Tohtoročné leto na Slovensku je v ohrození: Meteorológovia varujú pred nebezpečnými javmi
- Meteorologické vyhliadky na tohtoročné leto nie sú príliš optimistické
- Čaká nás aj vlna pomerne nebezpečného počasia
- Meteorologické vyhliadky na tohtoročné leto nie sú príliš optimistické
- Čaká nás aj vlna pomerne nebezpečného počasia
Už túto sobotu (1. 7.) sa slovenským žiakom a študentom začne voľno. Ako ich mnohí nazývajú – veľké prázdniny, trvajú celé dva mesiace, a to júl a august. Zároveň sú to na našom území najteplejšie mesiace v roku. Počas letných prázdnin si aj mnohí z dospelých berú z práce voľno na niekoľko dní či dokonca týždňov, aby si letné dni mohli užiť so svojimi najbližšími, niekde pri vode či na horách.
Ak si sa na letné horúčavy a „kvasenie“ na slnku tešil aj ty, zrejme ťa nepotešíme. Meteorologické vyhliadky na tohtoročné leto totiž nie sú príliš optimistické. Ako informuje portál iMeteo, meteorológovia predikujú, že tropické horúčavy nebudú trvať dlho a zároveň nás čaká vlna nebezpečného počasia.
Prirodzene, predpovedať, ako bude vyzerať celé leto či mesiac dopredu je absurdné a, v skratke, nemožné. To, čo sa však predpovedať dá, je priebeh vývoja počasia ako celku. Teda nie v konkrétne dni či hodiny, ale celku ako letnej sezóny.
Ako ďalej portál informuje, aktuálne dlhodobé predpovede numerického modelu ECMWF predpokladajú, že Slovensko toto leto čaká tepelne priemerné počasie. To znamená, že nadchádzajúce týždne by mali byť pomerne teplé.
Na inom území, a to v Španielsku či vo Francúzsku budú obyvatelia zažívať suché dni a zavítajú tam aj teploty okolo 40 °C. Nečakane teplo môže byť aj v Škandinávii či v Británii.
Naše územie, spolu s Balkánom a východnou Európou sa bude skôr radiť do teplotne priemerného leta, kde sa budú maximálne teploty pohybovať od +25 do +30 °C. Napriek tomu, že môžeme počítať aj s teplotami nad +30 °C, cez leto sa neočakáva niekoľko takých tropických horúčav za sebou.
Teplotne priemerné, zrážkovo nadpriemerné
Aj keď to z hľadiska teplôt nevyzerá najhoršie, no ani najlepšie, pri pohľade na zrážky sa treba zastaviť. Ako uvádza portál, čaká nás zrážkovo nadpriemerné leto. Z uvedeného vyplýva, že v lete, obzvlášť v júli, môžeme počítať s výdatnými búrkami a dažďom. Bude ho pomerne viac než v minulých rokoch.
Na jednej strane to značí, že sucho nás sužovať určite nebude, no na strane druhej sme v ohrození búrok a tie môžu vojsť do opačného extrému, a to priniesť prívalové povodne.
El Niño sa prejaví dvoma extrémami
Ako sme ťa informovali, počasie má v celej Európe ovplyvniť fenomén El Niño. Varujú pred ním aj odborníci. Jedného z nich, meteorológa Petra Jurčoviča, sme si dovolili osloviť a ten nám prezradil viac o tomto fenoméne, ale aj o tom, čo nám v skutočnosti hrozí.
„Sú dve možnosti. Za posledných 30 rokov sa El Niño mimoriadne prejavil dvakrát. Raz to bolo extrémnymi teplotami v Bratislave v roku 1983. Vtedy sme zaznamenali 45 tropických dní, pričom normál je tak polovica,“ povedal pre Startitup Peter Jurčovič.
„A potom bol tuším v roku 1998 druhý El Niño, vtedy sa zase prejavil extrémnymi zrážkami. A v roku 2002 alebo 2003 v Prahe vytopilo metro a podobne. Čiže sa prejaví buď extrémnymi teplotami, alebo extrémnymi zrážkami,“ uviedol meteorológ.
Ako ďalej prezradil, oba javy súvisia s teplým vzduchom. Platí, že čím je vzduch teplejší, tým viac je schopný do seba prijať vlahu. Potom podľa Jurkoviča „záleží už len na tom, ako sa vyvíja situácia, či to ostane len pri teplotách alebo to pôjde do extrémnych dažďov“.
Fenomén El Niño sa vyskytuje každých 8 až 10 rokov. Na Slovensku sa objavil už aj v roku 2016, ktorý bol doteraz najhorúcejším rokom v celosvetovom meradle.
Zdroje: iMeteo, Archív Startitup