TOP dovolenková destinácia Slovákov vstúpi do Schengenu, ostáva jediný krok
- Chorvátsko od 1. januára 2023 môže vstúpiť do schengenského priestoru
- Vstup definitívne odobril európsky parlament
- Posledné slovo bude mať Rada EÚ
- Chorvátsko od 1. januára 2023 môže vstúpiť do schengenského priestoru
- Vstup definitívne odobril európsky parlament
- Posledné slovo bude mať Rada EÚ
Už žiadne kolóny na hraniciach, kontrola občianskych preukazov či pasov. Chorvátsko môže už doslova o pár týždňov vstúpiť do schengenského priestoru. Nezáleží teda, či prichádzaš cez jeho hranice so Slovinskom či Maďarskom, hranicami prejdeš prejsť bez kontroly.
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok v Bruseli schválili zrušenie kontrol na vnútorných hraniciach medzi schengenským priestorom a Chorvátskom. Europarlament tým odobril, aby sa Chorvátsko stalo plnoprávnym členom schengenského priestoru. Informuje o tom spravodajca TASR.
Za správu hlasovalo 534 poslancov, 53 bolo proti a 25 sa zdržali hlasovania. Rada EÚ už 9. decembra 2021 potvrdila, že Chorvátsko splnilo všetky potrebné podmienky na úplné uplatňovanie schengenských pravidiel. Europoslanci v súčasnosti naliehajú na Radu EÚ, aby pokračovala v procese, prijala konečné rozhodnutie o zrušení hraničných kontrol a zaistila, aby sa Chorvátsko stalo členom Schengenu od 1. januára 2023.
S cieľom zabezpečiť dodržiavanie základných práv na vonkajších hraniciach EÚ europoslanci vyzvali Chorvátsko, aby informovalo europarlament a Radu EÚ o tom, ako implementovalo svoj akčný plán na riadenie vonkajších hraníc EÚ, a najmä nezávislý mechanizmus na monitorovanie akcií policajtov.
Európsky parlament sa dlhodobo zasadzuje za rozšírenie schengenského priestoru, ktorý dnes zahŕňa 26 štátov – členské štáty EÚ okrem Bulharska, Chorvátska, Cypru, Írska a Rumunska a nečlenské štáty Nórsko, Island, Švajčiarsko a Lichtenštajnsko.
V októbri 2022 europoslanci vyjadrili svoju podporu aj pre okamžité prijatie Bulharska a Rumunska do Schengenu. Uvedené krajiny na túto možnosť čakajú už 11 rokov.
Kuny vymeníme za eurá
Európsky parlament v utorok 5. júla odobril žiadosť Chorvátska stať sa od začiatku budúceho roka členom eurozóny. V uznesení zákonodarcov sa uvádza, že „Chorvátsko spĺňa všetky kritériá na prijatie eura od 1. januára 2023“. V tlačovej správe o tom informoval tlačový atašé EP na Slovensku Ján Jakubov.
Vstup Chorvátska do eurozóny je podľa europoslancov prvým významným integračným aktom v rámci EÚ od vystúpenia Spojeného kráľovstva. V uznesení sa tiež konštatuje, že Chorvátsko je na vstup do eurozóny pripravené napriek hospodárskym problémom spôsobeným pandémiou ochorenia COVID-19, vysokou infláciou a ruskou vojnou na Ukrajine.
„Prijatie eura Chorvátskom ukazuje, že jednotná mena je stimulujúcim a spoľahlivým projektom, ktorý občanom zaručuje väčšiu bezpečnosť a stabilitu,” uviedla predsedníčka pracovnej skupiny pre euro – Portugalčanka Margarida Marquesová.
„Je zrejmé, že stať sa členom eura je správne rozhodnutie pre krajinu, jej podniky a občanov, ako aj rôznych odvetví jej hospodárstva, ako je napríklad cestovný ruch. To, že sa Chorvátsko stane 20. členom eurozóny, je dobré aj pre Európsku úniu. Dokazuje to životaschopnosť a dôveru v našu spoločnú menu,“ podotkol rumunský spravodajca Siegfried Muresan.
Cestovanie uľahčí aj nový most
Mnohí Chorváti sa v utorok 27. júla ráno poponáhľali, aby boli medzi prvými, ktorí sa mohli prejsť peši po moste Pelješac, keď ho ešte pred večerným oficiálnym ceremoniálom a otvorením pre cestnú dopravu, sprístupnili pre chodcov.
Most dlhý 2,4 kilometra, ktorý spolufinancovala Európska únia (EÚ) a postavila čínska spoločnosť China Road and Bridge Corporation (CRBC), spája pevninské Chorvátsko s polostrovom Pelješac na juhu a poskytuje tak aj jednoduchší prístup do obľúbeného Dubrovníka.
Vyhýba sa pritom úzkemu pásu Bosny a návštevníci tak už nebudú musieť prechádzať dvomi hraničnými kontrolami medzi Bosnou a Chorvátskom.
Európska únia v roku 2017 alokovala na výstavbu mosta 357 miliónov eur, čo pokrylo väčšinu nákladov v celkovej výške 526 miliónov eur. Čínska spoločnosť China Road and Bridge Corporation (CRBC) v roku 2018 zvíťazila v medzinárodnom tendri.
Projekt si však vyslúžil kritiku od bosnianskych predstaviteľov, ktorí sa sťažovali na nedoriešené hraničné spory a tiež skutočnosť, že most podľa nich bráni vstupu na časť ich pobrežia.
Chorvátsko, známe svojou krásnou prírodou a stovkami ostrovov v Jadranskom mori, je obľúbenou turistickou destináciou, ktorá každé leto priťahuje milióny ľudí z Európy a celého sveta. Cestovný ruch je kľúčový aj pre chorvátsku ekonomiku, ktorá patrí medzi najslabšie v EÚ.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroj: TASR