Tisícky ľudí obklopili Európsky parlament: V uliciach horí oheň, znie krik a panuje chaos

  • V Bruseli momentálne pred budovou Európskeho parlamentu nastal chaos
  • Farmári tam na proteste pália pneumatiky, kričia a hádžu vajíčka
Protestujúci farmári v Bruseli
Protest v Bruseli SITA/AP/Thomas Padilla
  • V Bruseli momentálne pred budovou Európskeho parlamentu nastal chaos
  • Farmári tam na proteste pália pneumatiky, kričia a hádžu vajíčka

Konvoje stoviek farmárov s traktormi dorazili už dopoludnia do Bruselu, kde chcú zatlačiť na lídrov Európskej únie (EÚ), ktorí sa schádzajú na samite, aby vyhoveli ich požiadavkám na lepšie podmienky pre ich živobytie.

Kulminujú tak týždne protestov farmárov naprieč euroblokom. Poľnohospodárov znepokojujú nízke zárobky, rastúce náklady i byrokratická záťaž, informuje TASR. V uliciach horia pneumatiky a bezpečnostné zložky hlásia množstvo materiálnych škôd. Protesty prerástli do agresie.

„Armagedon“ v Bruseli

Brusel postihli vo štvrtok ráno dopravné zápchy. Tie sa podľa očakávania cez deň ešte zhoršili potom, ako prišli do centra tisícky traktorov v rámci mohutného protestu belgických a európskych farmárov.

Belgická televízna stanica RTBF zdôraznila, že protesty farmárov v Bruseli organizátori zámerne dohodli na 1. februára kvôli mimoriadnemu summitu EÚ o revízii dlhodobého rozpočtu Únie.

Podľa tlačovej agentúry Belga už v skorých ranných hodinách boli v meste stovky traktorov. Niektorí farmári strávili predošlú noc na námestí Place du Luxembourg pred sídlom Európskeho parlamentu.

Na tom istom mieste boli protesty hlučné už okolo deviatej hodiny ráno, keď demonštranti pri zrážke s poriadkovými silami zapálili stohy slamy a hádzali na policajtov vajíčka, delobuchy a kamene. Z miesta hlásia aj materiálne škody na námestí.

Farmári ovládli mesto

Farmári zo všetkých regiónov Belgicka protestujú okrem Európskeho parlamentu aj pri kruhovom objazde na Schumanovom námestí pri sídle Európskej komisie a Európskej rady, kde prebieha summit šéfov vlád a štátov EÚ. Túto oblasť museli však od skorých ranných hodín uzavrieť ako bezpečnostný okruh práve kvôli summitu EÚ, s posilneným počtom policajtov.

Popoludní má prebehnúť stretnutie zástupcov poľnohospodárskych odborov s eurokomisárom pre poľnohospodárstvo Januszom Wojciechowskim.

Belgickí farmári, rovnako ako ich kolegovia z Francúzska, odmietajú najmä pripravovanú dohodu EÚ o voľnom obchode s krajinami Mercosur. Požadujú rôzne administratívne zjednodušenia, kritizujú „nepochopiteľné“ európske normy a požadujú tiež spravodlivejšie ceny za svoje produkty predávané do reťazcov agropriemyslu.

Nespokojnosť a hnev európskych farmárov, nie je súčasťou oficiálnych rokovaní na summite EÚ. Nie je však vylúčené, že lídri o tom nebudú hovoriť, pretože každý účastník summitu má možnosť hovoriť o akejkoľvek téme.

Farmárske protesty v Bruseli sa vymkli spod kontroly

Slováci sa chcú pridať

Slovenskí farmári sú pripravení spolu s partnermi z ďalších krajín V4 pridať sa k už niekoľkotýždňovým protestom európskych kolegov. Uviedli to vo štvrtok na brífingu pred Národnou radou SR predstavitelia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

„Dopredu chceme upozorniť, pokiaľ to má mať nejaký zmysel, že to musíme urobiť tak, ako to urobili aj Nemci aj Francúzi. Nevyjde do ulíc 50, 100 či 200 traktorov, ale vyjdú stovky traktorov, a to s jediným účelom – chceme pracovať, nechceme byť byrokrati. Chceme si dopestovať to, čo si dokážeme dopestovať na Slovensku. Chceme aj pred voľbami do Európskeho parlamentu upriamiť pozornosť na to, aby sa aj tzv. zelená politika robila s rozumom,“ dodal Macho.

„Európskym aj slovenským poľnohospodárom pohár trpezlivosti pretiekol. To, čo sa deje v polovici krajín EÚ, že farmári protestujú, že horia pneumatiky, lejú hnojovicu na administratívne centrá, je len dôsledok toho, čo spôsobuje častokrát až zelený fanatizmus v rámci EÚ,“ povedal predseda SPPK Emil Macho.

EÚ sa podľa neho stáva územím, kde sa necháva ležať úhorom 5 až 6 % úrodnej pôdy, na ktorej rastie burina.

„Do toho sa cez prístavy valia tisíce ton plodín, mäsa, hydiny, ktoré sa dovážajú do Európy z druhej strany planéty. Aj preto európski poľnohospodári blokujú prístavy, lebo chcú ukázať, že Európa sa vie uživiť sama a vie ešte aj vyvážať. Nepotrebujeme sóju z Brazílie ani paradajky z Maroka,“ podčiarkol.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá