Toto je posledná komunistická krajina v Európe, v ktorej zastal čas a v podstate neexistuje
- Podnestersko je medzinárodne neuznaný štát, ktorý bol vyhlásený začiatkom roka 1992 v Moldavsku
- Ak by sme sa z pohľadu Podnesterska pozreli na to, ktoré krajiny ho uznali, tak je to Južné Osetsko, Náhorný Karabach a Abcházsko, ktoré, mimochodom, tiež nie sú uznané žiadnym štátom OSN
- Podnestersko je medzinárodne neuznaný štát, ktorý bol vyhlásený začiatkom roka 1992 v Moldavsku
- Ak by sme sa z pohľadu Podnesterska pozreli na to, ktoré krajiny ho uznali, tak je to Južné Osetsko, Náhorný Karabach a Abcházsko, ktoré, mimochodom, tiež nie sú uznané žiadnym štátom OSN
Napriek tomu Podnestersko vykazuje všetky prvky samostatného štátu, ako je vlastné územie, obyvateľstvo a štátna moc. Má aj svoju vlastnú menu, národnú banku a aj štátne symboly, ako je vlajka a štátna hymna. Táto republika vznikla v dôsledku krátkej vojny v roku 1991 – 1992 medzi moldavskou armádou a podnesterskými ozbrojenými silami, ktoré boli podporované sovietskou 14. armádou.
Rusko dodnes drží ochrannú ruku nad Podnesterskom v podobe svojich vojenských základní a jednotiek, ktoré na území Podnesterska pôsobia aj ako medzinárodný pozorovateľ nikým neuznaných hraníc medzi Moldavskom a Podnesterskom. Táto krajina, ktorá leží na ľavom toku rieky Dnester, má okolo 550 tisíc obyvateľov a hlavným mestom je Tiraspol.
Podnestersko je červeným vyznačený pás
Ak by sme sa na Podnestersko pozreli z pohľadu cestovateľa, tak je to asi posledná komunistická krajina v Európe. Štát silne dotovaný zo strany Ruska, kde stále vládne jedna strana. Na budovách nájdete nejedno budovateľské heslo, v štátnom znaku je kosák a kladivo. Na námestiach je večný Lenin a celkovo si tu pripadáte ako v skanzene komunizmu.
To sa nedá opísať, to sa musí zažiť. Telefónne búdky tu stále fungujú napriek tomu, že domáci majú mobily. Staré sovietske automobilové značky a hlavne to prostredie okolo vás. Napriek tomu vás prekvapí, ako k vám budú domáci pristupovať. Veľa turistov sem totiž nechodí a budú si vážiť, že ste ich navštívili. Ľudia sa pri vás zastavia a pýtajú sa, odkiaľ ste. Podnestersko je krajina pre tých, ktorí hľadajú málo navštevované miesta a radi hľadajú zážitky. Lebo atrakcie k vám tu neprídu ako na striebornom podnose, vy tie zážitky musíte nájsť.
Víza
Do Podnesterska potrebujeme víza, ktoré sa vydávajú priamo na hranici v podobe vytlačeného lístka, ktorý sa vloží do pasu. Tie víza platia presne na 24 hodín. Čiže ak vojdete do Podnesterska 12:23, tak na ďalší deň musíte opustiť Podnestersko pred 12:23.
Predĺžiť vízum sa dá, ale len na miestnej policajnej stanici, ako mi povedali na hranici. Podmienky sa neustále menia a to, čo dnes platilo, nemusí platiť zajtra. Stretol som cestovateľov, ktorých vôbec nepustili. Dôvod sa však nedozvedeli. Mňa sa nikto nič nepýtal. Pri vízach musíte povedať, v ktorom hoteli budete spať. Je najlepšie, ak máte spravenú rezerváciu dopredu. Môže sa stať, že colník si overí, či v skutočnosti spíte tam, kde ste uviedli.
Čo vidieť?
Bender – hraničné mesto s Moldavskom
- Hlavnou atrakciou je miestny hrad, kde býval aj Švédsky kráľ Karol XII, ktorý v tom čase bojoval proti cárskemu Rusku. Hrad je súčasťou pevnosti, kde sídli ruská vojenská jednotka. Dostanete sa sem trolejbusom z centra mesta. Vstup pre cudzincov je cca 4 eur.
- Miestne trhovisko – veľa kvalitného tovaru, čo sa týka jedla. Rôzne syry, tvarohy, šunky, zelenina. Veľmi dobré miesto na fotenie.
- Miestna autobusová stanica – je zaujímavá hlavne svojím socialistickým interiérom a reštauráciou CCCP.
- Trolejbus 19 – medzimestský trolejbus medzi Benderom a Tiraspolom v celkovej dĺžke cca 11 kilometrov. Cena lístka je necelých 10 centov.
Článok je prevzatý z webu Interez.sk, člena Startitup Group.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroj: Interez.sk