Tisícky Slovákov budú mať problém s čítačkou občianskeho preukazu
- K aktualizácii pristúpilo ministerstvo na základe viacerých dopytov na call centre MV SR
- Ministerstvo vnútra zaviedlo nové biometrické občianske preukazy s bezkontaktným čipom
- K aktualizácii pristúpilo ministerstvo na základe viacerých dopytov na call centre MV SR
- Ministerstvo vnútra zaviedlo nové biometrické občianske preukazy s bezkontaktným čipom
Ministerstvo vnútra (MV) SR sprístupnilo novú verziu aplikácie eID klient na prácu s elektronickým občianskym preukazom. Jej cieľom je zvýšiť bezpečnosť. Aplikácia sa aktualizuje u všetkých používateľov, ktorí si ju nainštalovali. TASR o tom informoval tlačový odbor MV SR.
„Nová verzia zvyšuje bezpečnosť aplikácie. Po novom dokáže detegovať nekompatibilné čítačky, ktoré používatelia e-služieb využívajú pri prihlasovaní do služieb eGovernmentu. Niektoré čítačky totiž nespĺňajú požiadavky eID kariet. Ak má používateľ problém s čítačkou, aplikácia ho naviguje k riešeniu,“ priblížil rezort.
K aktualizácii pristúpilo ministerstvo na základe viacerých dopytov na call centre MV SR. Na stránke s informáciami o softvéri pre používateľov elektronickej identifikačnej karty zároveň pribudli obrázky najčastejšie používaných čítačiek, aby používateľ ľahšie zistil, akú čítačku používa.
Už 155-tisíc Slovákov má nový OP
Ministerstvo vnútra zaviedlo nové biometrické občianske preukazy s bezkontaktným čipom. O tieto preukazy od decembra minulého roku požiadalo vyše 155 000 ľudí. Nové občianske preukazy však neznamenajú, že pokiaľ máš ešte starý typ dokladu, tak musíš hneď bežať na najbližšie klientske centrum vybaviť si nový. Tým, ktoré boli vydané pred zavedením tých súčasných, platí platnosť podľa dátumu, aké sú na nich uvedené.
Nové čipy by mali zabrániť do značnej miery falšovaniu a zneužívaniu dokladov. Zároveň by tak ministerstvo vnútra chcelo týmto krokom dorovnať bezpečnosť cestovných pasov. Nové občianske preukazy preto budú obsahovať biometrické údaje občana v podobe odtlačkov prstov a podoby tváre.
Vznikli zároveň aj špekulácie a obavy z toho, či ministerstvo nebude uchovávať biometrické údaje v akýchkoľvek systémoch. Podľa štátneho tajomníka rezortu vnútra sa v momente vydania dokladu totožnosti tieto údaje vymažú zo všetkých informačných systémov ministerstva.
„Ministerstvo vnútra v žiadnych databázach neukladá biometrické informácie o občanovi, ani otlačky prstov a ani podobu tváre,“ informoval Tomáš Oparty, štátny tajomník rezortu vnútra.
Čip, ktorý sa nachádza v dokladoch totožnosti, si budú môcť Slováci načítať aj do aplikácie, kde budú mať dostupné všetky údaje prehľadne na jednom mieste. Ministerstvo ubezpečuje občanov, že „ukradnúť“ tvoje údaje nebude môcť len tak hocikto s telefónom. Na úspešné prihlásenie budeš musieť buď nasnímať zadnú stranu stranu dokladu, alebo zadať špeciálne číslo z preukazu samotného.
Ak by sa však niekto aj dostal k tvojmu prístupu do aplikácie, biometrické údaje ostanú zašifrované. Tieto údaje totiž budú mať k dispozícii len úrady a bezpečnostné zložky so špeciálnymi čítačkami.
Nové občianske preukazy obsahujú ochranné prvky najvyššej úrovne. Niektoré prvky vieš skontrolovať voľným okom, niektoré pre zmenu budeš vedieť skontrolovať len pod UV svetlom. Úplne prvýkrát sa totiž na akýkoľvek doklad dostal znak Slovenskej republiky, ktorý je pod UV svetlom farebný.
„Je to bezpečnostný prvok, ktorý je jedinečný. Slovenský znak vo farbách sme ešte nemali pod UV svetlom na žiadnom doklade,“ podotkol riaditeľ Odboru dokladov a evidencií Prezídia Policajného zboru Jozef Jánsky.