To, že ste slobodní, nie je vaša zásluha, ale naša nedokončená práca, vyhráža sa Medvedev Estóncom

  • Estónsko a Fínsko vyzvali krajiny Únie, aby zastavili poskytovanie turistických víz Rusom
  • Bývalému prezidentovi Medvedevovi sa to nepáči a vyhrážal sa
ľavo Dmitrij Medvedev, vpravo Kaja Kallasová
Ilustračná fotografia. Vľavo Dmitrij Medvedev, vpravo Kaja Kallasová SITA/AP/Wikimedia, Ekaterina Shtukina, Renee Altrov
  • Estónsko a Fínsko vyzvali krajiny Únie, aby zastavili poskytovanie turistických víz Rusom
  • Bývalému prezidentovi Medvedevovi sa to nepáči a vyhrážal sa

Estónsko a Fínsko v utorok vyzvali krajiny Európskej únie, aby ukončili poskytovanie turistických víz ruským občanom.

„Možnosť navštíviť Európu je privilégium, nie ľudské právo. Letecká doprava z Ruska je zastavená. Takže ak schengenské krajiny vydajú (Rusom) víza, toto bremeno musia niesť susedia Ruska – Fínsko, Estónsko a Lotyšsko, ktoré sú jedinými prístupovými bodmi. Nastal čas ukončiť turistiku Rusov,“ napísala estónska premiérka Kaja Kallasová na Twitteri.

Nacistické svinstvo, tvrdí Medvedev 

Reakcia Ruska, teda konkrétne bývalého prezidenta Dmitrija Medvedeva sa dostavila rýchlo. Politik, ktorý sa niekedy považoval za nástupcu Vladimira Putina, nazval vyhlásenie Kallasovej ako „ďalšie nacistické svinstvo.“

V zapätí sa súčasný podpredseda Bezpečnostnej rady Ruska Estónsku vyhrážal a naznačil, že Estónci môžu za svoju slobodu poďakovať nedokončenej práci Rusov. Konkrétne použil slovo недоработка, čo sa do slovenčiny môže preložiť ako nedokončená práca, ale aj ako chyba.

„Rád by som jej pripomenul ďalšie slová: To, že ste slobodná, nie je vaša zásluha, ale naša nedokončená práca,“ uviedol Medvedev výhražne.

Medvedev neuviedol, či je chybou alebo nedokončenou prácou fakt, že Estónsko je momentálne slobodné a odlúčilo sa od Sovietskeho zväzu. Alebo či ide o fakt, že Rusko vedie vojnu len s Ukrajinou a nezaútočilo na Pobaltie.

V minulosti bolo Estónsko násilne pripojené do Sovietskeho zväzu. Nezávislosť vyhlásilo v roku 1991.  

Medvedev sa vyhráža pravidelne 

Nejde o prvé vyhrážky z úst politika, s ktorým kedysi sympatizovali i ruskí liberáli a ktorý sa počas svojho prezidentovania snažil vybudovať imidž druhého Baracka Obamu svojou aktivitou na sociálnych sieťach. Medvedev aktívny na sociálnych sieťach ostal, používa dokonca aj v Rusku zakázaný Twitter, kde adresoval spomínané vyhrážky. Najpoužívanejším komunikačným kanálom Medvedeva je Telegram.

Politik na ňom neustále hovorí o jadrových zbraniach, Eurázii či o svetovej vojne. Rovnako ostro sa vyjadruje i v rozhovoroch, nedávno uviedol, že útok na Krym vyvolá reakciu v podobe „Súdneho dňa“.

„Súdny deň príde veľmi rýchlo a tvrdo. Bude veľmi ťažké sa pred ním skryť,“ uviedol.

Medvedev
zdroj: TASR/AP

Fínsko a Estónsko čelia náporu ruských turistov 

Čo sa týka Fínska a Estónska, obe krajiny sa stali vstupnou bránou pre turistov z Ruska. Podobne je na tom aj Lotyšsko či Litva, ktorá susedí s ruským Kaliningradom.

Fínska televízia YLE minulý týždeň informovala, že ruské firmy ponúkajú klientom odvoz autom z Petrohradu na letiská vo fínskych mestách Helsinki či Lappeenranta, odkiaľ môžu cestovať kamkoľvek do Európy. Helsinki sú vzdialené od Petrohradu iba približne 300 kilometrov, uvádza TASR.

Fínska premiérka Sanna Marinová sa nazdáva, že „nie je správne, ak Rusko vedie agresívnu, brutálnu vojnu v Európe, pričom Rusi si môžu naďalej žiť normálnym životom, cestovať po Európe ako turisti“.

Európska únia by mala tému turistických víz pre Rusov prerokovať neskoršie tento mesiac. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre americký denník The Washington Post medzitým vyzval západných lídrov, aby ruským občanom zakázali cestovať na svoje územie ako trest za vojenský útok na Ukrajinu.

