Títo europoslanci budú zastupovať Slovákov: Uspeli Blaha aj Cifrová Ostrihoňová. Prichádza aj odsúdený exposlanec

  • Prinášame ti zoznam poslancov, ktorí sa zrejme dostali do Európskeho parlamentu
  • Poznáme neoficiálne výsledky volieb
Kandidátka za PS Veronika Cifrová Ostrihoňová a kandidát za Smer Ľuboš Blaha. Eurovoľby poslanci Slovensko
Kandidátka za PS Veronika Cifrová Ostrihoňová a kandidát za Smer Ľuboš Blaha. TASR/Dano Veselský, Jakub Kotian
  • Prinášame ti zoznam poslancov, ktorí sa zrejme dostali do Európskeho parlamentu
  • Poznáme neoficiálne výsledky volieb

Poznáme neoficiálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2024, ktoré naznačujú víťazstvo Progresívneho Slovenska. Ak sa naplnia informácie, ktoré Denník N a SME získali z politických kruhov, tak by sa mali prekrúžkovať len kandidáti piatich strán. Najtesnejšie pod hranicou zvoliteľnosti zostáva SaS, pričom jej chýbalo len niekoľko stotín percenta, informovali sme.

Prinášame ti teda prehľad poslancov, ktorí by sa za jednotlivé strany mali dostať do Europarlamentu. SME aj Denník N sa zhodujú, že podľa ich informácií by malo zvíťaziť PS a s približne 28 percentami získať 6 mandátov.

V takomto prípade by v Európskom parlamente zasadli Ľudovít Ódor, Ľubica Karvašová, Martin Hojsík, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Michal Wiezik a Lucia Yar.

Nasleduje Smer-SD, ktorý s necelými 25 percentami získal 5 mandátov. Pravdepodobne sa do Europarlamentu prekrúžkovali Ľuboš Blaha, Monika Beňová, Katarína Roth Neveďaková, Erik Kaliňák a Judita Laššáková, povedal Tibor Gašpar v relácii TA3 V politike.

Na treťom mieste pred Hlasom a KDH by malo skončiť hnutie Republika a s výsledkom 12,5 percenta získať dva mandáty. Republika posiela do Bruselu svojho predsedu Milana Uhríka a toho tentokrát doplní exposlanec parlamentu Milan Mazurek, ktorý bol v minulosti odsúdený za rasistické reči v rádiu.

Ak sa neoficiálne výsledky naplnia, zo Slovenska už do Bruselu vycestujú iba jeden kandidát za Hlas a jeden za KDH. Strana, ktorú zakladal zvolený prezident Peter Pellegrini získala 7,2 percenta rovnako ako kresťanskí demokrati. Za Hlas by mal v Európskom parlamente zasadnúť Branislav Ondruš a za KDH už tradične Miriam Lexmann.

Strane SaS chýbalo 1 146 hlasov. Ak by sa ešte výsledky predsa len zmenili a SaS by 5 percent nakoniec dosiahla, Richard Sulík by do Europarlamentu vycestoval na úkor jedného z kandidátov za Progresívne Slovensko. Strane Demokrati chýbalo 4 645 hlasov. Oficiálne výsledky sa dozvieme dnes po 23.00 hod.

Do Bruselu tak nepocestuje ani Jaroslav Naď či Štefan Hamran, ktorí kandidovali za Demokratov alebo Andrej Danko, Romana Tabák či Tomáš Taraba, ktorí boli pod značkou SNS. Rovnako kreslo nepripadlo Igorovi Matovičovi (Slovensko) ani exministrovi Milanovi Krajniakovi, ktorý sa uchádzal o pozíciu za Kresťanskú úniu.

Sklamaní zrejme budú aj Vladimíra Marcinková (SaS) či Branislav Becík (Hlas).

Reakcie politikov

Po zverejnení neoficiálnych výsledkov predseda PS Michal Šimečka poďakoval voličom s tým, že „prvé správy pôsobia nádejne“. 

„Zdá sa, že voliči, ktorým záleží na proeurópskom Slovensku, zodpovedne prišli voliť. Držme si palce!,“ citoval Šimečku Denník N.

Richard Sulík na Facebooku uviedol, že ho výsledok osobne mrzí, nakoľko to vyzerá tak, že SaS mandát nezískala len rozdielom menej než jednej desatiny percenta.

„Výsledok beriem ako líder kandidátky na seba, keďže sa nám napriek plnej podpore strany nepodarilo získať mandát.  Chcem však v prvom rade poďakovať všetkým našim voličom za hlasy. Taktiež členom SaS a vedeniu strany,“ napísal.

Na sociálnej sieti vystúpil aj expremiér a líder kandidátky Progresívneho Slovenska Ľudovít Ódor. Spolu s ostatnými kandidátmi poďakoval všetkým voličom.

„Neoficiálne výsledky hovoria, že sa nám podarilo uspieť. Spoločne sme dokázali získať najsilnejší mandát pre proeurópske Slovensko. Vážime si vašu dôveru, naložíme s ňou zodpovedne,“ uviedol Ódor.

Šéf KDH Milan Majerský oznámil, že neoficiálne výsledky nebude komentovať, no voličom poďakoval za účasť.

V relácii televízie TA3 V politike sa dnes stretli Tibor Gašpar zo Smeru a Martin Dubéci za PS. Podľa Gašpara voľby ukázali, že ľudia na Slovensku nesúhlasia s politikou Progresívneho Slovenska, na čo Dubéci reagoval s tým, že v týchto voľbách PS získalo šesť mandátov a v roku 2019 dva.

„To nie je vizitka, že by ľudia nechceli, aby sme pokračovali v našej práci,“ dodal.

Zdroje: Archív SIU, Denník N, Facebook/Richard Sulík, Facebook/Ľudovít Ódor, Facebook/Milan Majerský

Najnovšie videá

Trendové videá