Tisícom Slovákom zmení návrh zákona životy k lepšiemu. „Prekopáva“ predpisy liekov aj RZP
- Novela zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach ide do druhého čítania
- Špecialisti budú smieť poveriť všeobecných lekárov, aby predpisovali špecifické lieky
- Novela zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach ide do druhého čítania
- Špecialisti budú smieť poveriť všeobecných lekárov, aby predpisovali špecifické lieky
Poslanci Národnej rady posunuli novelu zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach do druhého sčítania. Vyplýva z nej, že sa má upraviť delegovanie predpisovania liekov medzi špecialistami a všeobecnými lekármi.
Ako sme ťa informovali, o novele sa diskutovalo ešte v apríli, pričom prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová uviedla, že pôjde o veľkú pomoc.
Lekár špecialista bude môcť podľa návrhu poveriť všeobecného lekára predpisovaním liekov, a to najviac na tri mesiace.
„Za správnu indikáciu humánneho lieku, zdravotníckej pomôcky alebo dietetickej potraviny je zodpovedný odborný lekár,“ ozrejmilo ministerstvo zdravotníctva.
V prípade pacientov s trvalou a nezvratnou inkontinenciou tretieho stupňa a pri diagnostikovanej trvalej a nezvratnej stómii sa môže odporúčanie udeliť na dobu neurčitú, pretože ide o nezvratný stav.
Všeobecného lekára by mohol na predpisovanie oprávniť tiež lekár ústavnej zdravotnej starostlivosti pri prepustení pacienta z nemocnice.
„Všeobecný lekár zabezpečí predpisovanie humánneho lieku, zdravotníckej pomôcky a dietetickej potraviny na dobu maximálne troch mesiacov od 12. dňa prepustenia pacienta z ústavnej zdravotnej starostlivosti, čím sa docieli, aby mal pacient za dané obdobie dostatočný čas na zaradenie do ambulantnej starostlivosti odborného lekára,“ priblížil rezort.
Inovatívna liečba
Odporúčanie na predpisovanie sa má uvádzať v elektronickom zázname o poskytnutí ambulantnej zdravotnej starostlivosti alebo lekárskej správe, prípadne v elektronickom zázname alebo prepúšťacej správe pri prepustení osoby z ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Novela tiež mení pravidlá pre nekomerčné klinické skúšania. Chce tak zlepšiť dostupnosť inovatívnej, efektívnejšej a bezpečnejšej liečby. Konanie pre povolenie skúšania sa má napríklad oslobodiť od správneho poplatku.
Rozšíriť by sa mala tiež možnosť na vydanie povolenia na použitie nových liekov pri ohrození života alebo pri riziku závažného zhoršenia zdravotného stavu pacienta. Po novom by sa k nim mohli dostať aj osoby, ktoré neboli účastníkmi klinického skúšania.
Novelou sa malo tiež zavádzať očkovanie v lekárňach, zo začiatku najmä proti chrípke. Rezort zdravotníctva tak chcel zvýšiť zaočkovanosť populácie. Zámer nakoniec z novely vypustili.
Ministerstvo to odôvodnilo tým, že navrhnutá novela nezískala na rokovaní vlády dostatočnú podporu. Zámer na zavedenie očkovania v lekárňach by však podľa neho mohli poslanci navrhnúť v parlamente.
Prichádzajú aj zmeny v RZP
Rýchla zdravotná pomoc (RZP) sa taktiež dočká veľkých zmien. Na Slovensko dorazí systém, ktorý v Česku funguje už 30 rokov.
Ako sme informovali, pacienta ktorý si zavolá „záchranku“, po novom neodvezie automaticky do nemocnice sanitka. Najprv ho (podľa závažnosti stavu, a teda, ak bude v kritickom stave) uňho doma vyšetrí posádka RV-systému, ktorú tvorí zdravotnícky záchranár a lekár.
Ak nebude potrebné pacienta prevážať do nemocnice, ostane doma. Lekár však bude mať tak či tak možnosť presunúť sa k inému pacientovi. Inými slovami, lekári po novom budú schopní ošetriť viac pacientov.
Zdroje: TASR, archív SIU