Populárny fenomén: Ľudia si menia život mikronávykmi. 10 z nich ti otočí svet „hore nohami“
- Osvojiť si nejaký zvyk trvá 21 dní
- S mikrozvykom je to ale jednoduchšie
- Takto o 10 dní teda môže byť tvoj život úplne inde
- Osvojiť si nejaký zvyk trvá 21 dní
- S mikrozvykom je to ale jednoduchšie
- Takto o 10 dní teda môže byť tvoj život úplne inde
Vytvoriť si skvelý život je dlhodobý proces. Vytvoriť si lepší život ale môžeš už za 10 dní. Chceš vedieť, ako na to? Odpoveďou sú mikronávyky, o ktorých hovoril napríklad aj James Clear vo svojom bestselleri Atómové návyky.
Ide o drobné zvyky, ktoré si môžeš do života aplikovať hoci aj naraz, keďže ich osvojenie nie je náročné ani časovo, ani mentálne. Ak sa ti to podarí, sám uvidíš, kam sa tvoj život posunie o 10 dní.
#1 Nauč sa hovoriť nie
Problémom mnohých z nás je, že neustále chceme každému vyhovieť a vôbec pritom nehľadíme na seba. Pevne si preto stanov svoje priority a nauč sa hovoriť „nie” všetkému ostatnému.
Povedz nie klientovi, ktorý chce od teba niečo časovo náročné zadarmo. Povedz nie priateľom, keď meškáš s prácou, ktorú musíš dokončiť. Povedz nie udalosti, ktorá by ťa obrala len o čas. Keď sa naučíš hovoriť „nie”, automaticky začneš hovoriť „áno” veciam, na ktorých naozaj záleží.
#2 Každý deň sa venuj journalingu
Každý deň si spísať svoje pocity, myšlienky či úlohy má oveľa väčšiu moc, než by sme si mysleli. Stačí pritom tak málo – nájsť si každý deň smiešnych 5 minút na to, aby si to spravil.
Je na tebe, či ti journaling vyhovuje viac ráno, počas dňa alebo večer, v každom prípade ide o mikrozvyk, ktorý ti skutočne môže zmeniť život.
#3 Nauč sa sedieť v tichu
Ako uvádza portál News18, denne nám prejde hlavou neuveriteľných 6 200 myšlienok, čo je skutočne obrovský objem dát a informácií. Ak si mozog predstavíme ako akýsi „procesor“, je priam nevyhnutné, aby sme mu v priebehu dňa dopriali úplný reset od všetkých vzruchov.
Ak nie si fanúšikom meditácie, jednoducho si len každý deň nájdi nejaké tiché miesto, kde si 5 minút so zavretými očami posedíš alebo poležíš.
#4 Ovládni svoje reakcie
Naučiť sa nereagovať na niektoré situácie je omnoho jednoduchšie, než si myslíš. Jediné, čo na to potrebuješ, je sebaovládanie. Určite to za to ale stojí a ušetrí ti to množstvo tvojej drahocennej energie.
Preto, ak cítiš, že si v situácii, kedy by bolo lepšie jednoducho odísť alebo nijak nereagovať, nenechaj sa vyprovokovať okolnosťami a urob to. Keď zistíš, koľko pokoja ti to prinesie na duši, na tomto mikronávyku sa staneš doslova závislým.
#5 Pravidlo 5 minút
Toto pravidlo je nesmierne jednoduché, ale na celý tvoj život môže mať skutočne obrovský vplyv. Popisuje ho aj portál Inc a jeho podstata je veľmi jednoduchá: ak sa počas dňa stretneš s nejakou úlohou, ktorú by si mohol mať hotovú za 5 minút, jednoducho ju urob ihneď, v tom momente.
Neustále odkladanie úloh je totiž v prvom rade obrovskou mentálnou záťažou a v neposlednom rade sa tieto úlohy dokážu aj poriadne nakopiť. Preto, ak môžeš niečo urobiť hneď, neodkladaj to.
#6 Pravidlo 5 sekúnd
Po pravidle 5 minút si spomeňme pravidlo 5 sekúnd, ktoré dokonale popísala vo svojej rovnomennej knihe aj Mel Robbins. Pri tomto pravidle ide o to, že ak sa k niečomu nedokážeš odhodlať, v mysli si odrátaj 5 sekúnd od 5 do 1, teda naopak (preprogramuje to tvoju myseľ) a jednoducho to urob.
Znie to ako niečo úplne banálne, avšak spomínaná autorka veľmi dobre vedela, prečo o tom napísala celý bestseller – toto pravidlo totiž pomáha ľuďom na celom svete nielen s prokrastináciou.
#7 Čítaj, čítaj, čítaj
Snaž sa každý deň prečítať minimálne 15 strán z nejakej knihy, vďaka ktorej sa zdokonalíš v niečom, čo ťa naozaj baví. Ak nemáš priestor na čítanie alebo ťa knihy jednoducho z nejakého dôvodu nebavia, vyskúšaj podcasty.
Dnes sa už aj v nich vieš dozvedieť množstvo zaujímavých informácií, ktoré ťa dokážu posunúť vpred a môžeš ich počúvať pri nejakej rutinnej činnosti, ako napr. pri ceste do práce či pri nákupe.
#8 Daj STOP sťažovaniu sa
Skús sa počas jedného dňa vedome zameriavať na to, koľkokrát počas dňa sa budeš na niečo sťažovať – na premávku, na kolegov, na obed, na množstvo práce, na počasie a množstvo, množstvo iného.
Sťažovanie sa je pre mnohých také prirodzené, že na vedomej úrovni ho už ani nevnímajú. Zameraj sa ale na to, aby si ho obmedzil ideálne úplne, alebo aspoň na nejaké „nevyhnutné” minimum. Sám uvidíš, čo to spraví s tvojou mysľou.
#9 Dbaj na svoju životosprávu
Rady ako „jedz zdravo“, „cvič“, „spi 8 hodín“ či „pi vodu“ sa ti môžu javiť ako úplne banálne, v skutočnosti sa tak ale väčšinou javia iba tým, ktorí sa nimi neriadia.
Ide totiž o zvyky, ktoré si môžeš osvojiť naozaj veľmi rýchlo – stačí ti na ne „len“ disciplína – no tvoj život dokážu radikálne zmeniť od základov už za niekoľko dní.
#10 Každý deň si polož rovnakú otázku
A v neposlednom rade, polož každý deň sám sebe otázku: „Čo môžem dnes spraviť pre to, aby som si splnil svoje sny?“ Vidieť sa v cieli je síce skvelý pocit, no ešte lepší pocit je každý deň spraviť aspoň nejaký „mikrokrok“ preto, aby si sa v ňom naozaj čo najskôr ocitol.
Každé ráno si preto zodpovedaj túto otázku a každý deň urob niečo pre seba.
Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 8. novembra 2021.
Zdroje: News18, Inc, Kniha Mel Robbins – 5 sekundové pravidlo, Kniha James Clear – Atómové návyky