TOP rady slovenských odborníkov, ako z roku 2024 spraviť zlomový rok svojho života
- Zbav sa zlozvykov, ktoré ťa sprevádzajú celý život
- Sprav z roku 2024 svoj zlomový bod
- Pomôžu ti v tom slovenskí experti vo svojej oblasti
- Zbav sa zlozvykov, ktoré ťa sprevádzajú celý život
- Sprav z roku 2024 svoj zlomový bod
- Pomôžu ti v tom slovenskí experti vo svojej oblasti
Redaktori Startitupu milujú príbehy Slovákov, ktorí to robia inak. Pravidelne ti preto prinášame články, v ktorých sa zameriavame na zaujímavých ľudí či témy. Jednou z nich je aj psychológia, pričom v tomto prípade ti chceme pomôcť odštartovať rok 2024 vo veľkom. Stačí totiž spraviť iba pár zmien a zo života, s ktorým si nespokojný, sa môže odrazu stať vysnívaná rozprávka.
Vyskúšaj naše ročné predplatné a my ti k nemu pribalíme aj Golem One Pass v hodnote 49 eur, ktorý si môžeš uplatniť v celej sieti fitnesscentier Golem. Najväčším benefitom však ostáva neobmedzený prístup k PREMIUM článkom na weboch Startitup, FonTech, Odzadu a Emefka.
Pripravili sme si pre teba výber TOP článkov, ktoré si nemôžeš nechať ujsť. Obsahujú totiž rozhovory s inšpiratívnymi Slovákmi, ktorých sme spovedali, aby bola tvoja životná zmena oveľa jednoduchšia. Stanov si teda predsavzatia na nasledujúce témy — zdravšia strava, finančná samostatnosť, kvalitnejší spánok, menej alkoholu a otužovanie.
Zmeň svoj život vďaka pravidlu 80/20
Oblátky s medom a cesnakom, kapustnica s klobáskou a údeným mäskom, zemiakový šalát, rezeň, rybka, kvantá koláčov a iných pochutín, to všetko ti chutilo, však? Čisté svedomie po nich však nemáme, a to aj napriek tomu, že si hovoríme, že sme zhrešili len „pár dní v roku“. Pomôcť ti však môže inšpiratívna Slovenka Evelyn Bajkai, ktorá pozná zdravé alternatívy nezdravých jedál.
Jesť zdravo totiž neznamená hladovať, stačí si len jedlo správne, zdravo a nutrične vyvážene pripraviť. Vďaka jej receptom tak môžeš jesť, čo len chceš, a popritom aj strácať nadbytočné kilogramy jedna radosť. „Sama veľmi rada dodržiavam pravidlo ‚80/20‘,“ vysvetlila, pričom má aj vlastné verzie fast-foodu. Viac o tomto pravidle a jej živote sa dozvieš v samostatnom článku nižšie.
Mnoho Slovákov finančne „vyciciava“ rodičov, vreckové berú ako samozrejmosť
Mnohí študenti cestujú z vysokých škôl na víkendy pravidelne domov a nemusí za tým byť iba túžba po čase stráveným s rodinou. Niektoré ratolesti totiž svojich rodičov často „vyciciavajú“ a berú si od nich financie aj vtedy, keď by už nemuseli. Vreckové totiž považujú za samozrejmosť a počas týždňa minú toľko peňazí, že chcú dať peňaženke cez víkend „vydýchnuť“.
Psychologička, koučka a kariérna poradkyňa Lucia Šandrik v našom rozhovore prezradila, že sa aj na Slovensku mladí spoliehajú na financie od rodičov. Podľa jej slov chodia na pohovory v 30 rokoch ľudia bez predošlej praxe. Neskôr sa zistí, že žijú z dotácie od rodičov, ktorí im dávajú dlhoročný priestor zistiť, čomu sa chcú venovať.
Môže za tým však byť aj problém finančnej gramotnosti. Najväčší finančníci však majú svoje finty a rady pre začiatočníkov. Viac sa dozvieš v samostatnom článku nižšie.
Neurogenetik rozbíja mýty o spánku, ktoré považuješ za správne
Deň má 24 hodín a pokiaľ počas nich nevenuješ ani hodinu spánku, značne to pocítiš. Vďaka tejto aktivite, počas ktorej si zavrieme oči a na pár hodín sa premiestnime do nášho podvedomia a miesta plného snov, sa zlepšuje nielen naše zdravie, ale aj nálada, pohoda a udržiavame si ňou naše biologické hodiny.
Vedci sa vo výskume spánku v posledných rokoch výrazne posunuli a vedia o ňom už čosi viac. Aj napriek tomu sa však nájdu takí, ktorí šíria o spánku dezinformácie, ktoré môžu viesť k zlým návykom a nedostatku spánku. Popredný slovenský neurogenetik Tomáš Eichler nám v rozhovore poskytol viacero rád a trikov na to, čo netreba podceňovať.
Veríme teda, že sa počas vianočných sviatkov nezameriavaš iba na jedlo a oslavy, ale aj na dostatočný oddych. Viac o kvalitnom spánku sa dozvieš v samostatnom článku nižšie.
Neškodný spoločenský rituál, ktorý ťa neskôr dobehne
Vianočné stoly však nie sú plné len koláčov a tradičných dobrôt, s najkrajšími sviatkami roka sa totiž spájajú aj tekuté pochúťky. Alkohol máme hlboko zakorenený v našich tradíciách, a to aj napriek tomu, že vieme, že na naše zdravie nevplýva najlepšie. Pravidelné pitie alkoholu je často bagatelizované a mnohí ho považujú za neškodný spoločenský rituál.
Riaditeľ sociorehabilitačnej starostlivosti a psychoterapeut v Sanatóriu AT v Bratislave Rastislav Žemlička nám však celú tému objasnil a uviedol, človek dokáže rozoznať moment, kedy sa stáva závislým na alkohole. Expert, ktorý pomáha závislým už 16 rokov tiež vie, ako môžu rodina a priatelia podporiť blízku osobu, ktorá bojuje so závislosťou. Viac sa dozvieš v samostatnom článku.
Začni otužovať, pričom nemusíš vykročiť z domu
Fenomén kombinácie meditácie, dychového cvičenia a vystavovania sa chladu počas pandemického obdobia obletel celý svet. Metódu holandského rekordmana Wim Hofa začali aplikovať státisíce ľudí po celom svete, ktorým sa zrazu zmenil život. Výsledkom vykonávania danej metódy má byť zlepšenie niekoľkých zdravotných aspektov.
Podľa jednej štúdie sa však žiadne pozitívne vplyvy na zdravie človeka nenašli. Minimálne v časovom horizonte, ktorý si samotná metóda dáva. Podľa oficiálnej stránky metódu má však spojenie spomínaných troch aspektov pozitívne účinky a vplyvy na zdravie človeka. Dokonca hneď niekoľko. Napríklad posilňuje imunitný systém, zlepšuje spánok či zvyšuje našu energiu.
Certifikovaný inštruktor metódy Wim Hofa, Juraj Buček, vysvetlil, že ide o časovo nenáročnú a jednoduchú metódu, ktorá si vyžaduje iba pár minúť denne a zvládne ju každý aj v pohodlí domova. Podľa jeho slov pre získanie zdravotných benefitov nemusíš chodiť v zime do ľadovej vody. Viac sa dozvieš v samostatnom článku.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.