Topia sa pristávacie dráhy pre lietadlá. Vlna horúčav spôsobuje v Anglicku nečakané problémy
- Problémy evidujú až dve anglické letiská
- Horúčavy však ovplyvňujú aj ďalšie krajiny, v ktorých vyčíňajú požiare
- Problémy evidujú až dve anglické letiská
- Horúčavy však ovplyvňujú aj ďalšie krajiny, v ktorých vyčíňajú požiare
Vysoké horúčavy nebudú počas tohto týždňa sužovať iba Slovensko, ale aj ďalšie európske krajiny. Obrovské problémy sú avizované napríklad vo Veľkej Británii, kde v tomto týždni očakávajú najhorúcejší deň v histórii.
Meteorológovia prognózujú, že maximálna teplota by mohla dosiahnuť až 41 stupňov Celzia. Britský meteorologický úrad vydal na pondelok a utorok varovanie pred extrémnymi horúčavami pre veľkú časť Anglicka od Londýna po mestá York a Manchester. Informuje o tom portál BBC.
Londýn mal dnes byť jedným z najhorúcejších miest na svete s teplotami vyššími ako v Západnej Sahare a Karibiku. Doteraz najvyššiu teplotu vo Veľkej Británii namerali v roku 2019 v meste Cambridge, a to 38,7 stupňa Celzia.
Britská železničná spoločnosť Network Rail uviedla, že ľudia by v pondelok a utorok mali cestovať iba v absolútne nevyhnutných prípadoch. Spoločnosť už ohlásila zrušenie niektorých spojov a uplatnila obmedzenie rýchlosti.
Problémy nastali aj v letectve
Okrem vplyvu teplôt na železničnú dopravu sa Briti stretávajú aj s komplikáciami v letectve. Ako píše The Independent, Royal Air Force zastavilo lety z a na najväčšiu základňu. Dôvodom má byť roztopená pristávacia dráha.
Zamestnanci RAF Brize Norton v Oxfordshire boli nútení odkloniť dopravu na iné letiská po tom, čo sa asfalt na pristávacej ploche začal v dôsledku horúčav deformovať. Vojenské letectvo však vysvetlilo, že odklony nezasahovali do vojenských záležitostí.
Vo vyhlásení sa píše, že počas obdobia extrémnych horúčav zostáva bezpečnosť letu najvyššou prioritou RAF. Lietadlá tak využívajú alternatívne letiská v súlade s dlhodobo stanoveným plánom.
Problém eviduje aj letisko v anglickom meste Luton. Podľa Luton Today bola v areáli uzavretá pristávacia dráha. Uzavretie má trvať minimálne hodinu a všetky prichádzajúce lety sú presmerované na iné letiská.
Uzavretie dráhy potvrdil aj hovorca letiska Luton, ktorý uviedol, že po vysokých teplotách bola na dráhe zistená povrchová chyba. Na miesto boli okamžite privolaní inžinieri a na dráhe prebiehajú opravné práce s cieľom čo najskôr obnoviť prevádzku.
https://twitter.com/MyJakedog13/status/1549049929607221248?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1549049929607221248%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fd-4309274813968244321.ampproject.net%2F2206221455000%2Fframe.html
V Európe vyčíňajú požiare
Zatiaľ čo sa vo Veľkej Británii topia pristávacie dráhy, Francúzsko a Španielsko bojujú s požiarmi. K ich šíreniu prispievajú práve neznesiteľné horúčavy.
Francúzsko povolalo ďalšie hasičské lietadlá a stovky hasičov do boja proti lesným požiarom, ktoré pomáha šíriť horúci vietor a vysoké teploty sužujúce veľkú časť Európy. Španielsko medzičasom potvrdilo dve obete požiarov.
V dôsledku meniaceho sa smeru vetra úrady na juhozápade Francúzska oznámili plány na evakuáciu ďalších miest a presun asi 3 500 ľudí, ktorým hrozí, že by sa mohli ocitnúť v ceste šíriacich sa plameňov.
K šiestim hasičským lietadlám, ktoré už operujú v oblasti, sa podľa informácií ministerstva vnútra pridajú ďalšie tri. Ako tiež rezort doplnil, k 1 500 hasičom, ktorí bojujú s požiarmi v departemente Gironde, pribudne viac ako 200 posíl.
Španielsko v pondelok potvrdilo druhú obeť za dva dni po tom, ako našli telo 69-ročného chovateľa oviec. Stalo sa tak deň po tom, ako v rovnakej oblasti v severozápadnej provincii Zamora zahynul 62-ročný hasič, ktorého uväznili plamene.
Viac ako 30 lesných požiarov v Španielsku si vyžiadalo evakuácie tisícok ľudí a spálilo 220 štvorcových kilometrov lesov a krovín.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: BBC, SITA, The Independent, Luton Today