TOP 4 slovenské projekty, ktoré z vlastnej iniciatívy zlepšujú naše prostredie
- Dobrovoľníckych projektov, ktoré bojujú za dobrú vec zrejme nikdy nebude dostatok. Vybrali sme pre teba 4 projekty, ktoré fungujú na Slovensku už nejaký ten čas a je za nimi vidieť kus dobre odvedenej práce.

- Dobrovoľníckych projektov, ktoré bojujú za dobrú vec zrejme nikdy nebude dostatok. Vybrali sme pre teba 4 projekty, ktoré fungujú na Slovensku už nejaký ten čas a je za nimi vidieť kus dobre odvedenej práce.
Zelená hliadka
foto:Facebook/Zelená Hliadka
Zelená hliadka sa už niekoľko rokov snaží bojovať za krajšiu Bratislavu a iné mestá – bez odpadkov, skládok a nelegálnych reklám. Na jej čele stojí Matúš Čupka, ktorý sa tomuto občianskemu združeniu naplno venuje. Jeho výplatou je pritom minimálna mzda, ktorú si môže vyplácať vďaka množstvu rôznych darcov. On za to spolu s tímom ľudí skrášľuje prostredie miest, v ktorom žijeme my všetci.
foto:Facebook/Zelená Hliadka
„Najviac sme známi našou agendou odstraňovania čiernych skládok. Tých sa nám podarilo zatiaľ odstrániť rovných 100. Najdôležitejšou agendou je však snaha pôsobiť na všetky bratislavské samosprávy, aby vnímali problematiku čiernych skládok ako dôležitú i hodnú pozornosti. Zároveň, aby nevnímali starostlivosť o naše ulice len vo forme kosenia trávy či vysypávania odpadkových košov,“ vyjadril sa Matúš Čupka v rozhovore pre Startitup.
WhiteBikes
Systémy zdieľaných bicyklov sú v mestách na celom svete celkom bežným javom. V Bratislave ale nie. Bratislavský magistrát hovorí o bikesharingu už roky. Zámer priblížiť Bratislavu veľkomestám pomocou takéhoto projektu znie totiž veľmi pekne. No vyzerá to tak, že znieť pekne je pre vedenie mesta dôležitejšie ako reálne niečo vybudovať.
foto:cyklokoalícia.sk
No zatiaľ čo mesto dumá nad realizáciou, skupina cyklonadšencov bikesharing v Bratislave prevádzkuje, rozširuje a zdokonaľuje. Už dva a pol roka. Projekt s názvom WhiteBikes, za ktorým stoja iniciatívy Cyklokoalícia a Cyklo Kuchyňa.
foto:cyklokoalícia.sk
„Projekt vznikol ako frustrácia partičky ľudí z toho, ako projekt bikesharingu trvá dlho na strane magistrátu. Ukazujeme, že sa to dá,“ hovorí prezident Cyklokoalície Peter Netri.
Wastebusters
Na Slovensku je niekoľko organizácií, ktoré raz mesačne organizujú verejné zbierky odpadu. Nie každému to však cez víkendy vyhovuje a nie každý má možnosť obetovať niekoľko hodín z víkendu. Presne toto bol aj prípad Rasťa Kruľa, a preto sa rozhodol zbierku upraviť podľa seba. Povedal si, že nebude zbierať smeti 3 alebo 4 hodiny raz za mesiac, ale radšej každý jeden deň zodvihne kus odpadu a hodí ho do koša.
foto: Wastebusters/facebook
Myšlienkou jeho projektu Wastebusters je, že každý človek prejde za deň určitú trasu a je takmer pravidlom, že po ceste natrafí na nejakú formu smetí a pravdepodobne vždy je na tejto trase aj smetný kôš. Ide teda len o sekundu jeho času, kedy odpad zodvihne a odnesie do najbližšieho koša.V tomto prípade platí, že ak chceme niečo zmeniť, najskôr treba začať od seba. Možno práve pri veciach ako je táto, to platí stonásobne.
Vlk Lesohospodárske zoskupenie
Od roku 1993, kedy vzniklo Lesoochranárske zoskupenie VLK ako občianske združenie, systematicky pracujú na naplnení ich filozofie, ktorou je záchrana prirodzených lesov. Keďže u nás neexistujú chránené územia, z ktorých je vylúčená ľudská činnosť, vytvárajú sieť prísne chránených území pod názvom Evolučné lesy®.
foto:wolf.sk
V týchto rezerváciách alebo iných prísne chránených zónach majú rastliny a zvieratá možnosť žiť svoj riadny a nerušený život bez zásahu človeka. Ich prioritami je kupovanie lesov a vytváranie súkromných bezzásahových rezervácií, navrhujú vyhlásenie nových a rozšírenie existujúcich rezervácií, odhaľujeme krádeže a nelegálne činnosti v lesoch, priamo v teréne zastavujeme ťažbu zvyškov najkrajších lesov.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska