TOP americký generál prezradil, koľko času ostáva Ukrajincom na protiofenzívu
- Americký generál Mark Milley hovorí, že Ukrajincom sa kráti čas, ktorý majú na protiofenzívu
- Tú môže zmariť jesenné počasie
- Americký generál Mark Milley hovorí, že Ukrajincom sa kráti čas, ktorý majú na protiofenzívu
- Tú môže zmariť jesenné počasie
Ukrajinskej protiofenzíve už nemusí zostávať veľa času, obáva sa americký generál Mark Milley. Predseda Zboru náčelníkov štábov si myslí, že dôvodom je počasie, ktoré prinesie oveľa ťažšie podmienky.
Ofenzíva ukrajinskej armády trvá od júna, v posledných týždňoch sa podarilo Ukrajincom prelomiť prvé obranné línie v okolí mesta Robotyne. Momentálne sa vojaci sústredia na druhú ruskú obrannú líniu. Biely dom opísal prelomenie prvej línie ako „významný pokrok“.
„Ukrajinci sa stále udržujú stabilný pokrok,“ uviedol americký generál v rozhovore pre BBC. Problém však môže nastať so zmenou počasia, vysvetlil Milley. Generál predpovedá, že Ukrajincom ostáva ešte približne mesiac dobrého počasia.
„Ešte stále zostáva primerané množstvo času, pravdepodobne zostáva približne 30 až 45 dní bojového počasia, takže Ukrajinci neskončili,“ vysvetlil.
Milley nemôže aktuálne povedať, či ukrajinská protiofenzíva zlyhala, ako to v minulosti tvrdili anonymní predstavitelia Západu.
„Boj ešte neskončil. Nedokončili bojovú časť toho, čo sa snažia dosiahnuť,“ uviedol generál. Podľa neho ukrajinská protiofenzíva „postupuje veľmi stabilným tempom cez ruské frontové línie“.
Pripomenul, že sa naplnila jeho predpoveď z počiatku protiofenzívy: „Na úplnom začiatku tejto (vojny) som povedal, že to bude dlhé, pomalé, ťažké a s vysokým počtom obetí, a to je presne to, čo to je.“
Rasputica je známa svojím vplyvom na boje
Jeseň prinesie na Ukrajinu vlhké a daždivé počasie, ktoré sťaží postup ukrajinských jednotiek, a hlavne presun bojovej techniky. Ukrajina je povestná blatom (známym ako Rasputica), ktoré mení cesty na nepoznanie. Tento jav sa objavuje dvakrát ročne, a to práve na jeseň, keď na zem padnú výdatné zrážky, a potom na jar, keď sa topí sneh.
Vplyv Rasputice je už dobre známy z pokusov ruských vojsk napredovať v začiatkoch invázie. Vtedy ruské tanky a obrnené vozidlá uviazli v bahne.
Ukrajinci sa zatiaľ ale Raspustice neobávajú. Šéf ukrajinského vojenského spravodajstva Kyrylo Budanov uviedol, že „boj bude pokračovať tak či onak“.
Priznal však, že kým niektoré veci sa dajú upraviť a prispôsobiť chladnému a daždivému počasiu, iné budú obťažnejšie, a takými sú práve pohyby pásových vozidiel v bahnitom teréne.
Dodal však, že Ukrajinci sa už teraz do veľkej miery pohybujú hlavne po svojich nohách, pretože na ukrajinské vozidlá číhajú protitankové míny, priekopy a kamikadze drony.
Admirál tvrdí, že Rusko už prehralo
Britský admirál Tony Radakin, ktorý pôsobí ako náčelník štábu obrany Spojeného kráľovstva, je presvedčený, že Rusko už prehralo a Ukrajina vyhráva.
„Je to preto, že cieľom Ruska bolo podrobiť si Ukrajinu a dostať ju pod kontrolu Ruska,“ povedal. „To sa nestalo a nikdy nestane, a preto víťazí Ukrajina,“ dodal.
Britský admirál tiež pripomína, že Ukrajina postupne získava teritóriá, ktoré Rusko okupovalo. Rusko tiež čelí západným sankciám diplomatickému tlaku.
Analytik Jan Kallberg z Centra pre analýzu európskej politiky nedávno predpokladal, že Ukrajincom stačí postúpiť 10 – 15 kilometrov južne od mesta Robotyne, aby dosiahli strategický pokrok.
Ak by sa im podaril tento postup, mohli by útočiť na zásobovacie trasy, ktoré vedú k Rusmi okupovanému mestu Melitopol. Práve to je pre svoju polohu jedným z cieľov ukrajinskej protiofenzívy.
Kallberg tvrdí, že Ukrajinci by ho nemuseli krvopotne dobýjať, stačilo by, keby Rusov odrezali od zásob a tí by nakoniec boli nútení stiahnuť sa. Ukrajinci by tak získali prístup k Azovskému moru a hlavne by získali kontrolu nad takzvaným pozemným mostom na Krym a zároveň by rozdelili okupované územia.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: BBC, archív Startitup