Toto je najdrahšie a najlacnejšie mesto na svete. V niektorých prežiješ naozaj za pár drobných
- Britská analytická spoločnosť Economist Intelligence Unit hodnotila najdrahšie a najlacnejšie miesta na život
- Základom štatistík je porovnanie 400 cien 160 produktov v 133 mestách po celom svete
- Takéto sú výsledky
- Britská analytická spoločnosť Economist Intelligence Unit hodnotila najdrahšie a najlacnejšie miesta na život
- Základom štatistík je porovnanie 400 cien 160 produktov v 133 mestách po celom svete
- Takéto sú výsledky
Tak ako každý rok, aj tento Economist Intelligence Unit zbieral po svete ceny všetkých základných produktov, ktoré potrebujeme na život a zo 133 hodnotených miest vytvoril presný rebríček. Z neho je jasné čitateľné, že silné postavenie eura na trhu zvýšilo náklady na život v mnohých európskych metropolách, a preto v prvej desiatke nachádzame hneď päť z nich.
Najdrahším mestom roka 2018 je Singapur, ktorý si drží svoje prvé miesto už opakovane. Na druhom mieste sa nachádza Paríž, ktorý si prilepšil o 5 miest, tretiu priečku obsadil Zurich, štvrté miesto Hong Kong a o celých 6 miest vyššie poskočila severská metropola Oslo. Desiatku TOP najdrahších lokalít uzatvára švajčiarska Ženeva, Seoul, Kodaň, Tel Aviv a Sydney.
To najlacnejšie z lacných
Štatistika prezradila aj desiatku miest, v ktorých je život síce najlacnejší a pri pohľade na tento zoznam ich pravdepodobne nebudeš považovať za lákavé lokality pre dlhodobý pobyt. Najvyššiu priečku, a teda najlacnejším miestom na život, je Damask v Sýrii a druhé miesto obsadil Caracas vo Venezuele. Tieto dve mestá v rebríčku klesli o viac ako 10 miest. Ďalej je to kazachstanské mesto Almaty, nigerijský Lagos a Bangalore v Indii. Na šiestom až desiatom mieste sa umiestnili Alžír, Karáči v Pakistane, ďalší indický zástupca Chennai, hlavné mesto Rumunska a aj po tretíkrát India, Naí Dillí.
Pár zaujímavostí
Čo všetko vlastne prieskum hodnotil? Sú to náklady na potraviny a nápoje, oblečenie, bývanie, dopravu, služby a rekreáciu. Podľa The Guardian si európske mestá mimo eurozóny v prvej desiatke svoje vysoké umiestnenie zaslúžili najmä vďaka drahému vybaveniu domácností, vysokým nákladom na zábavu a rekreáciu. Prekvapením bolo najmä umiestnenie Londýna, ktorý zrejme poznačil Brexit, pretože v súčasnom meraní skončil na celkovej 30. priečke, čo je najhoršie umiestnenie za posledné dve dekády.
V TOP 10 sa neobjavuje kvôli nízkej cene dolára ani jedno mesto zo Spojených štátov amerických, dokonca aj bájny New York klesol z 9. na 13. miesto, nasledovaný Los Angeles na 14. priečke. Z popredných miest vďaka inflácii zmizli aj japonské Tokio a Osaka. Najviac zaujímavých informácií však prináša tabuľka, ktorá porovnáva ceny jednotlivých hodnotených produktov medzi prvými a poslednými umiestnenými. V Singapure zaplatí obyvateľ za kilogram pečiva 3,71 dolárov, pričom v najlacnejšom Damasku je to len 0,60 dolárov. Radikálne rozdiely sú aj pri cenách za benzín, tabak či víno.
How have prices of basic good changed over time? Discover the cheapest and most expensive cities in the world: https://t.co/B3c3tZqnua pic.twitter.com/OvdskIhj6N
— The Economist Intelligence Unit (@TheEIU) 16. marca 2018
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti