Tomanovej ťah na záver: Komisárka varuje rodičov pred očkovaním detí, hovorí o experimente

  • Viera Tomanová zverejnila na stránke Úradu komisára pre deti dokument s názvom „Upozornenie rodičov v súvislosti s očkovaním maloletých detí"
  • Komisárka týmito správami môže zastrašiť deti či rodičov
Na snímke detská ombudsmanka Viera Tomanová
TASR/Martin Baumann
  • Viera Tomanová zverejnila na stránke Úradu komisára pre deti dokument s názvom „Upozornenie rodičov v súvislosti s očkovaním maloletých detí"
  • Komisárka týmito správami môže zastrašiť deti či rodičov

Na oficiálnej stránke Úradu komisára pre deti sa objavil zaujímavý dokument. Ten varuje rodičov detí pred očkovaním, pričom sú v ňom použité argumenty, ktoré boli odborníkmi už niekoľkokrát vyvrátené. 

Komisárkou pre deti je Viera Tomanová, slovenská politička a vysokoškolská pedagogička. V rokoch 2006 – 2010 bola ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny za stranu SMER-SD. Členstvo v strane má momentálne kvôli výkonu funkcie pozastavené. 

Na stránke Úradu komisára pre deti bolo v októbri uverejnené takzvané „Upozornenie rodičov v súvislosti s očkovaním maloletých detí“. 

Komisárka v tomto verejnom vyhlásení uviedla zopár bodov, ktoré by mohli byť pre určitú skupinu skeptických občanov či rozhodujúcich sa rodičov pomerne zastrašujúce.

Je to experiment, tvrdí

Ako uviedla, „V nadväznosti na Usmernenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky k očkovaniu detí vo veku 5 – 11 rokov proti ochoreniu COVID-1 číslo: Z078870-2021 upozorňuje komisárka pre deti rodičov, že testovanie vakcín proti ochoreniu Covid-19, dostupných v Slovenskej republike, je t. č. v štádiu experimentu.“

Hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková ešte v máji povedala pre agentúru AFP, že „ľudia očkovaní na Slovensku v žiadnom prípade nie sú súčasťou klinických skúšaní. Klinické skúšania, ktoré momentálne ešte prebiehajú v rôznych krajinách, zahŕňajú dobrovoľníkov, ktorým bola podaná vakcína ešte pred jej registráciou. Klinické skúšania prebiehajú dlhšiu časovú dobu najmä pre sledovanie dlhodobej účinnosti, a teda toho, ako dlho chráni očkovanie pred ochorením COVID-19.“

Komisárka ďalej uvádza, že je niekoľko takých prípadov ľudí, ktorí sa aj po zaočkovaní nakazia chorobou Covi-19, čo v nich vyvoláva pochybnosti, či je zaočkovaná osoba chránená pred nakazením sa touto chorobou a či osoba nie je náhodou prenášačom vírusu. 

Ministerstvo zdravotníctva SR sa v októbri vyjadrovalo k šíriacemu sa hoaxu, že zaočkovaní šíria nákazu rovnako ako nezaočkovaní. Ako uviedli, nie je to pravda.

„Dáta z reálneho používania ukázali, že vakcíny dokážu napomôcť aj zníženiu pravdepodobnosti prenosu nákazy – najmä v prvých mesiacov po očkovaní. Aj keď sa tento efekt príchodom Delta variantu oslabil, nie je pravdou, že by očkovaní roznášali infekciu s rovnakou pravdepodobnosťou ako neočkovaní,“ uviedli.

Zároveň pravidelne pripomínajú, že aj očkovaní sa môžu nakaziť, ale priebeh choroby je u nich výrazne ľahší. 

Zastrašovanie?

V ďalšom bode komisárka uvádza, že nemôžeme vedieť, aké bude mať vakcína proti ochoreniu COVID-19 dlhodobé účinky, pretože sa vakcína testovala len krátko. Na oficiálnej stránke Slovensko proti covidu odborníci uviedli, že dlhodobé účinky sú v spojitosti s vakcináciou všeobecne veľmi raritné.

Komisárka taktiež tvrdí, že zodpovednosť za prípadné nežiadúce účinky nenesie žiadne ministerstvo ani lekár, zdravotná sestra či výrobca vakcíny.

V tomto prípade sa však Ministerstvo zdravotníctva SR zaoberá založením fondu na odškodňovanie práve pre takéto situácie. Je to však dlhoročným predmetom odbornej diskusie, uviedol Denník N.

Komisárka taktiež v Mimoriadnej správe z októbra 2021 uvádza, že „vo všeobecnosti nespochybňuje očkovanie detí a aj v minulosti sa vždy zasadzovala za očkovanie vakcínami, ktoré boli dostatočne klinicky odskúšané a bola preukázaná ich bezpečnosť.“

„Komisárka pre deti vníma nepriamy nátlak na plošné očkovanie maloletých detí proti ochoreniu COVID-19, ktorý sa uskutočňuje vo verejnom priestore a v niektorých školách, formou neúplného a jednostranného informovania o účinkoch vakcín proti ochoreniu COVID-19 (bez súhlasu oboch rodičov, resp. iných osôb nahrádzajúcich starostlivosť rodičov nie je možné toto uskutočniť).“

V závere správy a rovnako aj upozornenia pre rodičov komisárka Viera Tomanová „upozorňuje rodičov, aby starostlivo zvážili nevyhnutnosť očkovania svojho maloletého dieťaťa. Podľa Dohovoru o právach dieťaťa sa za maloleté dieťa považuje dieťa do 18 roku života.“

Tomanová v úrade končí

Viera Tomanova čoskoro v úrade skončí. Na jeho čele stojí už od roku 2015, pričom čelila niekoľkým kauzám, asi najznámejšia je kauza Čistý deň. 

Tomanová čelila kritike od nástupu do funkcie, bola totiž členkou strany Smer-SD, pričom na čele úradu mal byť nezávislý človek. Tomanová si svoje členstvo v strane len pozastavila.

Funkčné obdobie jej končí v decembri tohto roku, pričom Tomanová je prvým človekom v úrade vôbec. Súčasná vláda schválila novelu, podľa ktorej je možné komisára pre deti odvolať, pokiaľ pochybí. Doteraz to možné nebolo, zákon sa zároveň nedá uplatniť retrospektívne. 

Zatiaľ nie je známe, kto Tomanovú v úrade nahradí. Zároveň nie je známe, či sa Tomanová po skončení vo funkcii plánuje vrátiť do aktívnej politiky. 

Prečo sa úrad rozhodol pre takéto vyhlásenie v súvislosti s očkovaním, zatiaľ nie je známe, kontaktovali sme ich s otázkami na túto tému. Čo si o dokumente myslí ministerstvo zdravotníctva sa rovnako snažíme zistiť, o odpovediach ťa budeme informovať. 

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Komisár pre deti, Teraz, Facebook/Ministerstvo zdravotníctva SR, Slovensko proti covidu, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá