Top 5 slovenských včelárstiev, ktorých med má svetovú kvalitu
- Med je tekutým zlatom Slovenska, ktorého kvalita často prevyšuje svetovú úroveň. Toto je 5 včelárstiev, ktorých med by si mal určite ochutnať.
- Med je tekutým zlatom Slovenska, ktorého kvalita často prevyšuje svetovú úroveň. Toto je 5 včelárstiev, ktorých med by si mal určite ochutnať.
Včelárstva Dedinský
Za týmto včelárstvom stojí Dušan Dedinský, ktorý sa včelárstvu venuje celým svojím srdcom a niet divu, veď lásku k včelám mu vštepili už v ranom veku. Vďačí za to svojmu otcovi Eduardovi a dedovi Gabrielovi, ktorí chutný zlatý med vyrábali už pred desiatkami rokov. Dušanovmu otcovi sa dokonca podarilo vyšľachtiť vlastný chov Kranskej včely, ktorú nazvali Devínčanka.
„Rodinné včely“ a ich med už včelárstvu priniesli množstvo ocenení doma aj v zahraničí, napríklad striebornú medailu z roku 2009 v súťaži o najlepší slovenský med, čestné uznanie na svetovej výstave Apimondia v Dubline z roku 2005 či zlatú medailu na svetovej výstave v Bruseli. V roku 2014 včelárovi udelil Slovenský zväz včelárov vyznamenanie Bronzová včela za zásluhy v rozvoji včelárstva.
Včely sv. Ambróza
Rodina stojaca za touto medárňou sa včelám venuje už od roku 1949. Remeselným spôsobom sa jej podarilo vytvoriť ponuku lokálnych medov z okolitej prírody, ktoré sú svetovej kvality.
Jedny z najlepších medových produktov, aké na slovenskom trhu nájdeme, sú tie od medárne Včely sv. Ambróza. Za ich kvalitu hovorí aj prestížne gastro ocenenie Great Taste Awards 2017. Získal ho ich slnečnicový med, ktorý sa stal bez preháňania najlepším na svete.
Marybee
Rodinnú firmu MaryBee ma pod palcom Tomáš Bátovský. Tento rok sa zaradil aj medzi víťazov súťaže „Mladý inovatívny podnikateľ 2017“ a získal si cenu časopisu PROFIT.
Včelám sa Tomáš začal venovať vďaka svojmu otcovi, ktorý rodinnú včelnicu založil pred 36 rokmi. Aj napriek tomu, že všetky ich včelstvá na konci roku 2007 vyhoreli, dokázali začať odznova a dnes vlastnia 50 včelstiev. Okrem včelárstva sa rozhodli zaviesť aj vysádzanie rýchlorastúcich stromov Paulownia. Tie dokážu poskytnúť štedrú pastvu pre včely, teda nektár. MaryBee ľuďom dokonca ponúkajú aj možnosť adoptovať si vlastný úľ s vlastným motívom.
Pri získavaní medu a výrobe medoviny sa s otcom snažia dodržiavať tradičné postupy. V ich ponuke nájdeš aj včelí peľ s medom. „Peľ je sám o sebe superpotravinou, pre ktorú vedci dodnes nenašli 100-percentnú náhradu. Obsahuje množstvo vitamínov a minerálov a taktiež bielkovín, ktorých obsah je približne 5x vyšší ako napríklad v hovädzom mäse. My sme sa rozhodli peľ vmiešavať do medu, vďaka čomu nastáva chemická reakcia, ktorá štiepi peľ v priebehu 20-25 dní. Stáva sa tak pre ľudský organizmus ľahšie stráviteľným a s vyšším účinkom,“ povedal Tomáš pre Startitup.
Pastorekové sady
Dvaja bratia a ich milióny usilovných pomocníkov. To je včelárstvo Pastorekove sady. Ide o novú generáciu včelárov, ktorí aplikujú nové metódy včelárenia bez chémie.
Ich špecialitou sú exkluzívne ochutené medy. Jedol si už med s čučoriedkou, jahodami alebo med s chia semienkami, či s kakaom a praženými lieskovými orieškami? Toto všetko nájdeš v ponuke včelárstva Pastorekove sady.
Včelárstvo Blaško
V tomto rodinnom včelárstve, sa včeláreniu venujú dve generácie – otec spolu s dvomi synmi. Aj keď ich včelárenie lákalo už veľmi dlho, aktívne sa s ním začali živiť pred 8 rokmi. Dnes ponúkajú čisto domáci med, výrobky z neho a taktiež rôzne včelie produkty.
Ich špecialitou je pastovaný med. Takýto med má viacero výhod: netečie, netuhne, zachovávajú sa v ňom všetky biologicky aktívne látky a vydrží aj niekoľko rokov v nezmenenej konzistencii.
Pastovaný med je bohatý aj na látky bielkovinovej povahy a celý rad vitamínov, napríklad B1, B2, B6, B12, C, E. V spojení s kakaom je vynikajúci ako náhrada Nutely a určite stojí za vyskúšanie.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska