Tisícov Slovákov sa dotknú nové zmeny. Od 1. augusta sa invalidné dôchodky počítajú inak
- V auguste sa upravia podmienky, ktoré ovplyvnia tisíce poberateľov
- Zákon prinesie aj zvýšenie nároku na invalidný dôchodok pre niektorých ľudí
- V auguste sa upravia podmienky, ktoré ovplyvnia tisíce poberateľov
- Zákon prinesie aj zvýšenie nároku na invalidný dôchodok pre niektorých ľudí
Aby človek mal nárok na invalidný dôchodok, nemôže spĺňať podmienky na starobný dôchodok ani mať priznaný predčasný dôchodok, píše sa na stránke Sociálnej poisťovne.
Okrem toho musí mať odpracovaný dostatočný počet rokov, ktorý sa líši podľa veku žiadateľa:
- človek do 20 rokov potrebuje mať odpracovaný minimálne 1 rok,
- mladý dospelý od 20 do 24 rokov musí pracovať aspoň 1 rok,
- ľudia od 24 do 28 rokov musia odpracovať minimálne 2 roky,
- človek od 28 do 34 rokov musí byť zamestnaný najmenej 5 rokov,
- ľudia od 34 do 40 rokov potrebujú mať odpracovaných aspoň 8 rokov,
- ľudia od 40 do 45 rokov musia odpracovať najmenej 10 rokov,
- človek starší ako 45 rokov musí mať odpracovaných minimálne 15 rokov.
Podmienky nároku na invalidný dôchodok sa od 1.8.2023 menia v súvislosti so zmenami v zákone o sociálnom poistení, upozorňuje portál Podnikajte.sk. Niekedy je pre žiadateľa ťažké presne určiť, či spĺňa všetky podmienky, preto treba konzultovať svoj prípad s odborníkom, ako je napríklad obvodný lekár alebo zamestnávateľ.
Výška invalidného dôchodku
Výška invalidného dôchodku závisí od niekoľkých faktorov. Dôležité je obdobie dôchodkového poistenia, ktoré človek odpracoval pred vznikom invalidity.
K tomuto obdobiu sa pripočíta aj doba od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku. Okrem toho, výška dôchodku závisí od stanovenej miery poklesu schopnosti pracovať, ktorú posudkový lekár určí. Táto miera sa pohybuje od 40 % do 100 %.
Postup pri žiadaní o invalidný dôchodok
Žiadosť o invalidný dôchodok sa podáva na pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého bydliska človeka. Treba si vopred rezervovať termín v Rezervačnom systéme. Na pobočke človek spíše žiadosť s povereným zamestnancom, ktorý vybavuje dôchodkové dávky.
Pred podaním žiadosti o invalidný dôchodok je vhodné informovať obvodného lekára o žiadosti a priniesť mu všetky odborné nálezy, ak ich zatiaľ u seba nemáš.
Taktiež treba informovať zamestnávateľa, ak sa plánuješ vrátiť do zamestnania aj po dátume, od ktorého žiadaš o priznanie dávky. Zamestnávateľ totiž musí predložiť evidenčný list dôchodkového poistenia.
Dôležité je taktiež spísať si všetky potrebné doklady, ako doklad totožnosti, tlačivo „Prehliadka zisťovacia – kontrolná“ potvrdené ošetrujúcim lekárom, doklady o ukončení vzdelania a rodné listy detí, ak je to relevantné. Presný zoznam potrebných dokumentov nájdeš na webovej stránke Sociálnej poisťovne.
Po podaní žiadosti má Sociálna poisťovňa 60 dní na to, aby rozhodla o priznaní dôchodku. Rozhodnutie bude doručené poštou alebo do eSchránky, ak ju má človek aktivovanú.