Toto je najčiernejšia budova sveta, ktorá vyzerá ako okno do vesmíru
- Budova v meste PyeongChang v Južnej Kórei je najčernejšou budovou v histórii
- Pavilón Hyundai bol navrhnutý pre zimné olympijské hry v roku 2018
- Čierna fasáda pavilónu predstavuje vesmír
- Budova v meste PyeongChang v Južnej Kórei je najčernejšou budovou v histórii
- Pavilón Hyundai bol navrhnutý pre zimné olympijské hry v roku 2018
- Čierna fasáda pavilónu predstavuje vesmír
Londýnsky architekt Asif Khan predstavil svoj najnovší projekt, super-čierny pavilón. Spoločnosť Hyundai Motor zadala stavbu pavilónu ako súčasť iniciatívy globálnej mobility. Budova vďaka svojmu exteriéru tak vyzerá ako súčasť vesmíru.
The #Vantablack pavilion, described as “the darkest building on earth” opens at the #WinterOlympics2018 today! We worked with @asif_can on the orientation + shape of the facades to give the impression of a window into the depths of outer space. #archinerd #archilovers #archdaily pic.twitter.com/exbY3tatW9
— Atelier Ten (@AtelierTen) 9. februára 2018
Steny fasády sú potiahnuté extra čiernym materiálom Vantablack VBx2 a tisíckami malých bielych svetiel. Matnná čierna farba dokáže absorbovať 99 % svetla, ktoré zasiahne jeho povrch. Vďaka tejto vlastnosti tak vidíme budovu za jasného denného svetla ako ilúziu čiernej prázdnoty.
The Hyundai Pavilion is open! Great to have worked on this unique project with @asif_can. https://t.co/50mTliXNWo#Pyeongchang2018 #WinterOlympics #AKTIIprojects pic.twitter.com/BO9vutvCaR
— AKT II (@AKT_II) 9. februára 2018
Budova je vyrobená z miliónov vertikálne usporiadaných uhlíkových nanotrubičiek. Keď sa nachádzame v tieni, zdá sa, že trojrozmernosť stien pavilónu zmizne.
„Z diaľky má štruktúra vzhľad okna, ktorým sa pozeráte do hĺbky vesmíru,“ povedal Khan vo vyhlásení, „keď sa k nemu priblížite, tento dojem rastie. Pri vstupe do budovy sa cítite, akoby ste sa dostali do oblaku temnoty.“
PyeongChang 2018.#AsifKhan @asif_can pic.twitter.com/UA5LfMzDIp
— Dan Sweeting (@dansweeting_) 7. februára 2018
Interiér budovy je pravým opakom – čistý lesklý biely priestor vyrobený z Corianu. Celá miestnosť má podobu vodnej inštalácie s tisíckami kvapôčok vody. Interakcia návštevníkov so sériou senzorov vytvára vodné obrazce, nakoľko kvapky sa neustále zrážajú, spájajú a rozdeľujú. Tieto toky jednotlivých kvapôčok sa zhromažďujú, rastú a stava sa z nich „jazero“, ktoré sa vypúšťa a objaví v priebehu niekoľkých minút.
Asif vysvetlil čaro kvapôčok vody: „V projekte som sa chcel v niekoľkých krokoch posunúť z veľkosti kozmu do veľkosti kvapôčok vody. Tieto kvapôčky obsahujú rovnaký vodík ako hviezdy vo vesmíre.“
Prvú super-čiernu budovu na svete otvorili 9. februára 2018 na slávnostnom otváracom ceremoniále Zimných olympijských hier v Pjongčangu.
Zdroj: sciencealert.com, worldarchitecturenews.com
Čítajte viac z kategórie: Architektúra