Toto je najlepšia slovenská architektúra: Vnímavá chata či inovatívna škola sú dôkazom, že Slovensko sa mení
- Galavečer ceny za architektúru CE ZA AR 2019 sa konal včera - 10.októbra v budove Starej tržnice v Bratislave
- Slovenská komora architektov vyhlásila ceny už po osemnásty raz
- Okrem klasických kategórií pribudla jedna ďalšia - Fenomény architektúry
- Galavečer ceny za architektúru CE ZA AR 2019 sa konal včera - 10.októbra v budove Starej tržnice v Bratislave
- Slovenská komora architektov vyhlásila ceny už po osemnásty raz
- Okrem klasických kategórií pribudla jedna ďalšia - Fenomény architektúry
Reflexia slovenskej súčasnej architektúry je dôležitá pre verejnosť, ale aj potenciálneho investora. Preto Slovenská komora architektov už po 18. krát udelila ocenenia CE ZA AR. Autorizovaní slovenskí architekti majú v súťaži možnosť predstaviť svoje návrhy spolu s inovatívnymi riešeniami a možnosťou zvoliť nové, moderné prístupy v staviteľstve s prihliadnutím na vzdelanie širokej verejnosti.
„Osemnásť ročníkov je dôkazom dôležitosti reflexie architektúry. CE ZA AR vyrástol do najsledovanejšej, odbornou aj laickou verejnosťou rešpektovanej prehliadky architektonických diel u nás,“ uviedol Iľja SKoček, predseda predstavenstva Slovenskej komory architektov. Súťaž sa tento rok konala pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, primátora Hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla a starostky mestskej časti Bratislava – Staré mesto, Zuzany Aufrichtovej.
Sošku bronzového domčeka CE ZA AR-a, ktorej autorom je sochár Ján Hoffstädter, si prevzali architekti za šesť architektonických diel. Oceňovala 7-členná odborná porota na čele s českým architektom Petrom Hájekom.
Víťazi CE ZA AR 2019
Kategória: Rodinné domy
3.0 (Bernolákovo)
Autori: Katarína Príkopská, Ivan Príkopský, Tomáš Szőke, TOITO architektonický ateliér
Montovaná chata v Bernolákove z roku 2005 rastie. Víkendový relax sa mení na trvalejšie obsadenie. Záhradkárska osada je jednou z mála lokalít v obci, ktorá zatiaľ nie je postihnutá malými parcelami, vysokými plotmi a morom bungalovov bez jediného vysokého stromu. Rodina s tromi deťmi obýva záhradu pre posledný závan vidieka.
Chata potrebovala nutne rozšírenie. Nová prístavba je iba pre deti. Na začiatku návrhu boli stanové podmienky: 1. Zachovať architektúru pôvodnej chaty 2. Získať krytú terasu je bonus 3. Záhrada musí ostať voľná, dom ju nemá deliť 4. Na realizáciu musia stačiť dvaja 5. Počas realizácie musí byť chata obývateľná. Odpoveďou je takmer nezávislá hmota na drevených stĺpoch.
Kategória: Bytové domy
Bytové domy NIDO (Bratislava)
Autor: Peter Sticzay-Gromski; ateliér GRIDO ARCHITEKTI
Spolupráca: Juraj Kováč
Ateliér Grido predstavil rezidenčný súbor NIDO vo forme záhradnej pavilónovej architektúry na bývalých športoviskách v Bratislave. Projekt charakterizujú tri štíhle veže vymedzujúce vo svojom strede prirodzené „átrium“ – dvor.
Svoju vzdušnosť, členitosť a ideálne osvetlenie získali veže vďaka vzájomne poposúvaným obytným modulom. Bohato traktované obytné veže vyrastajú z kaskádovitej platformy, ktorá vznikla odskákaním polozapustených garáží. Vertikálnosť veží zvýrazňujú celopresklené komunikačné jadrá a fasáda obytných modulov s výraznými drevoplastovými lamelami a drevenými oknami.
Kategória: Občianske a priemyselné stavby
Premena budovy strednej školy z obdobia normalizácie (Bratislava)
Autor: Oliver Kleinert; ateliér KLEINERT CREATIVE HOUSE
Spolupráca: Jaroslava Ban, Mariana Bartková, Pavol Pribylinec
Príbeh premeny jednej školy „socialistického“ typu je zatiaľ unikát. Mohol by však byť príbehom premien stoviek ďalších normalizačných budov po celom Slovensku. Na budovy s hodnotami pedagogiky 21. storočia. Na budovy, kde architektúra a dizajn, poctivosť riešení a cielená tvorba možností pozitívnych stretov aktívne pomáha vyučovaciemu procesu a ľuďom v ňom.
Premena školy je v rovine ideovej aj fyzickej. Celkový koncept – cieľ, kam škola dlhodobo smeruje, je základným dokumentom architektonického návrhu. Umožňuje etapizáciu fyzickej rekonštrukcie, ako aj strategické plánovanie investora s limitovaným rozpočtom a časom na jednotlivé prestavby. V súčasnosti je ukončená 3. etapa z plánovaných 10.
Kategória: Interiér
ChAta (Donovaly)
Autorka: Jana Štofan Styková; ateliér Y100 ateliér
Spolupráca: Pavol Štofan
chAta – kulisa na popredí/pozadí lesa, ktorá pozoruje, vidí a vníma, nekonkuruje mu, iba umožňuje jeho časovo neobmedzené sledovanie. Pôvodná chAta postavená v 70. rokoch dostala šancu poskytovať rekreáciu či dokonca bývanie so všetkými dnešnými nárokmi a potrebami. Zmena objemu nebola nutná, výzvou bolo integrovať celý komfort na malom pôdoryse.
Prepojenie s lesom prichádza vo forme veľkorysej 2-úrovňovej terasy s ihriskom a dostatkom miesta na oddych v prírode. Najvýraznejším prvkom rekonštrukcie sa stala hliníková fasáda so zelenými dverami a terasa z červeného smreku. Podrobnejší opis nie je nutný z jednoduchého dôvodu – genius loci.
Kategória: Exteriér
Nový park (Leopoldov)
Autori: Jakub Kopec, Klára Zahradníčková, Tomáš Džadoň, Ateliér n-1
Revitalizácia bývalého cintorína na park s herným vybavením pre deti, ktorý transformuje zabudnutú priechodnú záhradu na miesto aktívneho odpočinku pre všetky generácie. Návrh vychádza z troch základných princípov: oživenie rozhrania parku, umožnenie voľného pohybu na jeho vnútornej ploche a doplnenie existujúcich objektov novými prvkami. Projekt vznikol v spolupráci architekta, krajinnej architektky a výtvarníka a na základe architektonickej súťaže.
Kategória: Fenomény architektúry
Modulárny systém Ark-shelter
Autori: Martin Mikovčák, Michiel De Backer, ateliér Ark-shelter
Spolupráca: Viktor Mikovčák
Ark-shelter je modulový systém frajmov a boxov sfinalizovaných už vo výrobe, presúvaných na lokalitu, pospájaných za pár hodín a bez stopy mobility v dizajne, pripravených okamžite na používanie, a to s následnou ambíciou priestorovej transformácie, kedy obytné domy nasledujú potreby rodiny a rastú o nové spálne a kancelárske objekty nasledujú rast firmy.
V lokalitách od striech centier miest cez vodné plochy jazier až po odľahlé extravilány lúk a lesov ako nový model „into the wild“. Dnes, keď žijeme v zrýchlenom móde mestský život od deadlinu k deadlinu, potrebujeme občas únik. Mimo stres, povinnosti a civilizáciu, späť k nášmu pôvodu. Únik do divočiny, pripomenúť si, kto vlastne sme.
Patrón architektúry 2019
Toto ocenenie je udeľované za špeciálny prínos do oblasti architektúry, za prezentáciu, mapovanie súčasnej architektonickej scény, ale aj šírenie osvety. Tento rok si ho odniesla rozhlasová redaktorka Tatiana Sedláková.
Zdroj: SITA, TS CE ZA AR
Čítajte viac z kategórie: Architektúra