely v schválenej výške hypotéky ešte výraznejšie.

Zdroj: Teraz.sk

Najnovšie videá

Trendové videá