Tisíce Slovákov zaplatia od 400 do 4 000 eur. Zavádza sa staronová „daňová licencia“
- O novinke informoval bývalý podpredseda vlády
- Upozornil na opätovné zavedenie platby daňovej licencie
- O novinke informoval bývalý podpredseda vlády
- Upozornil na opätovné zavedenie platby daňovej licencie
Vláda v pondelok 4. decembra schválila návrh zákona, podľa ktorého sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšením stavu verejných financií. Súčasťou spomínaného návrhu aj článok VI., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.
Jeho súčasťou je návrh § 46b, ktorým sa s účinnosťou od 1. januára 2024 zavádza minimálna daň právnickej osoby. Národná rada SR sa návrhom zákona bude v skrátenom legislatívnom konaní zaoberať na svojej riadnej schôdzi, ktorá začne 6. decembra 2023. O novinke, ktorá bude opätovne zavedená do platnosti, informoval aj bývalý podpredseda vlády SR Jozef Mihál na sociálnej sieti.
Minimálna daň sa môže vyšplhať až na takmer 4-tisíc eur
Ak firma nemá činnosť, ale plní si zákonné povinnosti, môže pretrvávať ľubovoľne dlho. Musí však mať orgány, valné zhromaždenia i odovzdávať závierky, informuje portál HN Online. Nefunkčné eseročky, ktoré povznikali v „zlatých časoch“ živností pred vyše 10 rokmi, už vtedy zaťažovali nejedného podnikateľa.
Mihál upozorňuje, že sa novinka týka všetkých podnikateľov, ktorí majú spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.), pričom môže byť aj „spiaca“. Pokiaľ do tejto skupiny patríš, za rok 2024 budeš musieť prvýkrát znova platiť daňovú licenciu, alebo oficiálne „minimálnu daň právnickej osoby“.
Výška minimálnej dane pritom závisí od výšky zdaniteľného príjmu, teda výnosov právnickej osoby za zdaňovacie obdobie. Pokiaľ je výška zdaniteľného príjmu do 50-tisíc eur, minimálna daň je na úrovni 340 eur. Nad 500-tisíc eur by však podnikateľ musel zaplatiť minimálnu daň až vo výške 3 840 eur.
Celkový prehľad sadzieb uviedol v tabuľke. >>>
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.