Títo Slováci si užívajú tie najkrajšie pláže či púšťajú drony. Všetko vďaka práci v stavebníctve
- Práca v kancelárii môže byť stereotypná a nevyhovuje každému
- Atraktívnym odvetvím pre mladých ľudí môže byť napríklad aj stavebníctvo
- Traja zamestnanci stavebnej firmy vysvetľujú, prečo išli radšej robiť na stavbu, než do bežných profesií
- Práca v kancelárii môže byť stereotypná a nevyhovuje každému
- Atraktívnym odvetvím pre mladých ľudí môže byť napríklad aj stavebníctvo
- Traja zamestnanci stavebnej firmy vysvetľujú, prečo išli radšej robiť na stavbu, než do bežných profesií
Stáž v Ázii, mapovanie pomocou dronov či koordinácia projektu. Oblasť stavebníctva nie je len o miešaní betónu a manuálnej práci. Toto odvetvie je rozmanité a nájdu sa v ňom aj mladí ľudia, nech už majú vysokoškolské vzdelanie, alebo sa chcú naučiť všetko počnúc od prvej lopaty štrku.
Singapur má nielen krásne pláže, ale aj architektonické skvosty
Ivana Vodová sa do spoločnosti STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo s. r. o. dostala hneď po štátniciach na STU. Firmu poznala zo stavieb po celej Bratislave a rozhodla sa skúsiť svoje šťastie práve tu. Pôvodne vyštudovala projektovanie, ktoré si mohla vyskúšať už v priebehu štúdia, ale v tej práci sa nenašla.
„Brigádovala som ako projektant v jednej spoločnosti, ale mňa to veľmi nenapĺňalo. Sedieť osem hodín za počítačom a pracovať v rôznych programoch nie je pre mňa, preto som sa rozhodla pre STRABAG, tu sa stavby aj realizujú. Je to živšie, lebo máte možnosť vybehnúť do terénu – stretávate sa s investormi, dodávateľmi a podobne,“ spomína Ivana.
Do firmy nastúpila v rámci programu Trainee, ktorý je určený pre absolventov stavebnej fakulty. V priebehu prvého roka si takto mohla vyskúšať prácu v rôznych oddeleniach a získala užitočné vedomosti, ktoré vyústili do jej finálnej pozície prípravára stavieb.
STRABAG patrí k najväčším stavebným koncernom, pôsobí približne v 70 krajinách sveta. Zamestnáva viac ako 75 000 ľudí a tržby firmy sa pohybujú na úrovni 16 miliárd eur ročne. História spoločnosti siaha do roku 1835 a na Slovensku pôsobí od roku 1991.
Spoločnosť stavia mosty, diaľnice, administratívne budovy, polyfunkčné a bytové domy a mnoho iného. Na Slovensku vznikli pričinením firmy napríklad projekty ako Slovakia Ring, Zuckermandel či nákupné centrum Eurovea.
Práve preto, že je spoločnosť taká veľká, investuje veľa do digitalizácie. Tá pomáha v zdieľaní know-how naprieč celým koncernom a celkovo zjednodušuje stavebné aj interné procesy.
Okrem toho majú zamestnanci možnosť získať nové vedomosti zo stavieb v zahraničí. Takouto skúsenosťou prešla aj Ivana Vodová, ktorá začínala ako Trainee a vďaka firme sa dostala až do Singapuru.
„Prešla som si napríklad aj oddelením, kde sa robia skúšky betónov či asfaltov,“ vysvetľuje Ivana.
Pozícia prípravára stavieb je veľmi rozmanitá: „Mojou úlohou je zostaviť cenu, s ktorou ideme do súťaže. Potom sa starám o to, aby na stavbe bolo všetko potrebné, napríklad vytendrujem dodávky materiálov, zabezpečím stravovaciu službu a podobne. Táto práca ma veľmi baví, lebo vôbec nie je stereotypná a nemám pocit, že by som stagnovala – komunikujem s rôznymi odborníkmi a od každého sa niečo dozviem.“
Okrem rozmanitosti pozície vyhovuje Ivane aj tím kolegov, s ktorými si plánujú aktivity aj mimo práce: „Máme super kolektív, aj keď to možno vyznie ako klišé, ale je to naozaj tak. Moji kolegovia sú aj moji kamaráti.“
Po absolvovaní trainee programu si mohla Ivana vyskúšať aj pôsobenie v zahraničí na trojmesačnej stáži: „Rozposlala som životopisy do rôznych krajín. Keďže STRABAG je medzinárodná spoločnosť, skúsila som aj Áziu a podarilo sa – ozvali sa mi zo Singapuru.“
Napriek tomu, že domáci obyvatelia sú veľmi oddaní svojej práci a zvyčajne robia aj v sobotu, Ivana stihla počas troch mesiacov nielen získať nové skúsenosti, ale navštívila aj všetky zaujímavé miesta, vrátane výletu na Bali.
„Mala som tam kamarátku z Filipín, s ňou sme často chodili na pláže, do kina, na večere a podobne. Bola som napríklad na miestnej Sentosa Beach a pozrela som sa aj na Bali, síce len tak na otočku,“ spomína Ivana. Ako absolventku STU Ivanu zaujímala aj miestna architektúra.
Všeobecne Ivana považuje túto skúsenosť za prínosnú a pomohla jej aj v súčasnej pozícii: „Získala som rozhľad a videla som, ako sa robia stavby inde. Pomohlo to aj mojim komunikačným schopnostiam – nebojím sa ozvať a púšťam sa ľahšie do neznámych vecí.“
Podľa Ivany by mal človek na jej pozícii mať technologické zručnosti a hlavné je, aby bol tímový hráč: „Myslím si, že je dôležité, aby medzi nás nový človek zapadol, aby nebol zahľadený do seba, bol dôsledný v práci a vedel dobre komunikovať. Musí to byť tímový hráč, veď to máme aj v slogane“.
Moderné technológie a digitalizácia sú pre spoločnosť prioritou
Od projektovania na výkresy sa dostáva stavebníctvo k využívaniu 3D, 4D či 5D modelov, na základe ktorých sa vytvárajú napríklad rôzne simulácie. Pri zbere dát na stavenisku sa zase používajú drony alebo laserové skenery.
Práve to zaujalo aj Branislava Bullu, ktorý pracuje vo firme v špeciálnej zložke SID (STRABAG Inovation Digitalisation) v rámci STRABAG s.r.o. zameranej na digitalizáciu v celom koncerne.
„Ja som vlastne vyštudovaný geodet, ale klasická geodézia pre mňa nebola až taká atraktívna. Hľadal som preto iný, modernejší smer spojený s geodéziou a našiel som ho práve v tejto spoločnosti. Naše oddelenie digitalizácie považujeme za taký “Google“ v stavebníctve, lebo naozaj budujeme jeho budúcnosť,“ vysvetľuje Branislav.
Spolu s kolegom Jakubom Ducárom a ďalšími zamestnancami sa snažia dosiahnuť, aby bolo všetko prístupné v digitálnej forme a to, čo sa dá, bolo zautomatizované a zjednodušené.
Vďaka tomu, že je STRABAG nadnárodná firma, má dostatok prostriedkov na to, aby bola pionierom v digitálnej revolúcii v stavebníctve. Navyše, zdieľané know-how naprieč krajinami je veľmi prínosné pre celý koncern.
Stavebníctvo je podľa Branislava smer, ktorý je schopný zaujať aj mladých talentovaných ľudí: „Myslím si, že práve digitalizácia a moderné technológie spojené s naším odborom môžu byť veľmi zaujímavé pre mladých a mohlo by ich to motivovať k tomu, aby sa viac zaujímali o stavebníctvo.“
Pre túto profesiu je potrebné mať príslušné vysokoškolské vzdelanie, znalosti z modelovacích softvérov a ovládať cudzí jazyk. Zo soft-skills zaváži, ak je človek dobrý tímový hráč, má správne kritické a analytické myslenie a je nadšený pre nové technológie.
„Táto práca nás baví hlavne preto, že je jedinečná, že sa dostávame do kontaktu s najnovšími technológiami a softvérovými riešeniami, komunikujeme v cudzích jazykoch na medzinárodnej úrovni a máme možnosť reálne ovplyvňovať a zlepšovať firemné procesy,“ hovorí Branislav.
Kariéra sa dá budovať aj úplne od nuly
Erik Náhlik, majster stavebnej výroby v závode STRABAG – Prefa v Seredi v rámci STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo s. r. o., je príkladom toho, že na prácu v stavebníctve sa môže dať každý a ak sa uchytí, kariéru má zabezpečenú. Erik čoskoro oslávi už svoj dvadsiaty rok vo firme.
„Keď som nastúpil, mal som len 19 rokov. Bolo to akurát po vojne, mal som vyštudovanú stavebnú priemyslovku, tak som išiel na pohovor a stalo sa. Ako mladému, neskúsenému mi dali do ruky najprv len lopatu. Postupne som prešiel celou výrobou – robil som betonára, pri miešačkách, žeriavoch a podobne,“ spomína Erik.
Všetko sa naučil veľmi rýchlo a práci sa venoval svedomito, preto si ho všimol aj nadriadený a po dvoch rokoch bol Erik povýšený na pozíciu majstra, na ktorej je dodnes.
„Práca majstra je dobrá a vždy ma bavila. Pozostáva z toho, že pripravujem výkresy, protokoly, rôzne objednávky a podobne v kancelárii. Potom sa presúvam na výrobu a tam riadim ľudí. Máme plán výroby, podľa ktorého sa riadime a ja musím svojich ľudí správne podeliť, aby sa všetko stihlo. Zároveň zabezpečujem aj materiál,“ vysvetľuje Erik.
Je veľmi dôležité, že sa prefabrikáty vyrábajú v závode. Vďaka tomu sa skracuje čas výstavby a celkovo je proces stavby jednoduchší. Na stavbu sa vozia už hotové diely.
Na prácu majstra musí mať človek stredné stavebné či technické vzdelanie, skúsenosti z praxe a dobré organizačné schopnosti a musí byť zodpovedný. Na majstra sa však dá aj vypracovať, ako to dokázal Erik.
Vďaka zamestnaniu v STRABAG-u si Erik našiel aj dlhoročného kolegu-kamaráta a najviac si na práci cení jej dobré ohodnotenie.
Aj napriek tomu, že v súčasnosti mladých skôr zaujíma iná práca, v závode je vždy dostatok novej pracovnej sily: „Dnes je už iná doba, ale ja som v podstate tiež išiel len vyskúšať a som tu už 20 rokov. My máme v závode veľa profesií, takže aj mladí si majú z čoho vyberať a keď sa im to zapáči, tak super.“
Práca v stavebníctve je rozmanitá a ponúka pozície pre rôznych ľudí, od vzdelania z učňoviek až po vysokoškolské. Vďaka novým technológiám, dobrým kolektívom a možnostiam vycestovať do zahraničia, je schopná zaujať aj mladých ľudí. Treba si len nájsť tú správnu pozíciu podľa osobných preferencií.