Toto je architekt, ktorý mení Bratislavu. Najznámejšie budovy nesú jeho rukopis

  • Úspešný slovenský architekt Roman Talaš zavítal do relácie Metropola
  • Partner v kancelárii Siebert + Talaš stojí za mnohými ikonickými stavbami
  • Pôsobil aj v Číne
Talaš a Nivy
Reprofoto: YouTube/Startitup TASR/Jaroslav Novák
  • Úspešný slovenský architekt Roman Talaš zavítal do relácie Metropola
  • Partner v kancelárii Siebert + Talaš stojí za mnohými ikonickými stavbami
  • Pôsobil aj v Číne

Do relácie Startitup Metropola zavítal známy slovenský architekt Roman Talaš. Mnohí nadšenci ho poznajú ako partnera v kancelárii Siebert + Talaš, pričom ide o najväčší architektonický a projekčný ateliér v našej krajine. Náš hosť okrem toho pôsobí aj ako predseda Inštitútu urbánneho rozvoja či ako viceprezident iniciatívy Manifest 2020.

Siebert + Talaš má od svojich začiatkov v roku 2002 za sebou množstvo významných úspechov. V portfóliu známeho ateliéru nájdeš známe bratislavské stavby ako Nivy, Twin City Tower, Nové Apollo, Vydrica alebo Nesto.

Firma však expandovala k susedom do Česka a postupom času sa jej podarilo spolupracovať aj na zámeroch vo viacerých ázijských krajinách.

Kvalitná architektúra

Keď ateliér v roku 2002 vznikal, situácia na trhu sa od súčasnosti podstatne líšila. Ale aj predstavy jednotlivých architektov odrážali odchod 90. rokov, a tak sa oproti súčasnosti líšil aj ich pohľad na to, akým smerom sa bude architektúra ako taká vlastne uberať.

„Myslím si, že v súčasnosti to je už veľmi štandardizované a spôsob, ktorým sa stavia, sa zmodernizoval. Aj keď, samozrejme, vidíme veľké rezervy a výzvy prichádzajú každý deň,“ hovorí Talaš.

Pred 21 rokmi bola situácia vtipná, spomína architekt. S Matejom Siebertom začal prvýkrát spolupracovať na projekte pre Slovenskú sporiteľňu. Počas polroka sa im podarilo adaptovať novú filozofiu banky. Následne redizajnovali všetkých 360 pobočiek, ktoré v tom čase na Slovensku existovali.

No ako vraví Talaš, príbeh tam neskončil. „Aj po týchto 20 rokoch stále pre Slovenskú sporiteľňu robíme. V súčasnosti sme veľmi radi, že si skupina Erste osvojila dizajn, ktorý sme vytvorili a bude sa používať v celej Európe,“ uviedol.

Desiatky zamestnancov

Ako podotýka moderátor Adrian Gubčo, množstvo architektov pracuje v malých zoskupeniach. Ateliér Siebert + Talaš však zamestnáva desiatky pracovníkov, čo podľa nášho hosťa platilo od začiatku.

Spomínaný projekt pre Slovenskú sporiteľňu bol skutočne rozsiahly a po jeho skončení sa mladému ateliéru podarilo udržať svoju veľkosť a namiesto prepúšťania sa ďalej rozvíjal.

„Dnes máme v Bratislave približne 50 spolupracovníkov a rovnako aj v Prahe,“ podotýka.

Čo sa týka expandovania do zahraničia, Siebert + Talaš sa na svojom webe pýši projektami v Číne, Mongolsku, Taiwane či Indonézii.

Talaš vysvetľuje, že jeho ateliér bol 10 rokov zaregistrovaný v čínskom Šanghaji. Ich najväčší úspech však prišiel v podobe druhého miesta v súťaži na isté multifunkčné centrum.

K realizácii projektov teda nedošlo, avšak ateliér nabral nové skúsenosti, podotýka partner spoločnosti. 

HB Reavis

Ateliér Siebert + Talaš pri realizácii projektov ako Nivy, Twin City Tower či Nové Apollo spolupracoval so slovenským developerským gigantom HB Reavis.

Spoločnosť hľadala architektonických partnerov na riešenie autobusovej stanice v Bratislave a Talašovmu ateliéru sa podarilo vyhrať tento tender.

„Treba povedať, že následne nastala určitá príležitosť. HB Reavis sa rozhodol, že už nechce mať internú architektúru a projekciu, a tak ponúkol tento podnik na odpredaj. A my sme ho kúpili. Prebrali sme tak celý ‚pipeline‘ projektov a získali sme úplne štandardné obchodné vzťahy a venovali sme sa jednoducho tým projektom,“ spomína architekt.

Spoločnosť HB Reavis si však v tom čase prechádzala veľkým rozvojom a podarilo sa jej postaviť známu budovu v Londýne. „Tým pádom sme sa aj my dostali do širokej spolupráce s viacerými architektmi, hlavne z Británie,“ podotkol partner Ateliéru Siebert + Talaš pre Startitup.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroj: YouTube/Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá