Žiadni novinári, len nevzdelaný robot. Vznikol spravodajský web, pre ktorý píše umelá inteligencia
- Umelá inteligencia píše svetové správy
- To je myšlienka za stránkou NewsGPT
- Má ísť o nezaujaté a objektívne texty
- Spoločnosť však tají podrobnosti
- Umelá inteligencia píše svetové správy
- To je myšlienka za stránkou NewsGPT
- Má ísť o nezaujaté a objektívne texty
- Spoločnosť však tají podrobnosti
Svet spoznal prvú webovú stránku, ktorú vytvorila iba umelá inteligencia (AI) bez zásahu človeka. Podľa zakladateľa má ísť o mediálny portál.
Nemá však žiadnych reportérov a redaktorov, čo podľa zakladateľa znamená, že web nebude zaujatý a stane sa alternatívou ku konvenčným, ľuďmi vytvoreným správam. Cieľom zakladateľa stránky Alana Levyho je „poskytovať nezaujaté a na faktoch založené správy“, píše sa v tlačovej správe.
Ako informujú portály Futurism a Gulf News, ide o web s názvom NewsGPT. Meno teda naznačuje, že jeho texty by mal generovať známy chatbot ChatGPT. Generálny riaditeľ stránky Levy však nikdy skutočne neprezradil, ktorý program AI vo svojich textoch používa.
Zmena vo svetovom spravodajstve
„Spravodajské kanály boli príliš dlho sužované zaujatosťou a subjektívnym spravodajstvom. S NewsGPT sme schopní poskytnúť čitateľom fakty a pravdu bez akejkoľvek zaujatosti,“ uviedol Levy vo vyhlásení. Myslí si, že spravodajstvo tvorené umelou inteligenciou prinesie vo svete veľkú zmenu.
NewsGPT využíva najnovšie algoritmy a technológiu, ktorá v poslednom čase spôsobuje poriadny rozruch. Dokáže skenovať relevantné spravodajské zdroje z celého sveta v reálnom čase. Podľa Levyho slov tieto údaje potom používa na vytváranie aktuálnych, nezaujatých a presných správ.
Algoritmy umelej inteligencie NewsGPT sú schopné analyzovať a interpretovať údaje zo širokého spektra zdrojov vrátane sociálnych médií, spravodajských webov a vládnych agentúr.
Spoločnosť stojaca za webom tvrdí, že tieto správy neovplyvňujú žiadni inzerenti, politika či osobné názory zakladateľov.
Je v tom háčik
Samozrejme, žiadne spravodajstvo nie je dokonalé a aj profesionáli z portálu Futurism priznávajú, že množstvo ľudí to frustruje. Avšak ani riešenie Alana Levyho neprináša bezchybnosť. Práve naopak, s NewsGPT sa spája množstvo problémov a v skutočnosti má web problémy s transparentnosťou, čo je zásadou každého spravodajstva.
Ako sme spomínali, spoločnosť dodnes nezverejnila, ktorý typ umelej inteligencie používa. Uvádza len, že jej spravodajstvo poháňajú „najmodernejšie algoritmy strojového učenia a technológia spracovania prirodzeného jazyka“.
Avšak softvéry AI zostavujú a programujú ľudia a taktiež vytvárajú základnú technológiu týchto programov. Čitateľ by si preto zaslúžil vedieť, kto stojí za zodpovednou umelou inteligenciou.
NewsGPT však tieto informácie neposkytol ani po žiadosti o vyjadrenie. Hovorca povedal len to, že používajú „kombináciu programov AI“. Taktiež zaškrtol políčko naznačujúce že „časť odpovede v e-maile je napísala AI“, no neuviedol, o ktorú časť textu šlo.
Okrem toho AI chatboty ešte nie sú ani zďaleka dokonalé a majú sklony vymýšľať si. Nevedia totiž, čo znamenajú jednotlivé slová. Jednoducho len predpovedajú, čo by mohlo nasledovať vo vete. Dokonca si aj vymýšľajú falošné zdroje a čísla, ktorými sa snažia podporovať svoje tvrdenia.
Bez zdrojov
Futurism uvádza, že NewsGPT nemá ani overovateľov faktov v správach. Inými slovami, texty skomponuje umelá inteligencia a niekto to po nej už nečíta, správa je hneď hotová.
„Nemáme žiadnych ľudských overovateľov faktov. Naše správy generuje stopercentne AI. Sme si vedomí toho, že sa môžu vyskytnúť pochybenia a že AI má ďaleko od dokonalej technológie. Zaviazali sme sa však, že sa budeme rýchlo učiť a neustále sa zlepšovať, aby sme prinášali tie najlepšie správy o AI, aké môžeme,“ napísala spoločnosť v reakcii na otázky portálu Futurism.
NewsGPT okrem toho len zriedkavo uvádza zdroje svojich správ, čísel a výsledkov prieskumov. Firma tvrdí, že na tom pracuje a chce vyvinúť dokonalý softvér na uvádzanie pôvodu textov. Kým však zdroje neuvádzajú, ide jednoducho o plagiát, respektíve kradnutie textov iných portálov, podotýkajú odborníci.
Zdroje: MENAFN, Futurism, Gulf News