Toto je najlepšia poloha na spanie: Podporuje lepšie dýchanie a zlepšuje trávenie (ŠTÚDIA)

  • Štúdia bola vykonaná na vzorke 664 osôb
  • Boli preukázané zaujímavé zistenia
  • Rolu zohrávajú aj tvoj vek a BMI
spánok, žena
Ilustračná fotografia freepik
  • Štúdia bola vykonaná na vzorke 664 osôb
  • Boli preukázané zaujímavé zistenia
  • Rolu zohrávajú aj tvoj vek a BMI

Kvalitný spánok je základným faktorom úspešného dňa pre každého z nás. Letné horúčavy nám v tom však vôbec nepomáhajú. Nekonečné prevaľovanie sa a hľadanie si tej správnej polohy na spanie je každodenným bojom. Niektorí nedajú dopustiť na spanie na chrbte, iný zas na boku. Štúdia však odhalila, ktorá poloha je na spanie ideálna. 

Výskum bol vykonaný v Dánsku na vzorke 664 osôb, z ktorých bolo 363 mužov a 301 žien. Zamerali sa na skúmanie spánkových pozícií a nočných pohybov tela u dospelých, pričom využívali detektory pohybu na meranie týchto parametrov. Pripevnili ich na stehná, hornú časť chrbta a paže účastníkov. 

Výsledky štúdie ukázali, že ľudia väčšinu času spia v posteli na boku (54,1 %), nasleduje pozícia na chrbte (37,5 %) a najmenej času spia na bruchu (7,3 %). Tieto štatistiky však platia len pre dospelých, pretože deti od troch rokov trávia v priemere rovnako času na boku, na chrbte aj na bruchu.

Zaujímavé zistenia ukázali, že starší ľudia a tí s vyšším indexom telesnej hmotnosti (BMI) strávia viac času v bočnej pozícii. Zároveň bolo zistené, že počet zmien pozícií bol v priemere 1,6 za hodinu. Ženy a fajčiari mali menej zmien v pozíciách a starší ľudia vykazovali menej pohybov v oblastiach ramien, stehien a chrbta.

Dávaj si pozor na správnu polohu, aby si predišiel bolesti krku 

Aby si predišiel bolesti krku pri spánku, je dôležité správne ležať na boku. Výskum v Západnej Austrálii ukázal, že ľudia s častými bolesťami krku trávili viac času spánkom v pokrivených polohách, napríklad s jedným stehnom vyššie ako druhým, čo spôsobovalo pokrútenie chrbtice.

Naopak, tí, ktorí spali v rovnejšej a lepšie podopretej polohe na boku, uvádzali menšie bolesti krku. Ak ťa trápia bolesti krku, skontroluj si polohu a podperu počas spánku, aby si si zabezpečil správne zarovnanie chrbtice.

Pravá alebo ľavá?

Spánok na boku je teda považovaný za najlepšiu polohu. Má množstvo výhod. Môže pomôcť znížiť chrápanie, podporuje lepšie dýchanie a je prínosný pre ľudí s bolesťami chrbta a krku. Poloha na boku tiež môže zlepšiť trávenie a znížiť riziko pálenia záhy. Otázkou teraz je, či ide o spanie na pravom alebo ľavom boku.

Pri refluxe kyselín sa žalúdočné šťavy dostávajú zo žalúdka späť do pažeráka, čo spôsobuje intenzívne pálenie na hrudi. Lekári často odporúčajú spať na podopretých vankúšoch, aby sa zmiernili tieto symptómy. Ak sa pálenie záhy často opakuje, môže ísť o refluxnú chorobu pažeráka, ktorá môže mať vážne následky.

žena nemôže spať
zdroj: freepik

Jedným z možných vysvetlení je, že spánok na ľavej strane pomáha udržať spojenie medzi žalúdkom a pažerákom nad úrovňou žalúdočnej kyseliny. To znižuje riziko úniku kyseliny späť do pažeráka. Spanie na pravej strane však môže uvoľniť dolný pažerákový zvierač, čo umožňuje kyseline ľahšie unikať. Ak trpíte pálením záhy, skúste spať na ľavom boku, aby ste znížili riziko refluxu kyseliny, informovala TA3

Problémy s chrápaním 

Štúdia skúmajúca námorníkov na kontajnerových lodiach zistila, že poruchy dýchania, ako je chrápanie, boli častejšie, keď spali na chrbte. Tento problém, často spôsobený syndrómom obštrukčného spánkového apnoe, sa vyskytuje častejšie u ľudí, ktorí spia na chrbte.

Spanie na boku, naopak, pomáha uvoľniť horné dýchacie cesty, čím bráni uvule a jazyku v prekážaní, čo vedie k menšiemu chrápaniu. V niektorých prípadoch zmena polohy zo spánku na chrbte na spánok na boku úplne vyriešila spánkové apnoe.

Spanie na boku môže priniesť aj ďalšie výhody. Výskum spánkových návykov nigérijských zváračov ukázal, že tí, ktorí spali na chrbte, častejšie trpeli bolesťami chrbta v porovnaní s tými, ktorí spali na boku.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: dovepress.com, TA3, mdpi.com, ncbi.nlm.nih.gov

Najnovšie videá

Trendové videá