Tisícky Slovákov môžu prísť o prácu. Odborník pre Startitup opísal nástrahy energetickej krízy
- Slovenskí zamestnávatelia sa musia popasovať s energetickou krízou
- Odborník pre Startitup prezradil, čo ich čaká v blízkej budúcnosti
- Slovenskí zamestnávatelia sa musia popasovať s energetickou krízou
- Odborník pre Startitup prezradil, čo ich čaká v blízkej budúcnosti
Energetická kríza zasiahla celý svet. Ceny energií rastú, inflácia zvyšuje úroky, potraviny a tovar sú čoraz drahšie. Slovenské firmy preto doslova „uťahujú opasky“ a musia šetriť, kde sa dá, a viacerí zamestnávatelia už museli začať aj s obávaným prepúšťaním.
Čo hrozí najväčším zamestnávateľom v súvislosti s energetickou krízou a sú opatrenia zo strany vlády dostatočné? Na tieto otázky pre Startitup odpovedal Lukáš Lipovský, analytik spoločnosti XTB.
Veľké firmy bojujú s prepúšťaním
Podľa čerstvých informácií kríza oseká napríklad aj rady zamestnancov v spoločnosti Embraco Slovakia. Tá pravdepodobne prepustí až stovky pracujúcich. A to konkrétne sedminu, teda približne 270 ľudí. V stredu o ťažkej internej situácii informovala samotná eseročka. Tá prezradila, že začala rokovania s odborármi a úradom práce o možnostiach hromadného prepúšťania.
„Do poslednej chvíle sme hľadali riešenia, ako tejto situácii predísť, no dlhodobý a hlavne pokračujúci prepad objednávok nás núti pristúpiť k tomuto krajnému riešeniu,“ vysvetlil riaditeľ závodu v Spišskej Novej Vsi Tomáš Kandra. Ďalší úder pre spoločnosť predstavuje aj plánovaná odstávka väčšej časti výroby, ku ktorej by malo dôjsť počas posledných troch septembrových dní.
Ekonomický expert Lukáš Lipovský zo spoločnosti XTB nám osvetlil, aké rôzne nástrahy môžu podniky čakať počas neľahkého obdobia.
„Najväčším zamestnávateľom v súvislosti s energetickou krízou hrozia problémy týkajúce sa rentability výroby, konkurencieschopnosti a problémy s odbytom,“ okomentoval situáciu pre Startitup.
S energetickou krízou bojuje aj ďalší známy slovenský podnik, a to spoločnosť Slovalco. Práve s ňou sa v poslednom čase taktiež skloňuje téma okolo hromadného prepúšťania. Firma už dávnejšie ohlásila prepustenie 300 zamestnancov z celkového počtu 450. Pričom toto číslo môže v najbližšej dobe ešte narásť.
O pesimistickej prognóze pre firmu informovala spravodajská televízia TA3. Startitup sa rozsiahlejšie téme energetickej krízy, ktorá udrela na podniky, venoval v samostatnom článku.
Podľa finančného analytika Lipovského rastúce energetické náklady musia podniky pretavovať do zvýšenia cien svojich produktov, čo vedie k poklesu odbytu. Vďaka tomu musia podniky osekať výrobu, a teda hrozí vlna prepúšťania. Expert dodáva, že zamestnávatelia si s prepúšťaním dávajú niekedy „načas“, a to môže mať negatívne následky.
„Vďaka napätému trhu práce, teda nízkej úrovni nezamestnanosti a nedostatočnému počtu voľných pracovníkov na trhu práce však podniky toto rozhodnutie odkladajú, pretože si uvedomujú riziká, ktoré so sebou prináša následný nábor nových pracovníkov v prípade oživenia,“ vysvetľuje expert.
Analytik upozorňuje, že aj preto ekonomika v súčasnosti plne nepociťuje dôsledky energetickej krízy. No v prípade, ak sa situácia nezlepší v dohľadnej dobe, zamestnávatelia budú musieť pristúpiť k racionalizácii výroby a vlna prepúšťania sa môže zintenzívniť.
„Niektoré firmy v energeticky náročných odvetviach, akými sú napríklad produkcia ferozliatin a iné, ktoré už mali v predošlom období problémy, či už kapitálové, alebo odbytové, môžu čeliť existenčným problémom,“ hovorí Lipovský.
Lipovský o opatreniach vlády: Nič hmatateľné sa neudialo
Energetickou krízou sa intenzívne zaoberá aj vládny kabinet a ekonomická téma číslo jeden je často na stole počas vládnych rokovaní. Tak to bolo aj dnes, médiá totiž informovali, že sa posilnia kompetencie štátu v stave energetickej núdze. Ceny elektriny a plynu v situácii núdzového stavu má určovať vláda nariadením.
Horúcou témou sa zaoberal premiér Eduard Heger napríklad aj na konferencii Forbesu s názvom Modrá krajina. Predseda vlády podľa portálu Webnoviny vyhlásil, že malé, stredné a veľké firmy by mali získať podporu cez schémy pomoci v závislosti od výšky spotreby elektrickej energie.
„Tieto schémy si aktivujeme a budeme mať autorizovaný kanál, cez ktorý budeme vedieť firmám pomôcť – ak budú mať výrazné straty,“ uviedol premiér. Dodal, že znížené zisky na aktivovanie pomoci podľa neho stačiť nebudú.
„Čo sa týka pomoci pre firmy, tak zatiaľ sa nič hmatateľné neudialo, a pokiaľ mám správne informácie, tak je to stále na úrovni diskusií,“ tvrdí analytik.
Chytil sa tiež Hegerových slov a dodal, že smerovať pomoc iba firmám, ktoré „budú mať výrazné straty“, je podľa neho nedostatočné. Lukáš Lipovský upozorňuje, že firmám tento rok skončia zafixované ceny energií.
Ak nedôjde k zásadným reformám na energetickom trhu a tieto firmy budú v budúcom roku čeliť niekoľkonásobne vyšším cenám energií, tak hrozí, že nedokážu efektívne fungovať a budú musieť prepúšťať.
„To môže viesť k výraznému spomaleniu slovenskej ekonomiky, nárastu inflácie a ekonomika sa môže dostať do recesie,“ uzatvára odborník.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: SITA, Webnoviny, Startitup