Podľa Zelenského by Rusi mali byť nútení „žiť vo svojom vlastnom svete, až kým nezmenia svoju filozofiu“. Kritizoval Rusov za to, že proti svojej vláde nebojujú za jej vojenskú agresiu na Ukrajine.

Kremeľ nazval Zelenského návrh „iracionálnym“.

Estónsko zakázalo vstup Rusom s turistickými vízami 

Estónsko sa vo štvrtok rozhodlo zakázať vstup na svoje územie Rusom s turistickými vízami. Oznámil to tamojší minister zahraničných vecí Urmas Reinsalu, píše agentúra AP.

„Možnosť ruských občanov vycestovať do Estónska vo veľkom počte, či navštíviť Európu prechodom cez Estónsko je nezlučiteľná so zámerom sankcií, ktoré sme zaviedli,“ citovala Reinsala tlačová agentúra Baltic News Service (BNS).

Novým obmedzením chce teraz Estónsko podľa šéfa tamojšej diplomacie dosiahnuť, aby Rusko nemohlo pokračovať „ani na úrovni svojich občanov“ v bežnom medzinárodnom živote, respektíve v prekračovaní hraníc. Reinsalu dodal, že v ostatnom čase zaznamenali „masívny nárast v počte ruských občanov prichádzajúcich do Estónska alebo cez neho prechádzajúcich“.

BNS ďalej priblížila, že štvrtkové sankcie sa nevzťahujú na ruských občanov s povolením na dlhodobý pobyt v Estónsku, ani na tých Rusov, ktorí prídu navštíviť svojich blízkych príbuzných či zamestnancov v medzinárodnej preprave tovarov a pasažierov, ako ani ľudí, ktorí prichádzajú z humanitárnych dôvodov.
Nové reštrikcie začnú platiť 18. augusta. „Vyzývam ostatné krajiny, aby tieto kroky nasledovali,“ dodal v súvislosti s nimi Reinsalu na Twitteri.
Agentúra AP pripomína, že Estónsko má s Ruskom takmer 300-kilometrovú hranicu.

Fínsko čelilo hackerským útokom, Pobaltiu sľubuje podporu Pentagón 

Fínsko v utorok čelilo i hackerským útokom, ktoré útočili na web fínskeho parlamentu. Hackeri pri útokoch použili takzvaný Denial-of-service (DoS). Ten spôsobuje, že zasiahnutý server je v dôsledku umelo zvýšeného dopytu prístupný len obmedzene alebo vôbec. V súčasnosti by mal už web znovu fungovať.

Fínske médiá tvrdia, že za týmto hackerským útokom stojí Rusko. Skupina ruských hackerov s názvom NoName057(16) na sociálnej sieti Telegram napísala, že sa rozhodla uskutočniť „priateľskú návštevu“ susedného Fínska, ktoré „veľmi túži“ po vstupe do NATO, uviedla verejnoprávna televízia Yle.

Fínsko v máji oficiálne požiadalo o vstup do Severoatlantickej aliancie, čím sa po desaťročiach odchýlilo od svojej politiky neutrality. Urobilo tak z dôvodu obáv, ktoré v nich vyvolala ruská invázia na Ukrajinu, uvádza TASR.

Finland Estonia
zdroj: TASR/AP, Geert Vanden Wijngaert

Podobné obavy zdieľajú aj Pobaltské štáty, ktoré sa obávajú, že budú ďalšie na rade. Spojené štáty v súvislosti s obavami týchto štátov uviedli, že budú robiť viac vojenských cvičení s pobaltskými krajinami a chcú im poskytovať intenzívnejší výcvik.

Uviedol to v stredu na návšteve Lotyšska americký minister obrany Lloyd Austin. USA podľa neho môžu do regiónu vyslať v prípade potreby ďalších vojakov, uvádza TASR, ktorá sa odvoláva na agentúru AP.

Austin je prvým šéfom Pentagónu, ktorý od roku 1995 navštívil Lotyšsko, čo zdôrazňuje rastúci význam pobaltských krajín susediacich s Ruskom.

Lotyšský minister obrany Artis Pabriks novinárom povedal, že medzi jeho priority patrí získať od USA viac vojenských inštruktorov a finančnú pomoc na nákup vojenskej techniky. Chce tiež posilňovať ochranu vzdušného priestoru a pobrežia.

Austin počas dvojdňových rokovaní v Rige opakovane potvrdil odhodlanie Washingtonu pomôcť regiónu pri obrane. Od začiatku ruskej invázie stúpol aj počet vojakov Severoatlantickej aliancie (NATO), ktorí pôsobia v regióne. Obavy vyvoláva hlavne Suwalského koridor, ktorý sa považuje za achillovu pätu NATO.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá