Tisíce šoférov nevedia správne vytvoriť „záchranársku uličku“. Hrozí pokuta v stovkách eur a katastrofálne následky

  • Pravidlo je pritom jednoduché
  • Nevedomosť vodičov môže stáť ľudský život
sanitka
Ilustračná fotografia TASR/František Iván
  • Pravidlo je pritom jednoduché
  • Nevedomosť vodičov môže stáť ľudský život

Hoci novela zákona o cestnej premávke č. 8/2009 vstúpila do platnosti už v roku 2020 a zaviedla povinnosť vytvárať záchranárske uličky, mnohí vodiči na Slovensku tieto pravidlá stále ignorujú, alebo ich vôbec nepoznajú. Na situáciu upozornil portál autoviny.sk.

Následky takéhoto správania však môžu byť katastrofálne, keďže práve rýchly prístup záchranárskych zložiek často rozhoduje o životoch a zdraví ľudí.

Zákon platí, prax vyzerá inak

Záchranárska ulička, ktorá je v mnohých krajinách Európy štandardom, umožňuje vozidlám záchranných zložiek rýchly prejazd cez zápchy a iné dopravné prekážky.

Na Slovensku však často dochádza k situáciám, keď vodiči tento pruh nevytvoria správne, alebo ho dokonca zablokujú. Niektorí vodiči nevedomky, iní zámerne bránia prejazdu, čím ohrozujú účinnosť záchranných operácií.

Podľa zákona je povinnosťou vodičov pri vzniku zápchy alebo spomalení premávky vytvoriť priestor pre záchranárske vozidlá. V prípade dvojpruhovej cesty majú vodiči v ľavom pruhu povinnosť presunúť sa čo najviac doľava a vodiči v pravom pruhu čo najviac doprava, čím sa vytvorí stredová ulička. Na trojpruhových cestách sa stredná ulička vytvára medzi ľavým a stredným pruhom.

Ako odporúča denník SME, výbornou pomôckou na zapamätanie si správneho vytvárania záchranárskej uličky v prípade viacprúdovej cesty môže byť tvoja pravá ruka:

  • Palec: Predstavuje najľavejší jazdný pruh, v ktorom sa vodiči majú presunúť čo najviac k ľavej krajnici.
  • Medzera medzi palcom a ukazovákom: Toto je záchranárska ulička, ktorá musí zostať voľná pre prejazd záchranárskych vozidiel.
  • Ukazovák: Znázorňuje stredný jazdný pruh, v ktorom sa vodiči majú presunúť mierne doprava.
  • Stredný prst, prstenník a malíček: Predstavujú ďalšie jazdné pruhy, v ktorých sa vodiči majú posunúť čo najviac doprava.

V prípade vytvárania záchranárskej uličky je dokonca vodičom osobných vozidiel dovolené vojsť do priestoru, kam by inak zájsť nemohli.

Nevedomosť alebo ignorancia týchto pravidiel môže byť sankcionovaná pokutou. Za porušenie pravidla o vytváraní záchranárskej uličky hrozí vodičom pokuta až do výšky 99 eur.

Ak dôjde k zneužitiu tejto uličky, napríklad ak vodič bežného vozidla využije tento pruh na urýchlenie svojej cesty, úradné orgány to posudzujú ako samostatný priestupok s možnosťou uloženia ďalších sankcií. Pokuta sa v takýchto prípadoch môže vyšplhať až do výšky stoviek eur.

Môže ísť o život

Príbeh, ktorý sa odohral v roku 2020 na Prístavnom moste v Bratislave, je podľa portálu noviny.sk ukážkovým príkladom toho, ako nedodržiavanie týchto pravidiel môže ohroziť ľudské životy.

sanitka
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Záchranári vtedy viezli do nemocnice len deväťmesačné bábätko s podozrením na intoxikáciu. Vodiči však na ceste nevytvorili záchranársku uličku, čo skomplikovalo poskytnutie prvej pomoci. „Tie autá videli, že sa to zasekáva, aj tak sa tlačili jeden na druhého a nezačali robiť už pri začínajúcej zápche záchrannú uličku,“ povedal záchranár Eduard Sido.

Policajti so zapnutými majákmi musia často doslova zastaviť a počkať, kým si ich vodič vizuálne všimne, informuje ďalej portál. „S týmto problémom sa dennodenne stretávajú nielen policajti, ale aj hasiči či záchranári, ktorí sa ponáhľajú na vážne, život ohrozujúce prípady,“ informovala hovorkyňa KR PZ Trnava Zlatica Antalová.

Zdroje: autoviny.sk, noviny.sk, SME

Najnovšie videá

Trendové videá