Tisíce Slovákov sa búria proti kožušinovému chovu, hrozí kvôli nemu ďalšia mutácia koronavírus

  • Čoraz viac štátov po celom svete si uvedomuje nutnosť definitívneho skoncovania s kožušinovými farmami
  • Jasne sa preukázalo, že tieto nehumánne biznisy, predstavujú pre ľudí veľké zdravotné riziko
  • 10 000 Slovákov a Sloveniek jasne požadujú zrušenie fariem
norky farma kozusina
TASR/AP
  • Čoraz viac štátov po celom svete si uvedomuje nutnosť definitívneho skoncovania s kožušinovými farmami
  • Jasne sa preukázalo, že tieto nehumánne biznisy, predstavujú pre ľudí veľké zdravotné riziko
  • 10 000 Slovákov a Sloveniek jasne požadujú zrušenie fariem

Petíciu na Slovensku spustila ochranárska organizácia Humánny pokrok v spoločnej výzve viac než 50 organizácii z viac než 40 krajín sveta.

Petícia, ktorá bola spustená na začiatku decembra tohto roka požaduje od EÚ a zoskupenia G20, aby bezodkladne uzavreli a následne zakázali všetky kožušinové farmy vo svete. Kožušinové farmy sa totiž stali ohniskami koronavírusu a miestom vzniku jeho nových nebezpečných mutácii.

Hrozí ďalšia mutácia vírusu

Približne 100 miliónov norkov, líšok, činčíl a psíkov medvedíkovitých je na farmách bežne natlačených v malých pletivových klietkach. Ich genetická podobnosť a stres, ktorý v chove prežívajú, tvoria skvelú kombináciu na šírenie patogénov ako je aj koronavírus.

Slováci na sociálnych sieťach zdieľajú, ako vypúšťajú vianočných kaprov do jazier. Odsúdia ich na pomalú smrť

Toto riziko viedlo k vzniku novej mutácie koronavírusu na kožušinových farmách v Dánsku, ktorá vyvolala obavy odborníkov a odborníčok po celom svete.

„Podmienky na kožušinových farmách sú pre vznik pandémií ideálnym prostredím a nové ochorenia sa na nich šíria rýchlosťou blesku. Preto je potrebné, aby tieto farmy boli zatvorené skôr, ako dopomôžu na svet novej mutácii koronavírusu alebo vzniku úplne novej pandémie,“ dodáva Martin Smrek z Humánneho pokroku.

zdroj: Kožušinová farma v Príbovciach 2018/ Humánny Pokrok

Mnohé iné krajiny v reakcii na šírenie novej mutácie koronavírusu z dánskych fariem pristúpili k hromadnému zabíjaniu noriek, aby predišli riziku šírenia ochorenia. Následne viaceré z nich, ako napríklad Dánsko, Holandsko či Írsko, zakázali kožušinové farmy úplne.

Si za globálny zákaz kožušinového chovu?

„Koronavírus na kožušinových farmách sa ukázal byť pandemickou časovanou bombou, ktorá ohrozuje zdravie a životy ľudí po celom svete. A preto je absolútne nevyhnutné, aby boli kožušinové farmy čo najskôr uzatvorené a globálny kožušinový priemysel postavený mimo zákon,“ dodáva Martin Smrek.

zdroj: Humánny pokrok

Už 20 krajín sveta kožušinový chov zakázalo alebo sa vydalo na cestu k jeho zákazu. Slovensko sa stalo 14. z nich v roku 2019 s účinnosťou zákazu od roku 2021 a s prechodným obdobím pre existujúce farmy do roku 2025. V tomto roku musí byť zatvorená aj posledná kožušinová farma s norkami v Príbovciach pri Martine.

Zákazu na Slovensku predchádzala kampaň Ide o chlp, organizácie Humánny pokrok, so 77 000 podpismi petície za zákaz kožušinového chovu a takisto ďalšími 25 000 podpismi petície Slobody zvierat.

Súčasnú kampaň, požadujúcu globálny zákaz kožušinového chovu, môžu ľudia podporiť v online petícii na stránke združenia Humánny pokrok, ktorou vyzvú Európsku úniu a zoskupenie G20, aby takýto zákaz bezodkladne zaviedli.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Humánny pokrok, Sloboda zvierat

Najnovšie videá

Trendové videá