TOP 6 projektov, ktoré menia Slovensko. Títo Slováci bojujú za lepšiu budúcnosť
- Bojujú za čistejší vzduch, menej odpadu aj udržateľnejší spôsob života
- Tieto dobrovoľnícke projekty inšpirujú Slovákov žiť ohľaduplnejšie k našej planéte
- Svojimi činmi sa zapísali do histórie Slovenska
- Bojujú za čistejší vzduch, menej odpadu aj udržateľnejší spôsob života
- Tieto dobrovoľnícke projekty inšpirujú Slovákov žiť ohľaduplnejšie k našej planéte
- Svojimi činmi sa zapísali do histórie Slovenska
Dobrovoľníckych projektov, ktoré bojujú za dobrú vec, zrejme nikdy nebude dostatok. Tieto projekty na Slovensku fungujú už nejaký čas a je za nimi vidieť kus dobre odvedenej práce.
Každá z týchto iniciatív je úplne iná, no jednu vec majú spoločnú, a to chuť meniť svet. Bojujú za klimatické zmeny, za nové chránené územia, odhaľujú krádeže aj nelegálne činnosti v lesoch.
Niektoré z nich boli dokonca minulý rok aj verejne ocenené prvou slovenskou envirocenou Atlas, ktorú začala udeľovať Nadácia VÚB.
Kupujú ohrozené lesy a odhaľujú krádeže
Kupujú ohrozené lesy a vytvárajú v nich súkromné bezzásahové rezervácie. Odhaľujú krádeže a nelegálne činnosti v lesoch, a to priamymi akciami v teréne či zastavujú ťažby zvyškov najkrajších slovenských lesov.
V roku 1997 začalo Lesoochranárske zoskupenie VLK akciu na záchranu jedľovo-bukového lesa v Čergovskom pohorí na východe Slovenska. Vďaka ich iniciatíve si ktokoľvek môže kúpiť v chránenom území vlastný strom. Aj takýmto spôsobom zachraňujú rozsiahle plochy rozmanitého porastu, ktoré by boli inak vyrúbané.
Aktivisti z Lesohospodárskeho združenia VLK ešte začiatkom roka 2020 upozorňovali, že envirorezort navrhuje zrušiť prísnu ochranu jadrovej časti Národnej prírodnej rezervácie Morské oko.
Podľa predloženého návrhu nariadenia vlády SR samotná vodná plocha Morského oka a okolité lesy mali stratiť status najvyššej ochrany. To by umožnilo výstavbu nových chát a hotelov, ciest, výrub stromov, poľovanie a mnohé iné aktivity, ktoré by viedli k zničeniu tohto klenotu slovenskej prírody.
V roku 2020 združenie VLK napokon vytvorilo petíciu, ktorú podpísalo viac ako 70-tisíc Slovákov. Slovensko si tak vybojovalo nové chránené územie a zároveň podpísalo dovtedy najväčšiu hromadnú pripomienku v histórii Slovenska.
Udialo sa tak po dvanástich rokoch práce Lesoochranárskeho zoskupenia VLK. Podľa slov ministra životného prostredia Jána Budaja išlo o veľký úspech angažovanej verejnosti.
Lesoochranárske zoskupenie VLK dosiahlo aj ďalší významný úspech na poli ochrany našej prírody. Už od roku 2016 sa slovenskí ochranári snažia presadiť to, aby sa na 10 % územia Slovenska nerobilo vôbec nič.
Ocenenie Atlas vyzdvihuje inovatívne projekty
Zásluhy v boji za udržateľnosť a ochranu prírody výrazným dielom podporuje Nadácia VÚB, ktorá vyhlásila už druhý ročník ocenenia Atlas. Ceny Atlas sú určené pre inšpiratívne organizácie, firmy, obce aj osobnosti, ktoré sa neboja postaviť za svoje názory a robia zo sveta lepšie miesto.
Nadácia VÚB svojou envirocenou vyzdvihne inovatívne projekty, ktoré sa realizovali na Slovensku v roku 2021. Inšpiratívni Slováci, ktorí menia svet, sa mohli v prvom kole prihlásiť do niektorej z týchto kategórií:
- Biodiverzita (ochrana konkrétnych lokalít prírody Slovenska),
- Životné prostredie (ochrana ovzdušia, klímy, vody a pôdy),
- Osveta (vzdelávanie a šírenie environmentálneho povedomia),
- Eko startupy (zelené projekty začínajúcich lokálnych firiem),
- Zelená ekonomika (podnikanie rozvíjajúce ochranu životného prostredia, eko riešenia na podporu cirkulárnej ekonomiky),
- Samosprávy (zelené riešenia v podmienkach miest a obcí),
- Hrdinovia (cena pre konkrétne osobnosti za ich dobrovoľníctvo alebo aktivizmus).
Laureáti zo všetkých kategórií získajú verejné uznanie od popredných odborníkov domácej enviro scény, ktorí vytvorili nezávislý panel porotcov a víťazi v prvých štyroch kategóriách si odnesú aj finančnú odmenu na ďalšie napredovanie. Celkovo tak Nadácia VÚB prerozdelí 40-tisíc eur.
„Kríza, ktorá sa čoraz viac dotýka prírody a klímy, je jedna z najväčších, akej kedy ľudstvo čelilo. Čas konať je teraz a každá pozitívna zmena má svoj zmysel. Ako inštitúcia, ktorá sa rozhodla povýšiť boj za udržateľnosť na základný princíp všetkého, čo robíme, sme minulý rok predstavili slovenskej verejnosti iniciatívu Atlas. Rozhodli sme sa ňou zviditeľňovať a podporovať tých, ktorí svojou vytrvalou prácou prikladajú ruky k boju za zelenší svet a lepšiu budúcnosť,“ hovorí Alexander Resch, predseda správnej rady Nadácie VÚB a generálny riaditeľ VÚB banky.
Európania majú o svoju budúcnosť strach
Klimatické problémy a ochrana prírody Slovákom ani obyvateľom Európskej únie nie je ľahostajná. Vyplýva to aj z prieskumu Eurobarometra z roku 2019, v ktorom až 93 percent obyvateľov Európskej Únie považuje klimatické zmeny za vážny problém, ktorému svet v súčasnosti čelí. Na Slovensku malo rovnaký názor 79 percent oslovených.
Iniciatíva, ktorá stojí za historicky najväčšou online petíciou
Získali podporu prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej aj mnohých poslancov. Iniciatíva Klíma ťa potrebuje stojí za historicky najväčšou online petíciou, ktorú v roku 2020 podpísalo takmer 130-tisíc občanov Slovenska.
Klíma ťa potrebuje sa stala aj jedným z prvých ocenených projektov v rámci prvého ročníka ceny Atlas v kategórii Klíma.
„Klimatická kríza predstavuje najzávažnejšie ohrozenie civilizácie, ako ju poznáme. Iniciatíva dokázala aj počas pandémie zorganizovať petíciu, ktorá ukázala, že viac ako 120-tisíc obyvateľov podporuje vyhlásenie klimatickej núdze a prioritné riešenie tohto problému,“ vyjadril sa v mene hodnotiteľov europoslanec Martin Hojsík.
Iniciatíva Klíma ťa potrebuje spustila petíciu Za klímu, za budúcnosť koncom septembra 2020. TASR uvádza, že skupina aktivistov petíciou žiadala poslancov parlamentu, aby vyhlásili klimatickú núdzu s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu Slovenska už v roku 2040.
Zároveň chcela, aby vláda do konca roka 2021 pripravila záväzný plán a stratégiu, ako neutralitu dosiahnuť. Posledným bodom petície bola žiadosť, aby vláda podporila najvyššie sprísnenie klimatických cieľov Európskej únie.
Poslanci ich však nevypočuli. V septembri 2021 iniciatíva Klíma ťa potrebuje prišla s ďalšou petíciou, tá je však o niečo konkrétnejšia, stále však žiada to isté.
„Žiadame našu vládu, aby vyhlásila stav klimatickej núdze a do júna 2023 pripravila konkrétny plán, ako sa Slovensko má stať prosperujúcim a uhlíkovo neutrálnym štátom v dobe klimatických zmien,“ hovorí iniciátorka petície Natália Pažická.
Finalisti ocenenia Atlas 2022 sú známi
Enviro ocenenie Atlas 2022 už pozná svojich 21 finalistov. Ich zoznam sa nachádza na stránke Nadácie VÚB. O výbere troch projektov spomedzi prihlásených uchádzačov v každej kategórii rozhodla porota zložená z top expertov.
Porotcami ceny Atlas 2022 sú Petra Csefalvayová, odborníčka na koncepty a projekty cirkulárnej ekonomiky z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, Jakub Filo, zástupca šéfredaktorky denníka SME, ktorý sa dlhodobo venuje téme klimatickej krízy, Zita Izakovičová, riaditeľka Ústavu krajinnej ekológie SAV, Peter Medveď, skúsený environmentalista a projektový manažér a Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko, pobočky jednej z najväčších celosvetových organizácií ochrany prírody.
Prihlášky projektov, uchádzajúcich sa o cenu Atlas mohli posielať zástupcovia samotných organizácií ale nominovať ich mohla aj verejnosť. V nasledujúcich týždňoch bude porota ďalej hodnotiť zostavený shortlist a víťazi budú slávnostne vyhlásení 22. apríla, symbolicky na Deň Zeme.
Aplikácia, ktorá na Slovensku nemá obdoby
Nechceli čakať na štát, tak predstavili projekt, o ktorom by mal vedieť každý turista v našej krajine. Ochranár Erik Baláž sa rozhodol upozorniť na skutočnosť, že návštevníkom slovenských národných parkov dlhodobo chýbajú základné informácie. Napríklad, vo vyschnutom lese v Tatrách máme pocit katastrofy, pretože nám nik nevysvetlil, že na tomto mieste práve vzniká nový les.
Práve preto Erik so svojím tímom pripravil aplikáciu, aká v našej krajine nemá obdobu. Lesmír je teda mobilná aplikácia, ktorá používateľa intuitívne sprevádza prírodou.
Na svojom webe uvádzajú, že Lesmír ľuďom umožní spoznávať prírodu aktívne – vonku v teréne. O potrebných informáciách hovorí odborník, ktorý vysvetľuje, na akom mieste sa človek nachádza a čo tam je zaujímavé. Súčasťou videí sú aj kreslené animácie, historické snímky krajiny, aj exkluzívne zábery divokých zvierat.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Prepisujú dejiny, poukazujú na problémy ochrany prírody aj na klimatickú krízu. Šíria osvetu a menia svet k lepšiemu. Práve takéto sú aj iniciatívy, ktoré minulý rok získali ocenenie Atlas.
Príbeh obrovskej snahy, odvahy a vytrvalosti
Údolie rieky Slatina je jedným z posledných zachovaných stredohorských údolí s meandrujúcou riekou v strednej Európe. Vďaka druhovej rozmanitosti zvierat a rastlín je jeho prírodná hodnota nevyčísliteľná. Napriek tomu bol osud tejto lokality celé dekády neistý kvôli plánovanej výstavbe priehrady.
Hrozbu zaplavenia obce Slatinka a jej prírodného bohatstva sa podarilo v roku 2020 definitívne zastaviť miestnemu Združeniu Slatinka. Príbeh obrovskej snahy, odvahy a vytrvalosti si zaslúži pozornosť a uznanie celého Slovenska. Práve o to sa postaralo minulý rok aj ocenenie Nadácie VÚB Atlas.
„Takáto cena na Slovensku iná nie je, náš úspech v nej nepochybne zarezonoval. Veľmi si vážime najmä obrovskú morálnu podporu, že sme boli vybraní a ocenení spomedzi množstva úžasných organizácií,“ hovorí zástupkyňa víťazného tímu Martina Paulíková.
Zelená osveta v aktívnej spolupráci so študentmi
Jedným z víťazov pilotného ročníka ceny Atlas bolo Centrum environmentálnych aktivít v Trenčíne, ktoré rieši šírenie nevyhnutnej zelenej osvety v aktívnej spolupráci so žiakmi a študentmi ako mladými reportérmi.
Titul víťaza ocenenia priniesli trenčianskej organizácii aj výsledky fotosúťaže, v ktorej mladí ľudia prinášali tipy, ako môžu jednotlivci zmierňovať klimatické zmeny a ako správne triediť a minimalizovať odpad.
„Zisk ocenenia Atlas bol pre nás nesmiernou vzpruhou. Pomohol nám nadýchnuť sa v ťažkých časoch bez financovania, mali sme vďaka nemu možnosť uskutočniť viacdňový workshop, rozbehnúť podcast a ešte viac nakopnúť celý realizačný tím, zložený z dvoch dospelých a štyroch študentov,“ hovorí Klaudia Medalová z Centra environmentálnych aktivít v Trenčíne.
„Staré“ oblečenie premenili na originálne tašky a obaly
Ekologickú značku sobi.eco založili pred niekoľkými rokmi súrodenci Alena a Tomáš Horváthovci. Startup vyrába originálne tašky a obaly unikátnymi technológiami z recyklovaného oblečenia. Využíva tak nepotrebný materiál, ktorý by inak skončil ako odpad a bol záťažou pre životné prostredie.
Význam svojej myšlienky povýšili aj o etický a sociálny rozmer – všetky výrobky sú šité v dielňach priamo na Slovensku a dávajú pritom prácu zdravotne alebo sociálne znevýhodneným ľuďom, ktorí majú málo príležitostí sa zamestnať.
Aj zakladatelia startupu sobi.eco prejavili svoju veľkorysosť a o časť grantu, ktorý im ako víťazom patril, sa podelili s ďalšími tromi finalistami vo svojej kategórii.
Nadácia VÚB dáva príležitosť inšpiratívnym organizáciám, firmám či osobnostiam, ktoré sa neboja postaviť za svoje názory a robia zo sveta lepšie miesto.