Toto je 5 najväčších mýtov o mentálnom zdraví. Väčšina ľudí im verí aj v roku 2023
- Psychické zdravie je aj v dnešnej dobe stále tabu témou
- Z toho dôvodu potom vznikajú aj rôzne mýty, ktoré sú od pravdy na míle vzdialené
- Psychické zdravie je aj v dnešnej dobe stále tabu témou
- Z toho dôvodu potom vznikajú aj rôzne mýty, ktoré sú od pravdy na míle vzdialené
V dnešnom svete, kde sa zdá, že všetky odpovede sú na dosah ruky, existuje ešte stále jedna téma, ktorá je obalená clonou neistoty a nepochopenia – mentálne zdravie. Je to tá oblasť, kde sa názory rôznia a mýty sú tak hlboko zakorenené, až sa stávajú pre mnohých skutočnosťou. A práve tieto mýty o mentálnom zdraví môžu byť nielen zavádzajúce, ale aj nebezpečné.
Cieľom nasledujúcich riadkov je preto prebíjať mýty o mentálnom zdraví a priniesť jasné a pochopiteľné informácie, aby sme si mohli lepšie rozumieť a pomáhať si navzájom. Je potrebné, aby sme si uvedomili, že nesprávne predstavy môžu byť prekážkou na ceste k pochopeniu a akceptácii mentálneho zdravia.
Nechajme teda stranou všetky predsudky o mentálnom zdraví a otvorme si myseľ. Toto je 5 najčastejších mýtov aj s vysvetlením toho, prečo nie sú pravdivé.
Mýtus č. 1: Mentálne zdravie sa týka len ľudí s diagnózou
Zamysli sa na moment, čo si predstavíš, keď počuješ slová „mentálne zdravie“. Možno si predstavíš niekoho s diagnózou, ako je napríklad depresia, úzkostná porucha, bipolarita alebo schizofrénia.
Možno si predstavíš psychiatrickú kliniku alebo lieky na psychické problémy. Toto je mýtus, ktorý väčšina ľudí kŕmi a verí mu – že mentálne zdravie sa týka len ľudí s diagnózou. Predstava, že ak nemáš diagnózu, musíš byť mentálne zdravý.
Psychické zdravie je ale niečo oveľa viac než len absencia mentálnej choroby. Je to komplexný stav, ktorý sa týka každého z nás. Tak, ako sa staráme o svoju fyzickú kondíciu, by sme mali dbať aj o naše mentálne zdravie.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je mentálne zdravie „stav, v ktorom jednotlivec realizuje svoje schopnosti, dokáže zvládať bežné životné stresy, pracovať produktívne a plodne a prispievať do svojej komunity“. Z tejto definície je jasné, že mentálne zdravie je niečo, čo sa týka každého z nás, nielen „tých s diagnózou“.
Odborníci na mentálne zdravie sa jednoznačne zhodujú – problémy s mentálnym zdravím môžu prepuknúť u absolútneho kohokoľvek a neexistuje nikto, kto by mal voči nim „imunitu“. Spúšťačom môžu byť stresujúce situácie v práci, rodinné problémy, strata blízkej osoby, náročné životné obdobie alebo iné krízy.
Dôsledky zanedbania mentálneho zdravia pritom môžu byť vážne. Neschopnosť zvládať stres, nízke sebavedomie, neschopnosť vyrovnať sa so životnými zmenami alebo traumami – to všetko môže viesť k vážnym duševným chorobám alebo dlhodobým problémom s mentálnym zdravím.
Preto je dôležité, aby sme sa o naše mentálne zdravie starali rovnako dôkladne ako o naše fyzické zdravie. A to nielen vtedy, keď sa objavia problémy, ale aj preventívne – napríklad prostredníctvom relaxačných techník, cvičenia, stravovania alebo komunikácie s našimi blízkymi.
Pamätaj, že mentálne zdravie sa týka nás všetkých, nielen ľudí s diagnózou. Preto sa oň staraj a nezabúdaj, že aj ty si dôležitý.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké sú najčastejšie mýty o mentálnom zdraví
- Aké známe osobnosti majú psychické poruchy
- Čo môže byť ešte účinnejšie ako lieky
- Či sú na problémy s mentálnym zdravím viac náchylní muži alebo ženy
- Aký dopad má psychické zdravie na to fyzické
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity