TOP 6 európskych startupových miest a prečo medzi ne Bratislava nepatrí
- Európska scéna techniky a podnikania je síce v porovnaní s tou spoza Antlantického oceána malá, no zato ponúka diverzné podnebie, v ktorom sa startupy miešajú so starým aj moderným umením, vplyvnou históriou, či rôznymi mentalitami, a táto zmes ju robí nezameniteľnou. Na čele rebríčku sa spravidla umiestňujú krajiny, ktoré neváhajú svojmu technickému potenciálu podať štedrú pomocnú ruku a to je v skratke aj dôvodom toho, prečo sa Bratislava na prvých priečkach neumiestnila.
- Európska scéna techniky a podnikania je síce v porovnaní s tou spoza Antlantického oceána malá, no zato ponúka diverzné podnebie, v ktorom sa startupy miešajú so starým aj moderným umením, vplyvnou históriou, či rôznymi mentalitami, a táto zmes ju robí nezameniteľnou. Na čele rebríčku sa spravidla umiestňujú krajiny, ktoré neváhajú svojmu technickému potenciálu podať štedrú pomocnú ruku a to je v skratke aj dôvodom toho, prečo sa Bratislava na prvých priečkach neumiestnila.
Rebríček bral okrem podnikateľského podnebia a podpory štátu do úvahy aj politické, ekonomické a kultúrne črty, ktoré bývajú pre domácich aj prichodlých startupistov rozhodujúce.
Berlín (3,5 milióna obyvateľov)
Odhaduje sa, že startupy tohto staronového mesta, v ktorom sa zdržujú technologické mozgy ako aj umelecké kapacity, do roku 2020 vytvoria až 100 000 pracovných miest. Pochádza odtiaľ napríklad SoundCloud, Zalando, Foodpanda, či Wooga a celkovo je v meste momentálne 848 aktívnych startupov, pričom sa o ich napredovanie stará vyše 5 000 angel investorov. Hlavné mesto Nemecka sa do veľkej miery ešte stále formuje ako moderný celok a byť toho súčasťou je preto veľmi lákavá príležitosť. Berlín je iný ako ostatné európske hlavné mestá, pretože trpel nielen vojnovou históriou a následným zbombardovaním, ale aj dlhodobým rozdelením, ktoré na rôznych územiach kultivovalo rozdielne a ťažko zlúčiteľné svety.
Dnešný Berlín je preto moderný, rýchlo napredujúci a zároveň má nutkanie zameškané roky čo najrýchlejšie dohnať, o čo sa snaží už od začiatku 90. rokov. Ako hlava silnej a bohatej európskej krajiny si rôzne startup-friendly smernice, daňové úľavy či granty pre podnikatelov môže dovoliť a preto ich aj vo veľkom vytvára. O kultúrne naplnenie a rôznorodé podujatia v ňom taktiež nie je núdza, čo je veľké plus a nevyhnutnosť, ak majú ľudia v meste nielen prebývať, ale sa v ňom aj zabávať a cítiť príjemne.
Budapešť (1,7 milióna obyvateľov)
Vrámci východnej Európy je Budapešť v oblasti startupov a technológií jedno z najrýchlejšie napredujúcejších miest. Napriek dávnejším Orbánovým výplodom o dani za internet sa nič podobné nerealizovalo a okrem vysokej technickej vyspelosti a výnimočne rýchleho netu má väčšina populácie Budapešti aj veľmi slušné základy vo vzdelaní. Dodnes stihla byť rodiskom úspešného Prezi, ako aj Ustream, či LogMeIn a momentálne v nej operuje 168 startupov a takmer 5 000 angel investorov. Nielen samotné Maďarsko, ale aj Európska únia ponúka zaujímavé investorské programy pre inovatívne startupy. Samotné mesto je pritom tiež historicky aj kultúrne zaujímavé a pre západný svet sa zaraďuje medzi tie, ktoré najmladšia generácia objavila len pomerne nedávno – preto toľko novonájdeného nadšenia pre niečo, čo nám bolo známe už celú večnosť. Budapešť naviac svoju uhorskú aj socialistickú históriu kombinuje chytro a láka na ňu nemálo nadšencov zo širokého (nielen) európskeho okolia.
Londýn (8,3 milióna obyvateľov)
Toto mesto a jeho predurčenie na medzinárodnú relevanciu snáď ani netreba veľmi rozpitvávať. Bohatá história obchodu a vývoja na poprednej svetovej úrovni neustále praje vysokej koncentrácii globálnych kapacít, ktoré sa v rámci mesta zdržiavajú a aktívne tvoria. Momentálne má Londýn 4 112 startupov a vyše 7 000 angel investorov, čím výrazne dominuje všetkým ostatným spomenutým mestám. Anglická vláda už na tento účel investovala viac než 50 miliónov libier a neustále v súboji o európsky trón bojuje s nemeckým Berlínom. Okrem startupov má Londýn aj najviac coworkingových priestorov, inkubátorov, akcelerátorov, či žiadateľov o patent. Na druhej strane je vo vysokej koncentrácii schopných tímov a potenciálnych projektov ťažšie preraziť, alebo nejako výrazne startupovú scénu ovplyvniť. Na londýnskom startupovom trhu sa novému projektu možno ľahšie funguje, ale aj ľahšie stráca. Naviac, ten, komu nevoňajú preľudnené svetové metropoly a všetko, čo k nim patrí, sa do tohto mesta nezamiluje.
Barcelona (1,6 milióna obyvateľov)
Katalánske hlavné mesto, zároveň najnavštevovanejšie mesto Španielska, spolu so severnými oblasťami výrazne napomáha španielskej ekonomike, ktorá sa po kríze ešte stále celkom nepostavila na nohy. Barcelona nad Madridom z úplne netechnických dôvodov vyhráva vďaka moru, zelenšiemu a vlhšiemu podnebiu, v ktorom bývajú menšie horúčavy, a ktoré je zároveň v zime teplejšie než hlavné mesto. Čo sa týka startupov, toto mesto dodnes vyprodukovalo Omnidrone, Social & Beyond, či Catchoon a momentálne ich v sebe živí 404. Angel investorov sa v ňom nachádza takmer 5 000. Oproti chladnejším a severnejším mestám ako Tallinn, či Londýn sú výhody živej a architektonicky obdivuhodnej Barcelony úplne jasné. Komu nejde len o nekonečné makanie v kancelárii, ale aj o južanskú zábavu a nekonečný nočný párty život, zakotví radšej než kdekoľvek inde práve v Barcelone.
Amsterdam (780 000 obyvateľov)
Podobne ako Berlín, Amsterdam vďaka svojej bohatej kultúrnej stránke a všestrannej modernosti a vyspelosti láka mladých ľudí z celého sveta. Oproti ostatným európskym metropolám je trochu komornejší a geografickou polohou celkom špecifický. Momentálne je teda holandská metropola hodnotená ako najkreatívnejšie globálne mesto s podnikatelskou výkonnosťou o šesť percent vyššou než je európsky priemer. Z Amsterdamu pochádzajú napríklad startupy Human, The Clockroom, či Ace & Tate. Celkovo sa v Amsterdame koncentruje 400 startupov a takmer 5 000 angel investorov.
Tallinn (400 000 obyvateľov)
Estónsko je vrámci východnej Európy priekopníkom v pozitívnom zmysle slova. V baltickom podnebí, ktoré je zaujímavé samé o sebe, vybudoval od pádu železnej opony v malých priestoroch moderné a inovatívne mesto na svetovej úrovni, kde je najviac startupov na hlavu v celej Európe. To je pri celkovej populácii 1,3 milióna ľudí konkrétne 151 startupov a 4 600 angel investorov. Tieto končiny si začal širší svet všímať a objavovať len nedávno, no za ten krátky čas stihla malá krajina naozaj zapôsobiť. A zjavne sa jej v tom aj naďalej bude len dariť. Nuž, môžeme si brať príklad.
Prečo v zozname nie je Bratislava?
Bratislava a Slovensko celkovo sa síce všemožne snaží naše nedostatky v podnikatelskom prostredí čo najviac minimalizovať, napriek tomu ale zaostávame. To, čo robíme, nestačí. Nachádzame sa v bludnom kruhu, v ktorom nemáme dlhodobá vízia zo strany štátu, ani zo strany domácich, či zahraničných investorov, keďže im naše prostredie nepríde dosť atraktívne. Z toho dôvodu sa u nás netvorí toľko kvalitných startupov (alebo startupov vôbec), aby sme dokázali zahraničnej scéne významne konkurovať, čo opäť len prispieva k nedostatočnému záujmu o naše prostredie a k nedostatočne vyhovujúcim podmienkam pre rozvoj. Ďalším dôvodom je aj to, že nám chýba naozaj kvalitný digitálny park alebo centrum inovácií, ktorý by ľudí zo zahraničia pritiahol a vryl sa im do pamäte. Preto keď v zahraničí v spojitosti so startupmi spomenieme Slovensko alebo Bratislavu, veľa ľudí sa nevie chytiť a automaticky vymenúvavať naše úspešné projekty. A nie je to z nedostatku záujmu.
zdroj: tech.co
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy