TOP 6 malých slovenských pivovarov, o ktorých si možno ani netušil

  • Často si vyberáme v krčmách známe zahraničné značky a ani nevieme, aké dobré veci máme priamo pod nosom.
collage shenk
  • Často si vyberáme v krčmách známe zahraničné značky a ani nevieme, aké dobré veci máme priamo pod nosom.

Slovensko je krajinou inovatívnych, šikovných a pracovitých ľudí. Ale takisto je plné aj fanúšikov piva, vyrábania alkoholu a aj vína. Často všetci stavíme v hocijakom podniku na zahraničné značky alkoholu, alebo aspoň na známe české a slovenské značky. No množstvo, najmä mladých ľudí sa vracia k starým slovenským pivným receptom a spôsobom. Na Slovensku máme približne 40 malých pivovarov, o ktorých väčšina ľudí (vrátane mňa) vie málo, alebo vôbec nič. Tu nájdeš niekoľko z nich, ktoré majú minimálne pekný obal, nápaditý názov, alebo aspoň mne veľmi chutia.

Sessler

Sessler pivovar a sladovňa je trnavský pivovar s dlhou tradíciou. Sessler sa začal vyrábať ešte v osemnástom storočí, kedy k pivovaru pribudla aj sladovňa. Neskôr bola výroba pozastavená a sladovňa bola v zlom stave, ale fungovala. To sa ale zmenilo v roku 2004, kedy prišiel nový majiteľ, s ktorým sa všetko obrátilo na dobré a Sessler je dnes naozaj výborným pivom.

sessler

foto: opive.sk

Kaltenecker

Ako uvádzajú na ich stránke, Rožňava má veľkú banícku a pivnú tradíciu, ktorá siaha až do stredoveku. S výrobou začali v roku 1997  a odvtedy sa snažia hrať s chuťami každý deň. Nepoužívajú stabilizátory a sezónne pivá sú každoročnou samozrejmosťou. Medzi špeciálne príchute patria napríklad Bitter Lime, Grapefruit, alebo Ginger Symphone dvanástka.

kaltenecker

foto: kamnajedlo.eu

Jama

Pivovar Jama mal svoje začiatky v roku 2011 a po viacerých oceneniach, začali variť pivo v roku 2014 v Chorvátskom Grobe. Jamu sa dá zohnať v Bratislave na viacerých miestach, vďaka blízkosti pivovaru k hlavnéu mestu. Zaujímavým faktom je, že v Jame je hlavný sládok žena, čo je viac ako neobvyklé, ale očividne jej to ide výborne.

jama

foto: pivojama.sk

Turák a vnuk

Tento očividne veľmi rodinný pivovar je zo Starej Turej. Okrem letného varenia piva sa venujú aj jemným destilátom a všetko si môžete dať v ich reštaurácii. Ich pivo sa volá Staroturanský regál a ich stálicami sú pivá Blonďák, Ryšavec a Brunet. Názvy patria k farbe ich pív a sú dopĺňané o sezónne špeciály. Tradícia piva siaha v Starej Turej až do 18. storočia a po dlhých rokoch priviedli Turák a vnuk veľmi vydarene túto tradíciu späť.

turak

foto: turakavnuk.sk

Toto je síce iba malá časť z malých slovenských pivovarov, ale väčšinu z nich môžeš ochutnať v stále sa meniacej ponuke podzemného baru na Kamennom námestí v Bratislave alebo na Bratislavskom Októberfeste. Na zdravie pivári a hlavne slovensky.

Piešťanský pivovar Žiwell

Snaha tvo­riť slo­ven­ské pro­dukty sa cení. O to viac, ak ide o chutné pivo. Pieš­ťan­ský pivo­var síce nemá dlho­ročnú tra­dí­ciu, ale napriek tomu láka na svoje pivo stále viac ľudí, nie­len z Pieš­ťan. O tom, ako a prečo pivo­var vzni­kol a čo v budúc­nosti chystá, sme sa poroz­prá­vali s Len­kou Svet­lí­ko­vou.

6Q5B5400

foto: archív žiwell

Pivovar Shenk 

 

foto: shenk.sk

Shenk je rodinný, remeselný pivovar, ktorý bol založený v bratislavskej Starej tržnici. Majitelia veria v pivo ako v pravý nefalšovaný produkt v jeho najprirodzenejšej a najzdravšej forme – čerstvé, nefiltrované a nepasterizované. Varenie piva je pre nich dobrodružná cesta, na ktorej objavujú rozmanité chute, vôňe, farby a hlavne zažívajú veľa srandy.

zdroj titulnej foto: drinkupcolumbus.com

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá