Tlaková výš nesie na Slovensko tuhé mrazy a zrážky. Vieme, kedy zmena nastane (PREDPOVEĎ)
- Ak by sa zopakovala situácia z roku 1979, znamenalo by to problémy
- Odborníci majú v predpovedi jasno

- Ak by sa zopakovala situácia z roku 1979, znamenalo by to problémy
- Odborníci majú v predpovedi jasno
Prvý deň v roku bol oblačný, upršaný a na niektorých miestach zasnežený.
Podľa najnovšieho numerického modelu ECMWF by sa však počasie mohlo už o pár dní zmeniť. V hre sú totiž ukrutné mrazy aj počas dňa, no tiež sneženie. Informuje o tom portál Meteo Slovensko.
O zmene počasia informoval ešte skôr portál Meteoinfo.sk s tým, že by k nej malo dôjsť krátko po Troch kráľoch. Je možné, že ochladenie však príde priamo počas sviatočného dňa. Podľa portálu bude súčasťou návratu zimy výrazná zrážková aktivita. Je totiž možné, že problémy bude robiť mrznúci dážď, ktorý by sa rýchlo menil na sneženie.
Odborníci uvádzajú, že ide o krajne nepriaznivý scenár, no nemožno ho vylúčiť.
K situácii sa vyjadril aj Český hydrometeorologický ústav, ktorý píše, že k zmene naozaj dôjde počas najbližšej soboty. Meteorológovia poukazujú na to, že nad Britániou sa sformuje rozsiahla tlaková níž, ktorá vytvorí blok. Ten znemožní prísun teplejšieho oceánskeho vzduchu a umožní prienik mrazivého arktického vzduchu. Ten príde od severu.
Teploty sa tak mohli prepadnúť hlboko pod bod mrazu a samozrejmosťou budú aj celodenné mrazy. Ako dlho bude toto počasie pretrvávať, zatiaľ nie je známe. Niektoré skutočnosti však nasvedčujú tomu, že by nemuselo ísť iba o prechodné obdobie. Počas budúceho týždňa teda zrejme zažijeme poctivú zimu.
🤓Mezi svátky jsme vás informovali o zajímavém dění ve stratosféře – o tzv. náhlém stratosférickém oteplení a zeslabení polárního víru (vortexu). Tento jev může mít následně odezvu i v počasí v Evropě a zdá se, že tentokrát také mít bude.
❄️Už brzy bychom se měli dočkat zimního… pic.twitter.com/vGU4vfiBFG
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) January 1, 2024
Hrozí rozpad polárneho víru?
Český hydrometeorologický ústav informuje na sociálnej sieti tiež o tom, že v severných polárnych oblastiach momentálne prebieha dynamická situácia v stratosfére. Podobne ako každý rok, aj v súčasnosti je prítomný polárny vír.
Výnimočne dochádza k náhlemu stratosférickému otepleniu v rámci tohto víru, čo spôsobuje spomalenie prúdenia vzduchu. Tým dochádza k oslabeniu celého víru, s možnosťou jeho čiastočného rozpadu.
Portál tn.cz uvádza, že tento proces sa odohráva vo výškach nad našimi hlavami, no výrazným spôsobom môže ovplyvniť vývoj počasia. Meteorológovia uvádzajú, že oslabený polárny vír zvyšuje pravdepodobnosť, že sa arktický vzduch dostane do oblasti Európy. Odborníci ďalej konštatujú, že momentálne sme na prahu kolapsu.
Podľa ich vyjadrení sa polárny vír oslabí na začiatku januára, čo prinesie vyššiu pravdepodobnosť, že v tomto mesiaci bude arktický vzduch prúdiť do našej oblasti.
Zmeny spojené s polárnym vírom dorazia k nám s niekoľkotýždňovým oneskorením. Je však dôležité poznamenať, že vpád arktickej zimy nie je istotou; avšak jav náhleho stratosférického oteplenia výrazne zvyšuje jeho pravdepodobnosť.
Opakovanie roku 1979 by bolo problémom
Prelom rokov 1978 a 1979 so sebou priniesol takú zmenu počasia, ktorú si mnohí Slováci pamätajú aj dnes. V priebehu niekoľkých hodín totiž teplota klesla až o 30 stupňov Celzia. V dôsledku ukrutných mrazov vtedy v Československu vyhlásili uhoľné prázdniny. Problémy narobila hlboká tlaková níž, ktorú sprevádzal studený arktický vzduch, informuje Plus 1 deň.
Okrem toho tieto teploty viedli k energetickej a dopravnej kalamite v Československu. Zamrznuté totiž bolo aj uhlie a koks. Nepríjemnej situácii pomohlo až oteplenie po 20. januári. Prázdniny však odvolali až 29. januára 1979.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Meteo Slovensko, Meteo info, Pluska, tn.cz