Toto je prvá krajina sveta, do ktorej odteraz vstúpiš len po zložení eko sľubu

  • Vláda sa pre tento krok rozhodla z dôvodu rastúceho počtu návštevníkov
  • Tzv. „eko sľub“ budú skladať všetci turisti vo forme pečiatky v cestovnom pase
  • Zaviaže ťa k tomu, aby si bol počas svojho pobytu priateľský k životnému prostrediu
2347771522_d23c67af51_o
flickr.com / LuxTonnerre
  • Vláda sa pre tento krok rozhodla z dôvodu rastúceho počtu návštevníkov
  • Tzv. „eko sľub“ budú skladať všetci turisti vo forme pečiatky v cestovnom pase
  • Zaviaže ťa k tomu, aby si bol počas svojho pobytu priateľský k životnému prostrediu

Malý ostrovný štátik Palau nachádzajúci sa v západnej časti Tichého oceánu, sa rozhodol pre inováciu v podobe odvážneho kroku, smerujúceho k ochrane životného prostredia. Vláda totiž zaviedla tzv. „eko sľub“, ktorý bude povinný pri vstupe do krajiny zložiť každý turista priamo vo svojom cestovnom pase.

Palau nadchne každého návštevníka svojou krásou a rôznorodosťou. Nájdeš tu napríklad koralové atoly, ale aj skalné vápencovité ostrovčeky, ako aj magický podmorský svet jazera Jellyfish. Práve táto rôznorodosť, ako aj túžba po nepoznanom a neprebádanom, láka na toto miesto ľudí z celého sveta.

Už 7. decembra 2017 boli návštevníci privítaní úplne iným spôsobom, ako by to očakávali. Namiesto vstupnej pečiatky museli v pase podpísať sľub, ktorý pripomína skôr báseň. To však nie je všetko. Okrem toho sa ti už v lietadle spustí video, ktoré by ti malo prehovoriť do duše ohľadom zodpovedného správania, ale poučí ťa aj o tom, čo sa na ostrove robiť môže a čo nie.

https://twitter.com/pixeldotco/status/950384161608650752

Vďaka krištáľovo čistým vodám, nedotknutým útesom a bohatému morskému životu je štátik Palau považovaný za jedno z najlepších svetových miest na potápanie. Ako väčšina ostrovných štátikov v Tichomorí, aj pre Palau platí, že cestovný ruch je primárnym hnacím motorom jeho ekonomiky. V minulosti však v tomto prípade nemohla byť reč o turistickej destinácii.

V súčasnosti o davy turistov nemá núdzu. Veď už len v uplynulom roku privítal takmer 150 000 návštevníkov z celého sveta, čím v porovnaní s rokom 2010 stúpol ich počet o 70 %. Miestni obyvatelia, ktorých sa v krajine nachádza okolo 20 000, si preto právom začali robiť starosti o nárast negatívneho ľudského vplyvu na životné prostredie.

Turisti totiž vo veľa prípadoch jednoducho nerešpektujú pravidlá ochrany prírodných ekosystémov. Pobúrenie vzišlo predovšetkým zo zachytávania korytnačiek, aby si s nimi návštevníci mohli urobiť selfie, prechádzok po krehkých koraloch, či zanechávania odpadkov na pláži.

https://twitter.com/PuderMax/status/951944445083160577

„Ochrana je srdcom našej kultúry,“ povedal prezident krajiny Tommy Remengesau. „Spoliehame sa na naše životné prostredie. Ak sa ale naša krásna krajina stratí v dôsledku degradácie životného prostredia, budeme poslednou generáciou, ktorá sa bude tešiť z jej krásy a biodiverzity.“

Cieľom tejto iniciatívy teda je, aby sa zachovali pôvodné prírodné zdroje, ktoré si krajina uchováva už niekoľko generácií. Odvoláva sa na nevyhnutnosť dosahovania rovnováhy medzi rozvojom a ochranou a podporu ekologických návykov návštevníkov.

Zdroj: dailymail.co.uk, nationalgeographic.com

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá