Tomáš a Lenka si vybudovali sebestačnú drevostavbu. Ekologický dom je ukážkou minimalistického moderného bývania

  • Tomáš Jalůvka a Lenka Jalůvková predstavili drevostavbu, aká sa tak často nevidí
  • Môže slúžiť ako inšpirácia k tvorbe vlastného minimalistického bývania
ValArch Ateliér/BoysPlayNice
ValArch Ateliér/BoysPlayNice
  • Tomáš Jalůvka a Lenka Jalůvková predstavili drevostavbu, aká sa tak často nevidí
  • Môže slúžiť ako inšpirácia k tvorbe vlastného minimalistického bývania

Dom Gaštan bol prvotinou architektonického ateliéru ValArch.

Malý pozemok v bývalej záhradkárskej kolónii na pomedzí Kopřivnice a Štramberka silne vydefinoval tvar a umiestnenie domu. Orientácia a malá plocha záhrady spoločne s mohutným gaštanom jasne určili celkovú atmosféru. Vlastne ide o parafrázu na vylúpnutie gaštanu zo svojej ostnatej zelenej šupky.

„Náš Gaštan vyrástol v zarastenej zelenej záhrade, kde surové neošetrené drevo v kombinácii s opaľovaným kartáčovaným obkladom odkazuje na statný strom na pozemku.“

Samotný dom sa skladá z dvoch objektov, obytného a technického. Všetko prepája strecha, ktorá čiastočne kryje terasu so vstupom a zároveň tvorí státie pre dve autá. Zastrešený vstupný predpriestor má niekoľko funkcií.

zdroj: ValArch Ateliér/BoysPlayNice

Primárne tvorí chránený vstup do domu aj jeho technické časti, ďalej slúži ako dreváreň a v neposlednom rade je to malá odpočinková terasa, kde si možno vychutnávať šálku dobrej kávy.

Nad zádverím a kuchyňou je polposchodie pre hostí prepojené s hlavným obytným priestorom a jedálňou.

zdroj: ValArch Ateliér/BoysPlayNice

Celá táto časť je otvorená až do krovu, ktorý je z východnej strany veľkoryso presklený, najmä pre ranné slnko a tiež výhľad na Štramberskú Trúbu.

Malá chodba prepája tento hlavný obytný priestor so spálňou a šatňou. Ďalej sa z tohto priestoru dostaneme do kúpeľne a na toaletu. Na protiľahlej stene je vstup do detskej izby, ktorá má opäť polposchodie na spanie. To dáva celej izbe veľkorysý priestor na malej ploche.

zdroj: ValArch Ateliér/BoysPlayNice

Konštrukčne ide o rámovú drevostavbu s vloženým oceľovým skeletom založenej na železobetónových pásoch a dutina pod podlahou tvorí prístupný inštalačný priestor tzv. „crawl space“. Všetky materiály boli v maximálnej možnej miere použité z lokálnych zdrojov s dôrazom na využitie prírodných materiálov.

Drevostavba Gaštan

Celý dom je kompaktný, bez zbytočných príkras a okolkov. Jednoduchý odkaz na pôvodnú valašskú architektúru postavenú z miestnych zdrojov, prírodných materiálov a v maximálnej možnej miere sebestačný. Proste valašská architektúra 21. storočia.

Drevostavby sa v posledných rokoch stali významným trendom v architektúre a stavebníctve, predovšetkým vďaka ich ekologickej udržateľnosti, estetickému pôvabu a funkčnosti. Tento článok sa zameriava na význam, výhody a nevýhody drevostavieb a tiež na niektoré ďalšie dôležité aspekty.

zdroj: ValArch Ateliér/BoysPlayNice

Drevostavby a ich energetická efektívnosť a úspora nákladov

Stavba drevostavby môže byť pre mnohých atraktívnou voľbou, a to z viacerých dôvodov. Jedným z hlavných motívov, prečo by mali ľudia uvažovať nad drevostavbou, je ich vysoká energetická efektívnosť, ktorá vedie k úsporám nákladov na energie. Okrem toho sú drevostavby fascinujúce svojimi unikátnymi vlastnosťami a prínosmi.

Drevostavby sú známe schopnosťou efektívne udržiavať teplotu, čo je výsledkom vynikajúcich izolačných vlastností dreva. Tento materiál dokáže udržať teplo počas chladnejších mesiacov, a naopak, udržiavať chladnejšie prostredie počas horúcich letných dní.

Vďaka tomu sú náklady na vykurovanie a chladenie v drevostavbách výrazne nižšie v porovnaní s tradičnými domami. Táto energetická efektívnosť nielen šetrí peňaženku majiteľov, ale zároveň prispieva k zníženiu environmentálnej záťaže.

zdroj: ValArch Ateliér/BoysPlayNice

Drevostavby ponúkajú viacero zaujímavých aspektov. Napríklad, drevo ako materiál má prirodzenú schopnosť „dýchať“, čo prispieva k zdravej vnútornej klíme domu. Vzduch v drevostavbe sa prirodzene obmieňa, čo znižuje riziko vlhkosti a plesní.

Okrem toho, drevo ako hlavný konštrukčný materiál vytvára príjemné prostredie, ktoré mnohí užívatelia opisujú ako „teplú atmosféru“.

Je tiež zaujímavé, že moderné technológie umožňujú drevostavbám dosiahnuť vysokú odolnosť a trvanlivosť, čo bolo tradične vnímané ako slabina drevených konštrukcií. Súčasné metódy spracovania a ochrany dreva zvyšujú jeho odolnosť voči poškodeniu, hnilobe a dokonca aj ohňu.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroj: ValArch ateliér

Najnovšie videá

Trendové videá