Tomáš sa vrátil pred pár dňami z Černobyľu. Vo videu zachytil mrazivú atmosféru miesta
- Seriál Černobyľ si vo svete napriek svojej tematike našiel milióny fanúšikov
- Už teraz odhadujú cestovné kancelárie nápor do oblasti postihnutej rádioaktívnou skazou
- Tomáš, ktorý miesto navštívil len pred pár dňami, nám poslal svoje video
- Seriál Černobyľ si vo svete napriek svojej tematike našiel milióny fanúšikov
- Už teraz odhadujú cestovné kancelárie nápor do oblasti postihnutej rádioaktívnou skazou
- Tomáš, ktorý miesto navštívil len pred pár dňami, nám poslal svoje video
Písal sa deň 26. apríla 1986, kedy mesto Černobyľ na severe Ukrajiny zasiahla hrôza po explózii jadrového reaktora miestnej elektrárne. O skutočných rozmeroch nešťastia sa samotní obyvatelia a mnohé krajiny navôkol dozvedali len postupom rokov, no a dnes je už jasné, čo sa v skutočnosti stalo. Popísať sa to snažili kreatívni autori mini série Chernobyl z dielne HBO, ktorí si vyslúžili vo svete milióny fanúšikov a stala sa najlepšie hodnoteným seriálom všetkých čias.
Pripomeň si náš rozhovor s Michalom Dubeňom z originálnej cestovnej agentúry Chernobyl Welcome, ktorý prezradil veľa zaujímavostí.
Sám Martin v našom rozhovore povedal, že z Černobyľu, aj napriek negatívnej atmosfére, pomaly obchodníci robia Disneyland a oblasť vďaka seriálu, podobne ako aj Dubrovnik vďaka Game of Thrones, očakáva v najbližšom období nával turistov. Ešte predtým, než to tam bude hlava na hlave, stihol zábery z miesta bez života urobiť náš fanúšik Tomáš. Zobral si so sebou kameru, vybavil povolenia na lietanie s dronom a zachytil atmosféru miesta. Celé video venoval trom hrdinom.
„Návšteva Černobylu bola dlhé roky mojím snom. Tento rok som dostal tú možnosť, pol roka som sa na to pripravoval, študoval si dokumenty, rôzne príbehy, či už smutné alebo hrdinské. Jeden z nich ma najviac zaujal. A to príbeh troch odvážnych mužov, ktorí riskovali život, aby zachránili desiatky miliónov ďalších. Týmto videom im vzdávam hold,“ napísal na svojom Facebooku k predstaveniu videa svojim fanúšikom a priateľom.
Opýtali sme sa ho na to, prečo práve Alexej Ananenko, Valeri Bezpalov a Boris Baranov.
„Ten príbeh ma zaujal najmä preto, že sa o tom všeobecne vôbec nevedelo. Neboli vyhlásení za národných hrdinov, nedostali vyznamenania, nemajú nikde sochy. Napriek tomu, že sa dobrovoľne prihlásili vstúpiť do smrteľne rádioaktívneho prostredia a vedeli, že s najväčšou pravdepodobnosťou ich to zabije. Ale nezabilo…a v tom je práve problém. V Sovietskom zväze ste nemohli byť národný hrdina, keď ste nepoložili život. Takže sa na nich zabudlo, ale nebyť ich, tak tu dnes nie sme. Dnes sa vďaka seriálu o nich vie, ale dovtedy to nevedel nikto….,“ odpovedal.
Možno si ešte tri spomínané mená hasičov, ktorí zachránili Európu, nepočul. Boli to odvážlivci, ktorí sa rozhodli obetovať a vypustiť vodu spod reaktora, kvôli ktorej mohla nastať po zmiešaní sa s lávou z roztaveného jadrového paliva obrovská explózia, po ktorej by Európa rozhodne nevyzerala ako dnes, píše Historická revue. Je potrebné pripomínať si takýchto „neviditeľných“ hrdinov.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska