Tisícky Slovákov čaká zvýšenie dôležitého príspevku. Na bývanie ti štát dá od tohto dátumu viac

  • Príspevok na bývanie sa od októbra opäť o niečo navýši
  • Vyplácajú ho príslušné úrady práce
Ilustračná foto
Ilustračná foto Unsplash/Kirklai Unsplash/Christian Dubovan
  • Príspevok na bývanie sa od októbra opäť o niečo navýši
  • Vyplácajú ho príslušné úrady práce

Člen domácnosti, ktorý je:

  • vlastníkom alebo spoluvlastníkom bytu,
  • vlastníkom alebo spoluvlastníkom rodinného domu a využíva domácnosť na bývanie,
  • nájomca bytu,
  • nájomca rodinného domu,
  • nájomca obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie (ubytovne),
  • ďalej domácnosť, ktorá býva v zariadení podporovaného bývania,
  • tí, ktorí sú v zaradení pre seniorov, v domovoch sociálnych služieb, špecializovaných zariadeniach (ak je v nich poskytovaná sociálna služba plnoletej fyzickej osobe celoročne – pobytovou formou),
  • osoby, ktoré majú na základe zriadeného vecného bremena právo doživotne bývať v nehnuteľnosti, uvádza sa na webe ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Netreba však zabúdať na to, že po uplynutí roka sa podmienky na nárok na príspevok prehodnocujú. „Podmienky nároku na príspevok na bývanie sa opätovne prehodnotia po uplynutí 12 po sebe nasledujúcich mesiacov od predchádzajúceho preukázania splnenia podmienok nároku na príspevok na bývanie,“ uvádza sa na webe ministerstva.

Ako uviedol portál Hospodárske noviny, ak niekto spĺňa podmienky na tento príspevok, žiadosť je potrebné podať osobne na miestnom úrade práce podľa miesta trvalého bydliska.

Tam vyplní dotyčná osoba žiadosť a okrem iného sa musí vedieť preukázať, že je skutočne vlastníkom alebo nájomcom bytu či rodinného domu. Na úrad musí taktiež doniesť doklady o zaplatení nákladov, ktoré sú spojené s bývaním za obdobie posledných šiestich mesiacov.

Valorizácia odráža realitu

Aktuálny výpočet valorizácie životného minima, ktoré sa po novom zvyšuje každý rok podľa vývoja nízkopríjmovej inflácie, je v poriadku a odráža realitu. Myslí si to dočasne poverený minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). K úprave výpočtu došlo tento rok.

„O čom má zmysel hovoriť, je ani nie zmeniť výpočet, ale prípadne urobiť skokové navýšenie o nejakú pevnú sumu a potom pokračovať vo výpočte tak, ako je nastavený,“ uviedol šéf rezortu práce po stredajšom (12. 4.) rokovaní vlády.

Reagoval tak na aktuálne vyjadrenia analytikov Národnej banky Slovenska (NBS). Náklady na život podľa nich v SR nemeriame dobre a aktuálny koncept životného minima neodráža reálne náklady slovenských domácností.

Ako svoj príspevok do ďalšej diskusie navrhli novú metriku, tzv. ekonomické životné minimum. Nimi vypočítané sumy sú výrazne vyššie, ako aktuálne životné minimum. Dôležité je podľa nich zohľadniť aj regionálne rozdiely v nákladoch na život.

Suma životného minima je v súčasnosti 234 eur, od polovice tohto roka by sa mala zvýšiť o približne 12 %. Jeho prípadné výraznejšie navýšenie bude podľa Krajniaka závisieť od toho, ako sa rozhodne budúca vláda systém nastaviť a koľko na to vyčlení peňazí.

Príspevok sa líši podľa regionálneho rozdielu (tabuľka)

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: TASR, MINPSVR SR, HN

Najnovšie videá

Trendové videá